mobilne granie 93 ASUS AeroActive 7 Cooler
Zobacz też: Mobilne granie #93

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGPowoli zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w ciekawe informacje:

  • na Nintendo Switch debiutuje Advance Wars
  • Microsoft szykuje Windows Handheld Mode?
  • w jakim wolumenie sprzedała się konsolka Playdate?
  • które Wormsy zadebiutowały na iOS i Androidzie?
  • kiedy nowy Monster Hunter na mobajle?
  • SEGA przejmuje Rovio (od Angry Birds)
  • kolejne wieści nt konsolki ROG Ally

1. Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp (premiera tygodnia)

Nintendo Switch ma już sześć lat, ale nadal w bibliotece gier przybywa kolejnych odsłon hitów. Podobnie jest z odświeżonymi produkcjami z poprzednich generacji konsol japońskiego giganta. Na kwiecień 2023 roku wyznaczono premierę Advance Wars 1:2: Re-Boot Camp, czyli tytułów sprzed piętnastu lat, które cieszyły graczy na Game Boyach Advance. Nintendo ma bardzo bogaty katalog propozycji i może tak bez końca. Fani serii powinni być zadowoleni. Postronni obserwatorzy ocenią to oczywiście jako wyciąganie od fanów kasy. Przypomnę, że pozycja miała pojawić się wcześniej, ale premierę przesunięto z uwagi na wojnę na Ukrainie.


2. Worms W.M.D na iOS i Androida (premiera tygodnia):

Chyba każdy gracz zna robacze walki z serii Worms. Kolejna ich odsłona trafia na systemy iOS oraz Androida. Smartfonowa edycja to port Worms W.M.D, czyli jednej z świeższych produkcji od Team 17 (przypomnę, że Wormsy debiutowały już w 1995 roku!). Schemat rozgrywki jest klasyczny dla serii. Drużyny robaczków toczą bitwy dysponując nietypowym zakresem broni. Część klasyczna, część charakterystyczna dla tej gry (z własnym urokiem i klimatem). Widzę wiele nawiązań do Worms Armageddon, czyli jednej z lepszych odsłon Wormsów ever. Nie zabraknie też nowinek, m.in. pojazdów. Tytuł wyceniono na ok. 30 zł.


3. Pięćdziesiąt tysięcy Playdate’ow

Czasem bardziej interesuje mnie poziom zainteresowania niszowymi konsolkami, niż wyniki sprzedaży sprzętu gigantów. Jakim popytem cieszy się unikatowy, rzadki gadżet dla koneserów gamingu? Czyż nie jest to fajna ciekawostka? Panic pochwaliło się sprzedażą swojej nietypowej maszynki z korbką. Playdate sprzedano w liczbie ponad 53 tysiące sztuk, czyli ponad 2.5x więcej od pierwszego wolumenu produkcyjnego (ten rozszedł się w 20 minut).

Panic PlaydateOd premiery maszynki mija około roku, więc to dobry moment na pierwsze podsumowanie. Niedawno zadebiutował też sklepik z grami, które teraz są dostępne inaczej niż subskrypcyjnie. A tak BTW: jeszcze w kwietniu cena konsolki wzrośnie ze 179 do 199$, więc jeśli chcecie nabyć ją w starej cenie to warto się pospieszyć. Do końca roku firma chce zrealizować wszystkie pre-ordery, a w przyszłym udostępnić zakup ad-hoc (bez czekania).

Czytaj więcej o: Panic Playdate


4. Marvel Move – gamifkacja + fitness

Zastanawiałem się, czy ta pozycja będzie pasowała do przeglądu mobile gamingu. Jest granie, jest mobilnie. Czemu nie? Na rynku znajdziemy mnóstwo trackerów do motywowania nas do ruchu, ale nie na wszystkich to działa. Wearables mobilizują do większej aktywności zwykle już bardziej usportowionych. Brakuje rozwiązań, dzięki którym aktywizowani będą ci bardziej oporni. Rozwiązaniem może być Marvel Move, dzięki której fitness zyskał element gamifikacji. Grywalizacja to pojęcie już znane, ale rzadko stosowane. Najczęściej wśród dzieci. To w wearables dla najmłodszych pojawiają się sztuczki zachęcające do ruchu. Co powiecie na współpracę z komiksowymi bohaterami Marvela?

