Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Oval 2.0 – czujniki smart home 5 w 1
Android

Oval 2.0 – czujniki smart home 5 w 1 

Oval 2.0 smart sensor

Nasze smart domy działają najlepiej, gdy automatyczne reagują na sygnały. Sceny mają największy sens dzięki integracji z modułami zbierającymi odczyty, np. na temat temperatury. Tak działa mnóstwo inteligentnych rozwiązań, a przeważnie z własnymi sensorami. Pojawiają się jednak czujniki bardziej uniwersalne, pozwalające na budowanie ciekawszych akcji. Oval 2.0 chce zaproponować 5 sensorów w 1 i do tego otworzyć się na popularne standard komunikacji pomiędzy systemami.

Pisałem na blogu o bardzo wielu czujnikach zewnętrznych, ale zwykle specjalizowały się w konkretnych pomiarach. Nawet więksi gracze produkują takie moduły pod wybrane funkcje, np. Nest Temperature Sensor skupia się na współpracy z termostatami Nest, by jeszcze precyzyjniej dostosowywać grzanie. Oval 2.0 ma w sobie więcej mierników, dając domownikom większy zakres kontroli i ustawień. Przede wszystkim działa niezależnie, tj. daje dostęp do wyników odnośnie warunków wnętrza: ruchu, światła, temperatury, wody i wilgotności. Dopiero jednak z innymi urządzeniami odkrywa swój potencjał.

Oval 2.0 smart sensor

Oczywiście już same odczyty mogą docierać na nasz smartfon i przekazywać ważne informacje, np. z pokoju dziecka, ale pełnię możliwości poznamy we współpracy z przeróżnymi elementami Internetu Rzeczy. To już druga wersja tego gadżetu. Oval rozmieszczamy po mieszkaniu w interesujących nas miejscach, a potem uwzględniamy podczas kalibracji scen typu smart home. Monitorowane dane można dołączyć do istniejących systemów inteligentnego domu, by ten funkcjonował jeszcze dokładniej. Oval współpracuje z modułami Nest, SmartThings, Ring, Wink, a także serwisem IFTTT. Do tego obsługa przy pomocy komend Alexy i Google Asystenta, a w niedługiej perspektywie także kompatybilność z Apple HomeKit.

Urządzenie potrzebuje do działania mostka łączącego z pozostałymi protokołami. Ma też własną aplikację do zbierania danych. Można tu tworzyć rutyny, harmonogramy, akcje, czy jak wolicie to nazywać po swojemu. Co prawda, nie stworzymy ich w ramach komend głosowych, ale już połączenie z wymienionymi wyżej platformami powinno być dużo szersze w swobodzie kreacji. Mam na myśli wprowadzanie odczytów z czujników, przy których poszczególne urządzenia będą się uruchamiać. Najlepiej zastosować kilka sztuk takiego modułu (w różnych pomieszczeniach). Na razie Oval 2.0 jest częścią crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze, ale to zawsze okazja,by nabyć produkt taniej. Obecnie jest on oferowany za 99$, natomiast cena finalna za kilka miesięcy ma podskoczyć do aż 269!! To sporo jak na czujnik. Do tego potrzebna będzie subskrypcja (niecałe 4$ miesięcznie), aby mieć dostęp do możliwości aplikacji. Niestety te ostatnie informacje mocno odstraszają. Na szczęście sensory będą tanieć i będzie ich przybywać, więc długo takie ceny być nie powinny (założę się nawet, że w listopadzie, gdy planowana jest sprzedaż, cennik się zmieni).

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.