Najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 88

Crowdfunding 87
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 87

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. EDIT: postaram się publikować krótsze zestawienia, ale częściej! Poniżej pierwszy taki post z tej serii.

1. Neozoon – lampka LED w przyssawce

Nie wszystkie gadżety muszą być smart, by były zauważone. Czasem najprostsze rozwiązania są tymi najprzydatniejszymi. Z takiego założenia wyszli twórcy lampki Neozoon. To mobilna, kompaktowa lampka LED ukryta w przyssawce. Łatwa do „przyklejenia” do wielu równych (najlepiej oczywiście czystych) powierzchni. Wszystko we współczesnych standardach ładowania (port USB-C). System przyczepu ma być pewny, a więc nie odpadać jak w przypadku wielu podobnych „ssawek”. Bateria ma wystarczyć na 10-12 godzin działania przy 3h ładowania. Jest tu 2400mAh. Jasność można kontrolować (maks 180 lumenów), a temperatura światła została określona na 2500 (to ciepły kolor).

  • Cena w crowdfundingu: 110€ (-38% finalnej ceny)
  • Premiera: październik 2021
  • Wyróżnienie za: minimalizm i wielofunkcyjność lampki
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

2. Airable – chłodzenie na szyję

Zbliża się lato, a więc i upalne dni. A jak robi się ciepło to szukamy chłodu i cienia. Żeby przetrwać na słońcu można skorzystać z różnych gadżetów. Airable to dwa wiatraczki w kompaktowym (powiedzmy) urządzeniu na szyję. Trzyma się na ciele dość stabilnie, więc jest do użytku również w trybie aktywnym. Chłodzi ciało przepływem wokół szyi, więc wpływa na ogólny odbiór temperatury. Dodatkowo dwa moduły wentylacyjne można skierować w stronę twarzy, a jeden jest wypinany. Wearable jest lekkie, ale czy wygodne? Sądzę, że w gorące dni komfort będzie miał mniejsze znaczenie. Energię można tu wykorzystywać także jako powerbank.

  • Cena w crowdfundingu: od 46$ (-34% od finalnej ceny 70$)
  • Premiera: maj 2021
  • Wyróżnienie za: ubieralny format
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

3. TrekChair – krzesełko z kijków do trekingu

Lato to też pora wakacji, czyli zwiększonych wyjazdów i podróży. Bardzo często też pieszych wędrówek. W takie dłuższe trasy zabieramy potrzebne rzeczy, a waga każdej jest istotna. TrekChair to składane krzesełko, które złożymy z kijków trekingowych. Mamy zatem 2 w 1. Z kijków złożymy ramę na siedzisko. Całość zajmuje przestrzeń butelki, więc zmieści się do każdego plecaka, a w awaryjnym momencie (złożenie trwa ok. 30 sekund – mechanizmy teleskopowe) pozwoli odpocząć naszym nogom w wygodniejszy sposób. Udźwig to aż 113 kg.

  • Cena w crowdfundingu: od 119$ (-37% z finalnych 189$)
  • Premiera: wrzesień 2021
  • Wyróżnienie za: pomysłowe wykorzystanie dostępnych elementów
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

4. Uready – elektryczny trójkołowiec

Znów się powtórzę, ale to już pewna prawidłowość. Nie ma takiego zestawienia najlepszych projektów crowdfundingowych, w którym zabraknie jakiegoś elektrycznego pojazdu UTO. Chciałem napisać roweru, ale nie jestem do końca pewien, czy Uready można tak kwalifikować. To trójkołowiec na baterię z aluminiową ramą i silnikiem 500W. Rozwija prędkość 20 km/h, a zdejmowana bateria pozwala na pokonanie ok. 35 km na jednym ładowaniu. Można ten wynik podwoić przez dodatkowy akumulator. Oczywiście sposób jazdy jest nieco inny od jednośladu. Szkoda, że gabaryty są dość obszerne, ale niemiecki twórca obiecał, że popracuje nad składanym formatem. Może być przez to drożej, a już teraz nie jest tanio i to w crowdfundingu! Na początek ma powstać ok. 45 sztuk Uready.

  • Cena w crowdfundingu: 3900€
  • Premiera: wrzesień 2021
  • Wyróżnienie za: trójkowego elektryka
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

5. MyKronoz MyStaton – podładuje i zdezynfekuje

MyKronoz kojarzę głównie ze smart zegarków, tymczasem marka wystartowała z crowdfundingową kampanią stacji do ładowania elektroniki. MyStation nie tylko uzupełni baterie wielu mobilnych urządzeń (z kompatybilnym standardem Qi), ale je także zdezynfekuje. Można tu też poddać temu procesowi kluczyki. W środku jednocześnie mogą ładować się trzy urządzenia (jedno przewodowo oraz dwa indukcyjnie – z 5 i 10W). Na zewnętrznej powierzchni też jest cewka (10W), więc w celu ładowania nie trzeba sprzętu chować do środka. To nie wszystko. Całość jest też głośniczkiem Bluetooth 360 stopni. Kilka elementów w jednym gadżecie na szafkę nocną pozwoli pewnie zaoszczędzić trochę miejsca.