Marvel Move to nic innego jak bardziej interaktywny program treningowy w formie aplikacji ZRX na smartfon. Apka zachęci do spacerów, biegu, a nawet jogi poprzez interaktywne historie. Pomocne będą wygodne słuchawki, przez które dotrą do uszu motywujące komunikaty. Podobne wyzwania już widziałem w sklepikach na smartfony, więc to nic nowego, ale marvelowski format może przyciągnąć więcej chętnych. Na początek do dyspozycji będzie pięć opowiadań z udziałem Lokiego oraz Thora, Hulka, X-Menów, Daredevila i Doctor Strange’a. Niestety nie za darmo i pewnie nie w każdym regionie.


5. Prototyp Windows Handheld Mode

Valve Steam DeckNa Steam Decku zainstalujecie Windowsa, ale nie jest on zoptymalizowany pod konsolkę Valve. Mimo, że jest system Microsoftu jest apka Xboxa to do korzystania z niej trzeba korzystać z różnych software’owych tricków. Na zeszłorocznym hackathonie pracownicy amerykańskiego giganta przygotowali prototyp Windows Handheld Mode, by zobaczyć, jak Windows działałby w formie konsolowej nakładki.

Być może projekt nigdy nie wyjdzie z fazy prototypowej, ale warto na niego spojrzeć. WalkingCat opublikował krótkie nagrania prezentujące oprogramowanie. Może pomogą w zainteresowaniu jego rozwojem? Przykład widać oczywiście na Steam Decku (normalnie pracującym na SteamOS). Czy tryb handhelda zainteresowałby innych producentów PC-konsolek? Jest AYA, jest GPD, czy One Notebook – przykłady ich gadżetów na końcu.


6. Dyrektor kreatywny (m.in. od Halo) w Netflix Games

Netflix się zrobi! Jego świeża sekcja gamingu jest jeszcze dość uboga, ale plany rozwojowe bardzo ambitne. Potwierdzają to ostatnie premiery (często exclusive’y) i najnowsza informacja od Josepha Staten – weterana serii Halo. Odszedł w tym miesiącu z Microsoftu i dołączył do Netflix Games. Od razu zapowiedział, że dla serwisu przygotowuje multiplatformowy hit AAA. Jaki? Na pewno konkretny, co wzmocni usługę Netflixa oraz jej rozpoznawalność w branży.


7. Monster Hunter Now na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

Niantic cały czas pracuje nad tytułami AR dla smartfonów. Część z eksperymentów się nie przebija, mimo, że bazuje na podobnym schemacie zabawy. Gry terenowe, czyli te wymagające aktywności, są stosunkowo świeże i twórcy dopiero uczą się formatu. Najnowszy pomysł na grę w technologii Rzeczywistości Rozszerzonej to wykorzystanie serii Monster Hunter. Wraz z Capcom opracowywana jest wersja AR gry z podtytułem Now. Świat fantasy i polowania na potwory mamy zobaczyć na tle współczesnego świata (realnej warstwy). Gracze mają skorzystać z trybu kooperacji. W czwórkę walczyć ze stworami. Premierę ustalono na wrzesień 2023 roku. Dzisiaj (25 kwietnia) ruszyły beta testy Monster Hunter Now.


8. LEGO Bricktales na iOS i Androida (zapowiedź)

W ostatnim kwartale zeszłego roku swój debiut na komputerach miał LEGO Bricktales. Teraz gra pojawi się również na platformy mobilne i to już 27 kwietnia. Tytuł z klockami duńskiego rywala w roli głównej to typowa przygodówka z elementami zagadek do rozwiązania w trakcie przygody. Mamy budować konstrukcje, najczęściej w formie logicznych łamigłówek. Gra powstała na bazie Bridge Constructor, którego twórcy uczestniczyli zresztą w produkcji (studio ClockStone). Planowana cena LEGO Bricktales to ok. 24 zł.


