Nowe smartfony, zwłaszcza te flagowe, kuszą coraz lepszymi zbliżeniami w mobilnej fotografii. Ułatwiają to przede wszystkim peryskopowe konstrukcje obiektywów, ale też sensory o wyższych rozdzielczościach. Wspólnie tworzą całkiem niezwykły zakres zoomu. Od prawdziwie optycznego, po hybrydowy. Realme X3 SuperZoom ma tu zaoferować sporo. Nie będzie rekordowo, bo tu wygrywa Galaxy S20 Ultra, ale drugie miejsce ex aequo z Vivo X30 udało się osiągnąć. Telefon ma 5x zoom optyczny i 60x zoom hybrydowy. Stąd nazwa urządzania.

Realme X3 SuperZoom

Realme X3 SuperZoom z zoomem 5x/60x

Aktualnym rekordzistą w zoomie jest topowy model Samsunga. Galaxy S20 Ultra dysponuje aż 100x przybliżeniem cyfrowym. Takie opcje mają oczywiście swoje ograniczenia jakościowe, ale w razie potrzeby można szybko wykonać zdjęcie chwytając w kadrze interesujący nas obiekt. Realme X3 SuperZoom nie będzie aż tak super, ale nadal z efektownym wynikiem. Artefakty się pojawią na bank, jak to przy cyfrze, ale coś tam jednak będzie na zdjęciu widać. Nie sądzę, by te maksymalne zbliżenie było stosowane często, a w miarę schodzenia do niższych krotności ta jakoś będzie się trochę poprawiała.

O wiele lepszą jakość zaoferuje zbliżenie optyczne, czyli bezstratne. SuperZoom z 5-krotnym zoomem optycznym też nie jest rekordowy (najlepsze wyniki to obecnie 10x), ale i tu „zasięg” warto docenić. Skoro kwestie zbliżenia są w tym smartfonie najważniejsze to jeszcze dopiszę, skąd urządzenie uzyskuje aż takie parametry. Jeśli chodzi o optyczne możliwości to już zdradziłem ich źródło. Peryskopowy układ pozwala zmieścić soczewki z większą ogniskową. Teleobiektyw ma 124 mm oraz OIS (optyczną stabilizację obrazu). Z kolei cyfrowe 60x to efekt zastosowania sensora o wysokiej rozdzielczości 64 megapiksele. Nie jestem do końca pewien, ale pojęcie hybrydowy oznacza chyba, że różnice między 0.5-60x są uzyskiwane przez porównanie ogólnych możliwości całego kompletu aparatów, tj. między ujęciem z jednego z nich oraz tego z maksimum. Poniżej załączam pełną specyfikację zestawu sensorów:

  • 64 mpx z f/1.8, (26 mm wide), 1/1.76″, 1.8µm, PDAF
  • 8 mpx z f/3.4, (peryskopowy teleobiektyw 124 mm), PDAF, OIS, 5x optyczny zoom
  • 8 mpx z f/2.3, 16 mm (ultra-wide 119˚), 1/4.0″, 1.12µm
  • 2 mpx z f/2.4 (makro)

Na przodzie dwa aparaty do selfie. Główny ma 32 mega (f/2.5) oraz 8 mpx z ultra szerokim kątem 105˚, więc także z przodu jest niezły zakres potencjału. O funkcja typu quadpixel, stosowanie algorytmów AI oraz specjalnymi ustawieniami dla zooma już nie wspominam. Super Nightscape 4.0 i Pro Mode dadzą sporo możliwości w zabawie efektami. UIS i UIS Max Ultra Image Stabilization zajmie się stabilizacją video. Slow-mo i Bokeh to oczywiste tryby w bazie opcji. Starry Mode to z kolei funkcje uwzględniające „łapanie” gwiazd na nieboskłonie.

Realme X3 SuperZoom 60x

Realme X3 SuperZoom – specyfikacje

Przepraszam, że pozostałe parametry podam skrótowo, ale bardziej interesowały mnie właściwości fotograficzne Realme X3 SuperZoom. Resztę informacji uzupełniam z powodu rzetelności. Zacznę od procesora. Qualcomm Snapdragon 855+ jest odpowiedzialny też za obsługę aparatu fotograficznego, tj. szybkość jego pracy. To topowy chip z zeszłego roku. 12 GB RAM i 256 GB pamięci w UFS 3.0 wyglądają flagowo. Jest płynne chłodzenie. Czytnik palca znalazł się na boku, nie w ekranie. Panel to LCD 6.6 cala w 2400 x 1080 pikseli. Ma aż 120Hz odświeżania! Bateria 4200 mAh wspiera szybkie ładowanie 30W. Realme wyceniło X3 SuperZoom na 499 euro. Premiera 2 czerwca.

źródło: realme.com