Do tego artykułu szykowałem się już od kilku miesięcy, a najnowsze concepty i prototypy pozwoliło tylko przyspieszyć publikację. Powoli zbliżamy się do ery podwójnie składnych smartfonów, a właściwie hybrydowych tabletów. Segment składanych telefonów ma już ładnych kilka lat, ale świat czeka na pełne wykorzystanie nietypowego obecnie formatu, czyli urządzeń składanych w tzw. harmonijkę. Kilka lat temu niektóre marki prezentowały już wizje tego typu urządzeń, natomiast pod koniec 2024 roku omawiane konstrukcje stają się rzeczywistością. Targi IFA w Berlinie są okazją do prezentacji nowinek działów R&D kilku chińskich marek. Robiłem już zestawienia składanych foldów i flip-phone’ów, pora na pierwszą listę nowej kategorii, czyli jeszcze większych przedstawicieli działu foldable.
Postaram się ten wpis aktualizować i dodawać nowe modele (także koncepcyjne lub prototypowe), ponieważ da się już odczuć chęci producentów to wzbogacenia oferty o tego typu jednostki. W tej chwili nie ma ich zbyt wielu, ale rozpoczęcie dyskusji na ich temat uważam za otwarte.
„Trifoldy”, czyli… podwójnie składane tablety (smartfony)
Zestawienie pierwszych składanych „trifoldów” muszę zacząć od pewnego wyjaśnienia. Wiem, że sekcja dopiero się kształtuje, a nazewnictwo musi się jeszcze przyjąć, ale… czy tylko ja mam mały dysonans odczytując angielskie określenie nowego formatu mobilnych urządzeń? Dlaczego niemal wszędzie media piszą o trifoldach skoro te gadżety są składane podwójnie! Mają trzy skrzydełka, ale składa/rozkłada się je podwójnie. Analogicznie, aktualne foldy i flipy mają jeden mechanizm zginania wyświetlacza, więc są składane pojedynczo (w pół). Będę się trzymał własnej intuicji i tłumaczył całość po swojemu. Także: wolę pisać o podwójnie składanych tabletach lub jak kto woli smartfonowych hybrydach.
Westworld – prawdopodobnie niedościgniony wzorzec
Fani filmów i seriali science fiction na pewno kojarzą Westworld, który powstał chyba na zamówienie HBO. Przez wszystkie trzy sezony (zwłaszcza w dwóch ostatnich) mogliśmy cieszyć oczy elektroniką przyszłości, m.in. podwójnie składanymi tabletami o wzorcowej smukłości. Urządzenia proponowały efektownie składane, bardzo smukłe panele, która powiększały się z rozmiaru smartfona to panoramicznego tabletu. Aktualnie tak wąskiego profilu nie sposób uzyskać, ewentualnie mógłby on powstać jako wyświetlacz do zdalnej obsługi przez chmurowe serwery, a więc odchudzając sprzęt o zbędne podzespoły do lokalnych obliczeń.
Na ten moment pierwsze podwójnie składane smartfony/tabletu to jeszcze stosunkowo grubawe maszynki, ale akceptowalne z perspektywy transportu i przenośnego charakteru. Złożenie komputerka do formy zbliżonej do przeciętnego (nieco grubszego) smartfona to naprawdę bardzo pożądana przez potencjalnych klientów propozycja. Wypowiadam się teraz w imieniu rynku, ale sądzę, że ze wsparciem jego większości. Taki format mobilnego urządzenia przejąłby pewnie segment tabletów, których istnienie byłoby kwestionowane. Gdybym miał się pobawić w wizjonera to rzekłbym nawet, że za kilka lat (możliwe, że przy udziale siły marki Apple) mobilna sekcja składać się będzie z hybrydowych, składanych tabletów (jak omawiane) i składanych hybryd laptopów z większymi tabletami, czyli dwa typy przenośnych paneli. Oczywiście mówiąc o większościowych udziałach, bo giętkie konstrukcje mogą zapoczątkować erę znacznie ciekawszych propozycji, jak np. też już demonstrowane modele rozwijane (ekrany są wysuwane na rolce).
Tecno Phantom Ultimate 2 (IFA 2024)
Jednym z pierwszych podwójnie składanych smartfonów jakie w ogóle ujrzały światło dzienne (nie licząc mocno koncepcyjnych jednostek sprzed wielu lat) był Tecno Phantom Ultimate 2. Można rzecz, dość niespodziewana marka, ale biorąc pod uwagę zeszłoroczną propozycję pierwszej generacji Ultimate, całkiem spodziewaną.
Phantom Ultimate 2 to 10-calowy tablet, który złożymy we wspomnianą już wyżej harmonijkę. Propozycja Tecno uwzględnia panel w technologii OLED LTPO (po złożeniu w przekątnej 6.48″). Potrójny panel zaoferuje nie tylko tabletową wygodę, ale też kilka dodatkowych sposobów użytkowania wyświetlacza (co widać na załączonej grafice i miniaturce YouTube’a). Twórcy obiecują wytrzymałość mechanizmów do nawet 300 tysięcy złożeń, smukły design i wygodne dla ręki kształty (tylko 11 mm w pełnym złożeniu).
