mobilne granie 94 ayaneo 2s
Zobacz też: Mobilne granie #94

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Powoli zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w ciekawe informacje:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGwyciekły ceny ROG Ally dla Europy
  • Marvel’s Midnight Suns na Nintendo Switch zostało anulowano (tylko na PS4 i Xbox One)
  • Fortnite trafił do Amazon Luna
  • Orange Pi spróbuje w kieszonsolki?
  • Apple Arcade zyska ponad 20 kolejnych gier (są też nowe materiały promujące usługę)
  • zbliża się debiut konsolki AYN Loki
  • co nowego w GeForce Now i Xbox Cloud Gaming?
  • NVIDIA podała, że GFN ma już w bazie 1600 gier!

1. ASUS ROG Ally (premiera tygodnia)

11 maja, czyli jutro, swoją amerykańską premierę będzie miała PC-konsolka ASUSa. ROG Ally – jak już przed tygodniem pisałem – będzie pierwszym handheldem z chipem AMD Ryzen Z1 (przygotowanym specjalnie dla tej klasy urządzeń). W ostatnich tygodniach podawałem prawdopodobne ceny sprzętu na rynek USA, a teraz dotarłem do cennika europejskiego. Serwis WinFuture.de podaje, że najmocniej wyposażona edycja ROG Ally ma na Starym Kontynencie kosztować 799€ (Ryzen Z1 Extreme, 16 GB RAM i 512 GB na dane). Mówi się też, że dostępność maszynki w naszym regionie ma nastąpić w okolicach połowy czerwca. Tajwański producent jest w trakcie promocji gadżetu z Windowsem na pokładzie:


2. Fortnite w Amazon Luna

O serwisie Amazon Luna nie piszę zbyt wiele, ale to z uwagi na regionalną dostępność usługi (głównie w USA). Streamingowa platforma Amazona próbuje włączyć się do walki o graczy, ale na razie niewiele znaczy. Oprócz słabego zasięgu brakuje też pozycji w bibliotece. Baza gier zyskała w zeszłym tygodniu mocny tytuł. Do serwisu dołączył Fortnite. Gry nie ma oficjalnie na iOS i Androidzie z uwagi na konflikt Apple i Google z Epic Games, więc alternatywa dla chmurowego dostępu w GeForce Now i Xbox Cloud Gaming będzie o jedną opcję szersza (pamiętając o znikomym zasięgu…).

Żeby pobawić się chmurowo w ten battle royale potrzebny będzie opłacony abonament Amazon Prime lub Luna+ (kolejny raz podkreślę – tam, gdzie usługa jest oferowana, czyli w US, UK, Kanadzie i Niemczech). Przyda się też kontroler do wygodniejszej gry (o ile dajecie radę w strzelanki bez myszki).


3. Orange Pi z PC-konsolką?

Kiedyś przenośne stacje do grania oferowało tylko Nintendo i Sony, a przynajmniej w wyraźnym udziałem na rynku (inny systemy nie dawały z nimi rady). Obecnie mobilne granie wkracza w zupełnie inną erę. Jeszcze nie do końca wiadomo jak ten segment sobie poradzi, ale sam podkreślam prawie w każdym podsumowaniu, że zainteresowanie rośnie. W każdym tygodniu daję przykłady nowych gadżetów do przenośnego grania, co potwierdza wzrostową tendencję (oby nie chwilową). Teraz do grona marek chcących oferować tego typu sprzęt może wejść też Orange Pi.

Chińskie źródła podają, że firma odpowiedzialna za płytki komputerowe spróbuje wejść w dział mobilnego grania. Nie powiem, że to ostatni moment do takiej rywalizacji, ale ten rok może być pod tym względem bardzo ważny dla wielu producentów. Spodziewam się wysypu podobnych rozwiązań. Każdy widzi szansę na zarobek, ale też okres koniecznej reakcji, by nie pozostać w tyle. Modele Orange Pi miałyby otrzymać różne konfiguracje i każda radzić sobie (lepiej lub słabiej) z tytułami na PC, ale w przenośnym wydaniu. Jedne wariacje pracowałyby na tańszym Rockchip RK3588S (tu gry typowo mobilne, emulacja i chmura). Mocniejsze byłyby wyposażone w układy AMD Ryzen 7 7840U (i nawet 16 GB RAM, 512 GB na dane) oraz Windowsa.

Najbardziej przyciągająca w tych rewelacjach jest oczywiście kwestia cennika. Ten startowałby od 3499 juanów (wg źródeł, które znajdziecie też w załączonym poście od Retro Dodo), a to mogłoby wpłynąć na ceny aktualnych liderów segmentu. Nie będę jednak spekulował, tym bardziej, że nie są znane parametry Orange Pi, a premiera odległa, bo październikowa.


4. Nowa reklamówka Apple Arcade

Od dłuższego czasu ganię Apple za rozwój serwisu Arcade. Głównie za niezbyt ciekawy kierunek „rozwoju” usługi. Gry są zbyt casualowe, a podejście za bardzo „familijne”. Dobrze, że amerykański gigant dba o bezpieczeństwo i chce kojarzyć usługę z pozytywną zabawą, ale w segmencie gamingu potrzebne jest szersze spojrzenie na rynek. Nie będę uczył Apple jak ma kształtować swój model biznesowy, ale czy dałoby się zbudować alternatywnej usługi dla konkretniejszych graczy? Przecież dodawanie do usługi abonamentowej Apple Arcade gierek jedynie wzbogacanych o dodatki nie jest chyba najciekawsza.

Pierwotnie platforma miała dysponować niezależnymi produkcjami na wyłączność, ale coś nie pykło. Znacznie lepiej realizuje to Netflix Games. Tam gier jest mniej, ale mocniej wyróżniają się na tle Arcade. No i powstają pozycje, których się wyczekuje! Nie wspominając już o dostępności w ramach usługi filmów i seriali (przynajmniej na razie). Spodziewam się reakcji Apple, zresztą, o niej kilka punktów niżej. Na razie wrzucam najnowszą reklamówkę Apple Arcade.


5. Nadchodzi AYN Loki

mobilne granie 96 AYN loki
AYN Loki (foto: ayntec.com)

O tym handheldzie mówi się już od prawie roku. AYN Loki zostało zapowiedziane niemal dwanaście miesięcy temu, ale dopiero teraz będzie w końcu dostępne dla rąk graczy. PC-konsolka w wybranych konfiguracjach jest już niemal gotowa do wysyłki, a część odmian wkracza w ważne testy, by przygotować się pod ten sam proces. To dobre informacje dla zamawiających maszynki. Część z klientów nie będzie zadowolona. Wybrane konfiguracje urządzenia z powodu niskiego poziomu zainteresowania nie powstanie. Tutaj będę zwroty pieniędzy lub możliwość zamówienia jednej z czterech pozostałych opcji: Loki Zero, Loki Mini Pro, Loki lub Loki Max. Zabraknie wariacji z Intel Pentium 8505 lub Core i3-1215U bazujących na architekturze Intel’s 12th-gen “Ander Lake”.

Dla szybkiego podsumowania specyfikacji modeli. Wszystkie konsolki Loki otrzymają panele IPS LCD o przekątnej 6 cali (Zero z 720p, reszta 1080p). Mają dysponować odpowiednio: AMD Athlon Silver 3050e z Radeon Vega 3, AMD Ryzen 7320U z Radeon 610M, AMD Ryzen 5 6600U z Radeon 660M i AMD Ryzen 7 6800U z Radeon 680M. RAM też rosnąco: od 4/8 GB, aż po 16 GB za najmocniejszy Pro. Z pamięcią na dane podobnie. Łączność będzie różnić się wyłącznie z wariacji entry-level, gdzie zaproponowano Wi-Fi 5 i Bluetooth 4.2. W mocniejszej trójce jest szybsze Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2. Troszkę inne będę też porty, ale sama konstrukcja i zestaw przycisków podobny. Cennik ma startować od 249$ a kończyć się na 775$.


6. LEGO Bricktales na iOS i Androida (premiera tygodnia)

W ostatnim kwartale zeszłego roku swój debiut na komputerach miał LEGO Bricktales. 27 kwietnia gra pojawiła się również na platformy mobilne. Tytuł z klockami duńskiego rywala w roli głównej to typowa przygodówka z elementami zagadek do rozwiązania w trakcie przygody. Mamy budować konstrukcje, najczęściej w formie logicznych łamigłówek. Gra powstała na bazie Bridge Constructor, którego twórcy uczestniczyli zresztą w produkcji (studio ClockStone). Cena LEGO Bricktales to niecałe. 30 zł.


7. Omega Strikers na iOS, Androida i Nintendo Switch (premiera tygodnia)

Dość często byli pracownicy większych developerów podejmują się tworzenia własnych gier. Tak jest w przypadku Odyssey Interactive, czyli studia założonego przez byłych pracowników Riot Games. Ich pierwszy tytuł to Omega Strikers. To gra sportowa z połączeniem elementów MOBA (jak w LoL). W rozgrywce uczestniczą dwa trzyosobowe zespoły. Celem jest strzelenia gola krążkiem. W trakcie meczu możliwe będą ataki. Każdy zawodnik ma dysponować innymi umiejętnościami. Premiera w App Store, Google Play i na Nintendo Switch odbyła się pod sam koniec kwietnia. Pozycja jest bezpłatna, ale z mikropłatnościami.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu osiem pozycji i zapowiedziała ofertę na maj. Tradycyjnie przedstawiałem wyłącznie tytuły z ostatniego tygodnia, ale w tym miesiącu tylko dwie gry, więc wrzucam listę wszystkich szesnastu propozycji. BTW: serwis pochwalił się, że przekroczył kolejny próg liczbowy. W bazie GFN jest już ponad 1600 gier.

