Realme 9 4G 108 mpxSeria Realme 9 ma kolejnego członka rodziny. Obok 9 5G, 9 5G Speed, 9 Pro i 9 SE pojawi się odmiana z modemem LTE. Realme 9 4G ma być jednym z  pierwszych na rynku smartfonów z sensorem Samsung ISOCELL HM6 w rozdzielczości 108 megapikseli. Oczywiście stanie się tym samym jednym z najprzystępniejszych cenowo z taką jednostką. Pozostałe elementy też niczego sobie. Gdzieś tam są jakieś kompromisy, ale całościowo model powinien w swojej kategorie kusić.

108 mpx (ISOCELL HM6) w Realme 9 4G

Realme narzucił niezłe tempo z nowościami. Miałem na początku napisać, że telefonów w ofercie ma już chyba nawet za dużo, ale jeśli każdy kolejny ma proponować coś ponad standardy to mogę wydawać kolejne Androidy i co tydzień 🙂 Realme 9 4G stracił może modem piątej generacji, ale zyskał lepszy aparat główny. W poprzedniku był 64 mega. Teraz jest aż 108. Niby nic wyjątkowego, dzisiaj sporo rywali posiada aparat o tak wysokiej rozdzielczości, ale jest znaczna różnica.

Sensor 108 mpx w Realme 9 4G to najnowsza propozycja Samsunga. Układ ISOCELL HM6, czyli ulepszony czujnik. Chiński producent zaznacza na swojej stronie internetowej, że ich nowy smartfon to jeden z pierwszych na rynku z tym aparatem. Na pewno w tej klasie urządzeń i w tej cenie. Znając politykę cenową marki, może okazać się, że będzie najprzystępniejszym ze wszystkich. W trybie Pro Light Camera sensor ma wykorzystać technologię NonaPixel Plus Technology. Połączy 9 sąsiednich pikseli i wzmocni czułość w trudniejszych warunkach świetlnych (o 123% więcej niż w HM2).

Realme 9 4G

W sieci zauważono ciekawą sprawę związaną z niezgodnością pewnych elementów wewnątrz Realme 9 bez modemu 5G. Opis możliwości zastosowanego Snapdragona nie uwzględnia obsługi takiej rozdzielczości sensora (108 mpx). W jaki zatem sposób wszystko działa? Wolniej? Z ograniczeniami? Gdzie są kompromisy? To wykażą pierwsze bezpośrednie testy.

Realme 9 4G – specyfikacje

Aparat to nie wszystko. Pozostałe podzespoły w tym średniaku trzymają poziom, choć nie wszystkie jeszcze odkryto (artykuł pisałem na podstawie pierwszych danych ze strony dot. eventu). Telefon chwali się dobrym ekranem oraz smukłą i ciekawie wykończoną obudową. Poniżej podam wybrane parametry (zaktualizuję je po oficjalnej demonstracji)

 • ekran: Super AMOLED (Full HD+), 90Hz, 1000 nitów szczytowej jasności, aż 10240 poziomy jasności panelu (poprzednik posiadał IPS LCD)
 • czytnik palca zintegrowany z wyświetlaczem (z sensorem tętna)
 • próbkowanie (czułość ekranu): 360Hz
 • chip: Qualcomm Snapdragon 680
 • konfiguracja pamięci: 6 lub 8 GB RAM i 128 GB na dane (UFS 2.1 + microSD)
 • + 5GB RAM wirtualnie, czyli łącznie nawet 13 GB pamięci operacyjnej
 • potrójny aparat: 108 mpx (ISOCELL HM6) + 8 mpx (ultra wide (120120˚) + 2 mpx makro (z 4 cm)
 • audio: jest port słuchawkowy 3.5 mm
 • łączność: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, 4G LTE, brak NFC
 • bateria: 5000mAh z ładowaniem 33W
 • system: Android 12 z nakładką Realme UI 3.0
 • cena Realme 9 4G – od 17999 rupii (czyli lekko ponad 1000 zł bez podatków)

źródło