Oczywiście to wciąż concept, więc pełne wrażenie zrobi dopiero finalny produkt. Na razie firma nie zdradziła wielu pozostałych specyfikacji, ale da się wyczuć, że dzięki podwójnemu „przegubowi” całość będzie sztywniejsza. Tecno przekazało, że zastosowało jedną ze smuklejszych na rynku obudów baterii, która ma tylko 0.25 mm. To właśnie dzięki temu całość ma tak smukłą budową. Na video widać też dopasowany do formy interfejs i właśnie on będzie jedną z ważniejszych cech składanych Androidów niedalekiej przyszłości.
Podwójnie składany Oppo (IFA 2024?)
Oppo również jest aktywne w demonstracjach prototypowych konstrukcji. W ostatnich latach widziałem kilka corocznych eventów tego producenta, podczas których pokazywano efekty działu Research & Development. Na kilka dni przed targami IFA 2024 (i dzień po Tecno) chiński producent odsłonił swój projekt podwójnie składanego telefonu. Tu już niestety bez żadnego filmiku. Pamiętam, że marka zapowiadała już prace nad „trifoldem”, a teraz prezentuje pierwsze efekty tych planów. Mam wrażenie, że w reakcji na Phantoma Ultimate 2. Niektórzy spekulują, że Oppo może przedstawić jakieś szczegóły na temat swojego nowego gadżetu podczas IFA.
Podwójnie składanego Oppo Find Trifold (tak go określiłem na potrzeby wpisu, bo wnioskuję, że będzie przedstawicielem flagowej serii Find) widać jedynie na statycznej grafice. Nie mówi ona zbyt wiele, bo może być wirtualnym renderem. Dopiero w ruchu sprzęt potwierdzi swoje ewentualne możliwości. Na obrazku widać, że ma wąską ramkę i ciekawe „plecki”. Profil wydaje się bardzo smukły, bo przy trzech panelach jest koniecznością. Interfejs ColorOS dla Androida przypomina ten tabletowy, co w pełni zrozumiałe. Jeden obrazek to mało, ale zawsze coś. Z ocenami i opiniami trzeba wstrzymać się do kolejnych publikacji Oppo. W tej chwili mamy tylko potwierdzenie planów na taki gadżet.
Podwójnie składany Huawei Mate XT Ultimate (wrzesień 2024)
Jak już na blogu zaznaczałem, podwójnie składany Huawei był jednym z pierwszych tego typu widzianych w realu. W połowie sierpnia z gadżetem w rękach przyłapano samego Richarda Yu (Executive marki). Przyjmuję, że był to „wyciek” kontrolowany, by podnieść zainteresowanie gadżetem. Kilka dni po krążących po sieci spyshotach Yu z nowym wynalazkiem chińska marka przyznała, że jeszcze we wrześniu przedstawi światu swoją propozycję „trifolda”. We wrześniu sprzęt zaprezentowano oficjalnie.
Huawei Mate XT Ultimate to najciekawszy „składak” serii Mate X, która istnieje już od 2019 roku. Ten hybrydowy tablet zaproponuje panel OLED 10.2″, który można złożyć do postaci wcale nie aż tak grubego smartfona. Urządzenie ma efektowne parametry, naprawdę niezły zestaw fotograficzny, no i specjalnie przystosowany system HarmonyOS, który wykorzysta potencjał rozkładanego wyświetlacza. Ten po pełnym otwarciu ma tylko 3.6 mm grubości! Jak się pewnie domyślacie, oznaczenie Ultimate sugeruje wysoką cenę. Najniższa konfiguracja gadżetu kosztuje aż 20 tysięcy juanów, czyli ponad 2 tysiące euro (nie licząc ceł i podatków). Niestety, nie spodziewam się szybkiej premiery Mate XT poza Chinami. Poprzedni „składak” z serii Mate X debiutował na Starym Kontynencie półtora roku temu.
Czytaj więcej o: Huawei Mate XT Ultimate
Podwójnie składany Xiaomi Mix (lutowe Mobile World Congress 2025)
Zaraz po rewelacjach Huawei, prezentacjach Tecno i Oppo pojawiły się informacje na temat konkurencyjnego urządzenia z trzema skrzydełkami od Xiaomi. Również ta chińska marka opracowuje swój podwójnie składany telefon. Tipsterzy z Chin przekazują, że gadżet jest w zaawansowanej formie i może zadebiutować już w trakcie lutowych targów Mobile World Congress w Barcelonie. Byłby oczywiście trzecim reprezentantem sekcji foldable chińskiego giganta. Aktualnie linia Mix posiada kilka generacji Foldów i niedawno debiutującą Flip.
Bardzo interesujący temat! Podwójnie składane smartfony i hybrydy tabletów to z pewnością przyszłość mobilnych urządzeń. Połączenie dużego ekranu i mobilności to coś, czego wiele osób szuka, zwłaszcza w kontekście pracy, rozrywki i wielozadaniowości. Oczywiście, takie technologie mają przed sobą jeszcze wyzwania, takie jak wytrzymałość zawiasów, bateria czy cena. Jednak z czasem, wraz z postępem technologicznym i większą dostępnością, mogą stać się popularnym wyborem dla wielu użytkowników. Ciekawe, jak rynek i producenci odpowiedzą na te nowe możliwości!