Pewnie zdążyliście już zauważyć, że na moim blogu rośnie dział z wszelkiego rodzaju notatnikami. Tablety z rysikiem, czytniki książek wyposażane w stylusy i inne podobne urządzenia. Piszę o nich więcej, ponieważ przybywa propozycji. Niektóre możliwościami się powtarzają, więc nie dubluję przekazu. Na Kickstarterze trafiłem na coś wyróżniającego się w tej kategorii. Reinkstone R1 to tablet z kolorowym e-papierem, Androidem 11 oraz cyfrowym piórkiem.

Reinkstone R1 – kolorowy DES i rysik

Chińskie Reinkstone proponuje trochę nowych technologii dla notatnika R1, więc warto się im przyjrzeć. Są na tyle świeże, że producent postanowił uruchomić zbiórkę funduszy i zbadanie tematu zainteresowania w crowdfundingu. Kampania dla „e-papierowego tabletu nowej generacji” ma przede wszystkim skusić ulepszeniami względem standardowych rozwiązań w segmencie E Ink. Zdaje się, że to pierwszy kolorowy czytnik współpracujący z rysikiem, a przynajmniej tego konkretnego typu (Onyx z Kaleido też ma).

Reinkstone R1 kolorowy e-papier tablet i rysik

Co jest tu takiego niezwykłego? Twórcy przekonują, że ich ekran ma lepsze właściwości od tradycyjnych wyświetlaczy z elektronicznym tuszem, ale czy także od kolorowego E Ink Kaleido. Przede wszystkim, R1 nie korzysta z E Ink, choć także jest określany jako elektroniczny papier. Proponowany jest ekran typu DES (Display Electronic Slurry). Ma troszkę inną formę przekazywania obrazu. Może mniej warstw, ale więcej „ghostingu”. Rozdzielczość jest wyższa, a mikrostruktura mniej widoczna dla oka.

Dla szybkiego porównania. DES New Color w Reinkstone R1 oferuje 140 ppi w kolorze i 280 ppi w mono. Kaleido ma 300 w trybie czarno-białym, ale już w kolorze 1/3 tego, czyli spada ostrość. Wyjątkowe jest to, że w R1 jest narzędzie do wyłączania wszystkich kolorów jednocześnie, czego w E Ink brakuje (pewnie z uwagi na liczbę warstw). A co z rysikiem? Jest opcjonalny. Zestaw oferuje 4096 poziomów siły nacisku i 40 ms opóźnienia w trybie czarno-białym i 50 ms w kolorowym. Do ogólnych zapisków powinien być wystarczający. Precyzję trzeba jednak zbadać. Na razie efekty widać jedynie na filmikach promocyjnych.

Reinkstone R1 to tablet z Androidem 11

Technologie związane z ekranem nie są jedynym wyróżnikiem na tle konkurencji (kolorowych PocketBooków, Onyxów i innych, które załączyłem w powiązaniach pod materiałem). Reinstone R1 to nie tylko czytnik książek, dokumentów i notatnik, ale też rodzaj tabletu. Android 11 na pokładzie to w tej chwili rzadkość w czytnikach. Większość rywali stosuje starsze generacje systemu Google.

Aplikacje dynamiczne wciąż nie będą tutaj najlepiej odwzorowywały zawartości, ale z uwagi na lepsze odświeżanie (7-8 klatek na sekundę) i relatywnie wysoki kontrast uda się uruchomić filmiki i gry. Pewnie nie będzie to idealne doświadczenie, ale ciekawsze od klasycznych e-czytników. W środku jest też głośnik stereo, mikrofonik, bateria 4500 mAh (3 tygodnie pracy), port USB-C, grafika ARM Mali-G52 i inne niezbędne podzespoły potrzebne do odpalania większości tabletowych funkcji. O reszcie poczytacie już na stronie kampanii.

Podam jeszcze cenę. W crowdfundingu ma wynieść nawet 379$, ale z czasem urośnie do maksymalnie 429$. Planowana premiera to listopad. Wtedy koszt jest przewidywany na 549$.


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.