  • Age of Wonders 4 (nowość na Steam)
  • Showgunners (nowość na Steam)
  • Occupy Mars: The Game (nowość na Steam, May 10 maja)
  • TT Isle of Man: Ride on the Edge 3 (nowość na Steam, 11 maja)
  • Far Cry 6 (nowość na Steam, 11 maja)
  • Tin Hearts (nowość na Steam,16 maja)
  • The Outlast Trials (nowość na Steam, 18 maja)
  • Warhammer 40,000: Boltgun (nowość na Steam, 23 maja)
  • Blooming Business: Casino (nowość na Steam, 23 maja)
  • Railway Empire 2 (nowość na Steam, 25 maja)
  • The Lord of the Rings: Gollum (nowość na Steam, 25 maja)
  • Above Snakes (nowość na Steam, 25 maja)
  • System Shock (nowość na Steam, 30 maja)
  • Patch Quest (Steam)
  • The Ascent (Steam)
  • Lawn Mowing Simulator (Steam)
  • Conqueror’s Blade (Steam)

9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Jest początek maja i pierwsze pozycje w Xbox Game Pass. W streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming, lista jest jak zwykle nieco węższa (z uwagi na mobilne podejście zestawienie ograniczę wyłącznie do tytułów, które uruchomimy chmurowo na smartfonach lub tabletach:

  • Redfall 
  • Ravenlok
  • Fuga: Melodies of Steel 2  (11 maja)


10. Nowości w Apple Arcade

Przy okazji nowe clipu reklamującego Apple Arcade, wskazałem, że gigant z Cupertino potrzebuje zmian. Cieszy zatem fakt, że spółka wzmocni bazę swojego serwisu aż 20 kolejnymi produkcjami. W ostatnich miesiącach poszerzanie biblioteki było jedynie symboliczne, bo w miesiącu przybywało ok. czterech tytułów (po jednej „premierze” na tydzień). Wśród gier będą cztery gry w ramach Arcade Originals, czyli propozycji tworzonych bardziej pod serwis Apple.

Pozycją typu exclusive będzie TMNT Splintered Fate z trybem kooperacji. Bijatyka jest w stylu roguelike, czyli randomowym rozsianiem przeciwników  i powerupów (niemal za każdym razem levele będzie się przechodziło troszkę inaczej). Przypomnę, że źółwie przemierzają levele w poszukiwaniu Splintera, a w tej edycji w walce pomogą April O’Neil i Casey Jones. Dla szybkiego przypomnienia, TMNT: Shredder’s Revenge (beat-’em-up w tetro stylu) debiutował mobilnie w zeszłym roku, ale jest dostępny na wyłączność w Netflix Games.

Nową grę będzie też What The Car? od Triband. Tym razem (w odróżnieniu do What The Golf? i What The Bat?) sterujemy samochodzikiem (z nóżkami…). Nowy rzut uwzględnił też trochę tytułów Disneya. Dołączyło również Limbo (polecam!) i Getting Over It. Zdaje się, że poszczególne gry będą dołączały do bazy Apple Arcade sukcesywnie, więc będzie jeszcze okazja o nich napisać więcej. Katalog serwisu liczy aktualnie ponad 200 tytułów, więc te 20 kolejnych jest znaczną rozbudową. Wspomniany już Netflix chce w tym roku wzbogacić swój serwis o ponad 40 gier. Wrzucę jeszcze pełną listę nowych tytułów w Apple Arcade („+” w nazwach już pewnie wiecie od czego):

  • TMNT Splintered Fate
  • Disney SpellStruck
  • WHAT THE CAR?
  • Cityscapes: Sim Builder
  • Chess Universe+
  • Disney Coloring World+
  • Disney Getaway Blast+
  • Farming Simulator 20+
  • Getting Over It+
  • Hill Climb Racing+
  • Iron Marines+
  • Kingdom Two Crowns+
  • LIMBO+
  • My Town Home – Family Games+
  • Octodad: Dadliest Catch+
  • PPKP+
  • Snake.io+
  • Temple Run+
  • Time Locker+
  • Very Little Nightmares+

11. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023