  • Cena w crowdfundingu: 89$ (-44% z finalnych 159$)
  • Premiera: wrzesień 2021
  • Wyróżnienie za: wielozadaniową stację do ładowania gadżetów
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

6. Yaw2 Chair – smart fotel do symulacji VR

Rzeczywistość Wirtualna powoli zaznacza swoją obecność na rynku. Im więcej gogli (do tego w przystępniejszej cenie), tym więcej ciekawszych peryferiów do nich. Zwykle są to jakieś przystawki do kontrolerów ruchu lub rozwinięcie symulacji chodu. Yaw2 to smart fotel do symulowania bardziej imersyjnych warunków w wirtualnym świecie. Taki sprzęt pojawia się w zwykle jedynie jako maszyna w galeriach handlowych, parkach rozrywki lub salonach gier. W crowdfudningu możemy nabyć taki wynalazek dla siebie, choć pewnie oferta kierowana jest raczej do klienta biznesowego. Fotel ma 360-stopniową rotację i dodatkowe wychyły.

  • Cena w crowdfundingu: od 1090$
  • Premiera: wrzesień 2021
  • Wyróżnienie za: rozwój imersji w symulacjach z goglami VR
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

7. ArcX – smart pierścień do fitnessu

Inteligentne pierścienie to dziś już nic nowego, ale ich oferta nadal jest dość uboga. Problemem są oczywiście ograniczenia w gabarytach, ale miniaturyzacja cały czas postępuje. ArcX nie jest tego najlepszym przykładem, bo jest spory, ale ma dzięki temu więcej zastosować. Główne to cele fitness. Czujniki mają zbierać dane z aktywności. Jest tu jednak jeszcze przycisk do zdalnego wyzwalania migawki aparatu smartfona, wysyłania sygnałów SOS, odbierania połączenia telefonicznego, przełączania utworów, a można mu też zaprogramować akcje dla gogli VR, zdalnie sterowanych modeli RC, czy innych urządzeń na Bluetooth. W aplikacji ustawimy wielokieronkowego joya do przełączania zaprogramowanych trybów. Taki dość ciekawy kontroler na palec.

  • Cena w crowdfundingu: 45£ (-30 z finalnej ceny 79£)
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za: różne rozwiązania kontroli w formacie pierścienia
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

8. Thor – ebike z systemem Bafang

No i jest też elektryczny rower. Mówiłem, że w moich zestawieniach takiego nie zabraknie. Z zestawienia na zestawienie zawsze jakiś projekt się znajdzie. Tym razem wybrałem brytyjską propozycję Thor. Autorzy zaznaczają, że to elektryk na niemal każde warunki pogodowe i każdy teren. Wykorzystuje silnik i komponenty Bafang (m.in. smart ekran na kierownicę) oraz baterię Samsunga, która daje asystę nawet na trasie aż 80 mil (prawie 130 km). Przy jeździe wyłącznie w trybie elektrycznym da ok. 80 km zasięgu. Przystosowano go do norm unijnych (25km/h), ale maksymalnie może rozpędzić rower nawet do 42km/h. Dysponuje pięcioma poziomami asysty.

  • Cena w crowdfundingu: 1100£ (-54% z finalnych 2400£)
  • Premiera: maj 2021
  • Wyróżnienie za: system Bafang, akumulator Samsunga
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

9. JMGO O1 Pro z optyką Leica

Leica dysponuje rozwiązaniami optycznymi, które może wykorzystywać przy wielu projektach. Stąd ostatnio dość częsty widok logotypu marki na przeróżnych urządzeniach (m.in. smartfonach). Producent oferuje swoje technologie partnerom, a przy okazji promuje swój brand. W 2020 roku Leica rozpoczęła współprace z chińskim JMGO. Efektem jest LEDowy projektor O1 Pro z ultra krótkim rzutem obrazu. Dysponuje rozdzielczością Full HD, jest stylowo wykonany i daje nawet 100 cali z piętnastu cali od ekranu. Oczywiście z jakością optyczną Leica. Jest autokalibracja z korekcją obrazu oraz odpowiedni autofocus. Na pokładzie system Luna OS ze wsparciem Alexy. Kampania na Indiegogo dopiero ruszy. Na razie jest w fazie „coming soon”.

  • Cena w crowdfundingu: -40%
  • Premiera: kampania jeszcze nie wystartowała
  • Wyróżnienie za: współpracę z Leica i DYNaudio
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

10. FingerBot Plus dla smart domu

Nie wiem, czy kojarzycie jeszcze mój test smart przycisku MicroBot, który oferował rodzaj zrobotozywanego mini „palca” (pisałem o nim na blogu już kilka lat temu). To uzupełnienie rozwiązań inteligentnej sekcji o moduł dla „głupich” urządzeń, czyli tych z poprzedniej ery. Pozwalał włączać je w bardziej współczesny sposób. Fingerbot Plus to jego klon, ale w aktualniejszym wydaniu. Przygotowany do współpracy z automatyką dla domu. Też jest programowalny, czyli z poziomu apki można ustawiać mu powtarzalne czynności według ustalonego harmonogramu. Ma modyfikowane ramię, działa z komendami głosowymi oraz automatyką Google Home, Amazon Alexa, czy kanałami IFTTT (potrzebny hub).

  • Cena w crowdfundingu: 25$
  • Premiera: sierpień 2021
  • Wyróżnienie za: brakujące ogniwo łączące stare wyposażenie ze smart światem
  • Czytaj więcej o: Fingerbot Plus lub bezpośrednio na Kickstarterze


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: