Oppo A95 4GW pierwszej połowie roku na rynku debiutował Oppo A95 z 5G, o którym na blogu nie pisałem (w zasadzie nie jestem pewien, czy pojawił się w ogóle w oficjalnej sprzedaży w naszym kraju – na stronie internetowej go nie widać). W Malezji premierę ma właśnie Oppo A95 (bez modemu piątej generacji), więc jest okazja porównać obie jednostki. Może ta druga pojawi się w Polsce?

Oppo A95 5G vs Oppo A95 4G

Mówi się, że telefony bez 5G to zwykle propozycje na rynku, gdzie infrastruktura nowej generacji nie należy do rozwiniętych lub dopiero wchodzi w odpowiednią fazę. Nie do końca się z tym zgodzę, choć jest w tym sporo prawdy. Nie zgadzam się, bo choć w wybranych regionach 5G sieć oferuje już super szybki transfer to często jest to opcja zbędna, a dodatkowo podnoszą koszt samego urządzenia.

Oppo A95 z 4G LTE będzie Androidem tańszym z uwagi na słabsze specyfikacje, a wciąż dającym odpowiednie możliwości ogólne. Właściwie to można uznać, że to nawet unikat, gdyż praktycznie większość marek wciska 5G już jako standard. Gdzie chiński producent postanowił obniżyć koszty oprócz samego modemu? Atrakcyjniejszą cenę udało się uzyskać przy wyborze procesora. Chip MediaTek Dimensity 800U 5G z Oppo A95 zastąpiono Snapdragonem 662. W tym progu cenowym to troszkę wstyd, ale przy globalnych problemach z produkcją procesorów to jakieś wyjście.

Cieszy fakt, że udało się zachować 8GB RAM, ale już wyłącznie w jednej opcji pamięci masowej – 128 GB. Względem mocniejszego modelu z 5G pojemniejsza jest bateria. Powiększyła się z 4310 do 5000 mAh. Są zatem i ulepszenia. Ekran pozostał ten sam i to dobrej jakości, natomiast spadły właściwości zestawu fotograficznego (obiektyw ultra wide zastąpiono zwykłym czujnikiem głębi). Większość pozostałych specyfikacji jest podobna, jak zresztą sam wygląd telefonu. Podam wszystkie poniżej). Brak NFC wyklucza ten model z rywalizacji w naszych warunkach.

Oppo A95 4G – specyfikacje

  • ekran: AMOLED 6.4 cala, Full HD+ (2400 x 1080
  • czytnik palca zintegrowany z wyświetlaczem
  • chip: Qualcomm Snapdragon 662
  • konfiguracja: 8 GB RAM + 128 GB na dane (i slot na karty microSD)
  • łączność: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, brak NFC
  • aparaty: 48 mpx + 2 mpx (makro) + 2 mpx (czujnik głębi)
  • selfie: 16 mega w ekranowym otworku
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 33W VOOC Flash Charge (przez USB-C)
  • system: Android 11 z nakładką ColorOS 11.1
  • cena Oppo A95 4G (prawie 1100 zł, ale w przeliczeniu z malezyjskiej waluty)

źródło: oppo