Odkąd iOS 7 otrzymało możliwość skorzystania ze  specjalnych certyfikowanych gadżetów tworzonych dla iPhone’a, najczęściej powstawały przenośne kontrolery w formie przystawek do smartfona. Twórcy gier mogli aktualizować swoje gry w AppStore, mogące wykorzystywać takie padziki dla wygodniejszej gry. Walka o graczy, którzy zwykle wyjmowali z kieszeni Nintendo lub przenośne PlayStation, stała się przez to atrakcyjniejsza także dla samych developerów. Nie tylko urządzenia z iOS, ale i Androidy mają bogatą bazę gier w sklepikach z aplikacjami.

Fizyczne przyciski są często wygodniejsze przy klasycznych tytułach. Dotykowe gry są świetne, ale tradycyjnie sterowane gierki rządzą się swoimi prawami i żadna wirtualna klawiaturka ich nie zastąpi. Pod koniec 2012 roku pewien startup przedstawił kontroler do Androida na smartfony i tablety. Potem w 2013 pokazał projekt na Kickstarterze i zebrał wymagany próg finansowy, aby wprowadzić gadżet na rynek. Dopiero teraz “zabawka” zostanie rozesłana do wspierających kampanię i będzie gotowa do sprzedaży. Model nazwano Phonejoy i zainteresuje mobilnych graczy.

Prawie cały rok zabrało producentowi przygotowanie finalnej wersji. Pad będzie współpracował z Androidami, PC oraz iCade (dla urządzeń Apple). Udostępni graczowi pełny zestaw przycisków potrzebnych do gry. Phonejoy da nam komfort w trakcie podróży, ale i w trakcie gry w stacjonarnym stylu (gdy telefon łączymy bezprzewodowo z telewizorem). Kontroler wyróżnia specjalna konstrukcja, która rozsuwa się na boki i pozwala wewnątrz umieścić smartfon. Rozstaw jest na tyle szeroki, że w pozycji wertykalnej zmieścimy także niewielkie tablety (np. Nexusa 7). W ten sposób możemy obsłużyć też wiele telefonów (jeśli gra ma układ pionowy).

Po skończonej zabawie całość można “zamknąć”, czyli zsunąć obie strony pada i wygodnie schować do kieszeni, plecaka czy torebki. W takie formie posłuży też jako bezprzewodowy kontroler do grania na większym ekranie. Owa technologia zsuwania/rozsuwania konstrukcji nosi nazwę EasySlider i została nawet opatentowana. Cena gotowego wyrobu to niecałe 70 dolarów. Bateria wytrzyma ok 8-10 godzin. Padzik jest kompatybilny z Androidem 4.0+.

źródło: Phonejoy via slashgear.com