Wciąż czekam na polskie komendy głosowe w moich Roombie + Braavie, ale wiem, że na tym polu pewne sprawy są zależne też od Google (choć w sumie na smartfonie dałoby już radę je zaimplementować). iRobot swoje moce przerobowe skupił na rozwoju nowej platformy. iRobot Genius Home Intelligence ma rozwinąć smart funkcje modeli robotów sprzątających z modułem WiFi. Według producenta, aktualizacja ma sprawić, że autonomiczne urządzenia będą inteligentniejsze. Będę miał szansę to sprawdzić osobiście.

iRobot Genius Home

iRobot Genius Home – więcej smart

Nowe algorytmy dla samodzielnych odkurzaczy i mopów iRobot pojawią się wraz z updatem aplikacji iRobot Home. Generalnymi zmianami mają być: łatwiejsza kontrola smart opcji oraz więcej personalizacji dla robotów przy ustawieniach zasad sprzątania. Preferencje oraz integracja ze smart urządzeniami ma być po prostu jeszcze głębsza. Większa kontrola pracy, dostosowanie do indywidualnych wymagań domowników – to cel poprawek. Oczywiście jest to też reakcja na dość silne naciski konkurencji, która nie śpi i swoje rozwiązania też wdraża. To niewątpliwie korzyść dla klienta. Zawsze rywalizacja daje użytkownikom więcej możliwości.

iRobot Genius ma bazować na uczeniu się (uczenie maszynowe, czyli AI), czyli im więcej roboty będą sprzątać, tym więcej zaoferują. Poznają lepiej nasze potrzeby, by zasugerować optymalniejszą pracę. Należy domniemywać, że efekty ulepszeń to wynik doświadczeń jakie producent przez lata zbierał z czujników swoich robotów. Skoro każdy dom ma swoje preferencje odnośnie procesu sprzątania to dobrze jest dać domownikom jeszcze większą kontrolę nad budowaniem harmonogramów. Najlepiej uwzględniając nawyki/przyzwyczajenia (w tym lepszy wgląd w pracę urządzeń). O czym konkretnie mowa?

iRobot Genius – sprzątanie konkretnych stref

Na początek zauważyłbym tryb sprzątania określonych miejsc mieszkania. Bardzo mi tego brakowało. W zeszłym roku pojawiła się aktualizacja związana ze strefami no-go „iRobot Keep Out Zones”, czyli oznaczaniu miejsc na mapce, w których nie chcemy sprzątania. Teraz developerzy umożliwią wyznaczanie takich obszarów, w których roboty/mopy mają wykonać swoją pracę. Funkcje te obejmują modele Roomba i7/i7+ i s9/s9+ oraz robot mopujący Braava jet m6. Strefy Clean Zones pojawią się w sugestiach same, bo inteligentne oprogramowanie rozpozna rejony, gdzie sprzęt pojawia się częściej. Można je będzie też tworzyć manualnie, czyli przy użyciu Inteligentnych Map. Zaznaczymy obszar i wyślemy odkurzacz lub mop do pracy w tym miejscu. Co więcej, widzę, że będzie można do takich stref wysłać roboty komendami głosowymi.

iRobot Genius – automatyka schematów sprzątania

Inną nową opcją w nowej aplikacji iRobot Home będzie jeszcze bardziej responsywna automatyka. Przynajmniej ja to tak nazywam. Roboty mają lepiej reagować na nasze smart rozwiązania w inteligentny domu, a więc głębiej komunikować się z innym wyposażeniem. Oczywiście, po to, by dokładniej sprzątać. Podoba mi się np. opcja tworzenia rutyn na podstawie powtarzalnych wydarzeń lub zdarzeń. Przykładowo, stworzymy akcję, w której roboty mogą posprzątać wyznaczoną wokół stołu strefę zaraz po posiłku (jeśli np. jest powtarzalny godzinowo). Można też powiązać akcję ze smart zamkiem do drzwi, który uruchamiają tryb wyjścia z domu uaktywni konkretnie zaprogramowane przez domownika funkcje.

Sprawy tworzenia rutyn ma ułatwić lepsza integracja z apletami serwisu IFTTT. Im więcej smart modułów w domu (takich z kanałami w IFTTT), tym ciekawsze rozwiązania. Podejrzewam, że nie będzie też problemu z lepszych uruchamianiem pozostałych urządzeń, np. po sprzątaniu (dajmy na to oczyszczacze powietrza, niekoniecznie te smart, bo mogą być zwykłe, ale podpięte do smart gniazdka). Ja bawiłem się rutynami w apce If This Then That już wcześniej, ale nowa aktualizacja ma to wszystko chyba ułatwić. Procedury w apce zapiszemy jako „ulubione” (każda z własną nazwą). Wśród poprawek widzę też ulepszenia dla wspomnianych już wyżej Keep Out Zones. Oprogramowanie rozszerzy te zdefiniowane przez nas o sugerowane miejsca. Te bardziej problematyczne dla robotów Roomba lub Braava. Część pojawi się w smartfonie jako sugestie. Nowe są też zalecenia sezonowe, czyli nieco inna praca robotów, np. w okresach alergicznych.

źródło: irobot.pl