Google już od kilku lat obiecuje, że tryb desktopowy w Androidzie będzie warty uwagi. Opcje te oficjalnie przybyły do mobilnego systemu chyba wraz z dziesiątą odsłoną platformy. Niektórzy producenci tworzyli swoje odmiany tego formatu już wcześniej. Motorola dostarczy je w postaci “Ready For”. Na początek dla Edge+. Konkurent dla Samsung DeX?

Motorola Ready For

Ready For – Android desktopem

Desktopowy format Androida nie jest już niczym wyjątkowym, ale nadal to rzadko wykorzystywana przez użytkowników funkcja. Pewnie z uwagi na rozproszenie w wersjach przygotowywanych przez różne marki. Koncepcja jest super. Smartfon ma nam służyć jako stacjonarny komp. Potrzebna jest stacja dokująca, klawiatura, myszka i monitor. W Samsung DeX i Huawei z Easy Projection można też skorzystać z bezprzewodowej łączności. Ogólnie jednak chodzi o wykorzystywanie mocy obliczeniowej telefonu w wygodniejszym do pracy modelu i większym ekranie.

Motorola Ready For będzie działać dokładnie w takim modelu. Przypomnę tutaj od razu, że to nie pierwsza taka próba Motoroli. Dość dawno temu eksplorowała już bardzo podobne rozwiązania. Teraz wdrożyć je łatwiej. Software’owa opcja będzie na razie dostępna tylko na flagowej Edge+. Prawdopodobnie z uwagi na jej moc. Z czasem tryb powinien dotrzeć do innych telefonów producenta.

 

Ready For – co jest potrzebne?

Motorola z Ready For będzie potrzebowała ekranu, który podłączymy przewodowo USB-C do USB-C lub USB-C do HDMI. Umożliwi to uruchomienie Motorola Experience Hub, przez który aktywujemy wyświetlanie Androida z Ready For na większym wyświetlaczu. Może to być monitor, telewizor lub inny panel z odpowiednim portem. Oczywiście przyda się też klawiatura i myszka, by był pełen komplet. Te można łączyć przez Bluetooth lub przewodowo poprzez stację dokującą. Ta utrzyma telefon w obu pozycjach – horyzontalnej i wertykalnej. Ma nawet wbudowane dodatkowe chłodzenie, więc utrzyma wydajność smartfona.

Motorola Edge+ otrzyma jednocześnie update do Androida 11, którego częścią będzie Ready For. Tryb desktopowy pozwoli uruchamiać wiele aplikacji na jednym ekranie, wykorzystywać kamerkę telefonu do wideorozmów, czy streamować filmy na dużym ekranie przy jednoczesnym korzystaniu z tego smartfonowego do innych celów. Wszystko to jest na razie kierowane do amerykańskiego klienta. Myślę, że przy globalnej ekspansji obejmie inne telefony producenta. Te spełniające wymogi, których na razie nie znam. Motorola nie chce ograniczać pomysłu tylko do użytku biurowego, więc pograć będzie można, np. w Fortnite. Tu wentylacja stacji bardzo się przyda!

źródło: motorola