9. Więcej wieści na temat ROG Ally od ASUSa

Od trzech tygodni w każdym przeglądzie mam nowe informacje na temat nadchodzącej PC-konsolki od ASUSa. ROG Ally zadebiutuje naprawdę niebawem, co potwierdzają coraz liczniejsze przecieki, jak i teasery samej marki w kanałach społecznościowych. Bezpośredni rywal Steam Decka ma być wydajniejszy, ale to nie może dziwić, pojawia się później na rynku, więc powinien dysponować świeższymi specyfikacjami. Nie podano ich jeszcze oficjalnie, ale krążą po sieci w ramach przecieków. Według nich ROG Ally ma otrzymać:

  • ekran: 7 cali z FHD, 120Hz i 7 ms czasem reakcji
  • chip: customowy AMD serii Ryzen Z1
  • pamięć: 16 GB (LPDDR5) i 512GB PCIe Gen 4 M.2 2230 SSD (+ microSD z UHS-II)
  • chłodzenie z podwójnym wiatraczkiem i ROG Intelligent
  • audio ze wsparciem Dolby Atmos
  • system: Windows 11 (z platformami Steam, Xbox, Epic, GOG, EA i innymi)


10. Update Protona dla Steam Decków

Powrócę jeszcze do Steam Decka, bo Valve ma nową wersję Protona, o którym już wspomniałem kilka punktów wyżej. Software ten umożliwia uruchamianie windowsowych produkcji na SteamOS. Całość bazuje na Wine, ale skupia się na gamingu. Wersja 8.0 rozszerzy dostęp do tytułów na system Microsoftu i zredukuje trochę błędów poprzedniego wydania.


11. Nintendo Indie World Showcase (kwiecień 2023)

Chyba mniej więcej raz na kwartał Nintendo demonstruje przez około 20 minut nachodzące tytuł Indie, czyli niezależne, często bardziej oryginalne produkcje na Nintendo Switch. W zeszłą środę Indie World Showcase objęło kilkanaście pozycji niezależnych (w tym kilka DLC do już istniejących). Nie sposób ich wszystkich tu przedstawić, a każda ma swój oddzielny zwiastun, więc załączam pełny zapis z prezentacji japońskiego giganta. Może znajdziecie coś dla siebie. Większość tytuł chyba dostępna od razu w eShopie.


12. Oxenfree II: Lost Signals na Switch i w Netflix Games

Jedna z gier powyższego Indie World Showcase pojawi się też w Netflix Games, ale dopiero 12 lipca. Mowa o Oxenfree II: Lost Signals od Night School Studio (przejętego przez Netflixa). Grę zapowiadano już chyba w 2021 roku, ale swój debiut będzie miała dopiero w 2023. Wszystko z uwagi na chęć dopracowania jej do poziomu „prawdziwej wyjątkowości” (w rzeczywistości nie wiadomo, ale tak działa marketing). Pojawił się zwiastun produkcji. Ten jeden załączę:


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

13. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu siedem pozycji. Część z nich to nowości:

  • Survival: Fountain of Youth (nowość na Steam)
  • Dead Island 2 (nowość na Epic Games Store)
  • F1 2021 (Steam)
  • The Dark Pictures Anthology: Man of Medan (Steam)
  • The Dark Pictures Anthology: Little Hope (Steam)
  • The Dark Pictures Anthology: House of Ashes (Steam)
  • The Dark Pictures Anthology: The Devil in Me (Steam)


14. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Trzeci tydzień kwietnia w Xbox Game Pass to przede wszystkim premiera Minecraft Legends, które jest dostępne również w ramach streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming. Właściwie to pojawiła się na wszystkie ważne platformy, również na Switche. Produkcja to połączenie gry akcji z elementami strategii. Wszystko z perspektywy pierwszej osoby. Legends ma kampanię fabularną i tryb współpracy, sojuszy, a także walka w Overworldzie.


15. Summon Quest w Apple Arcade

Kolejna „popierdółka” w Apple Arcade. Do serwisu dołączyło w minionym tygodniu Summon Quest od Team17. Bajkowa grafika, dość nieskomplikowane sterowanie. Zręcznościówka z elementami RPG w izometrycznym rzucie. Umiejętności niekiedy się losuje, a do pokonania jest 60 poziomów.


16. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: najlepsze handheldy (2023)