Royole FlexPai był pierwszym składanym smartfonem na rynku. Niestety nie do końca w takim formacie jaki oczekiwaliśmy. Widać to było gołym okiem. Mam na myśli przestrzeń w zagięciu („zamkniętej” formie urządzenia). Giętki ekran z mechanizmem nie łączył obu skrzydełek urządzenia, co wyglądało dość dziwnie. FlexPai 2 ma rozwiązać ten problem dzięki trzeciej generacji panelu Cicada Wing FFD (Fully Flexible Display). Sprzęt ma być bardziej konkurencyjny wobec Galaxy Z Fold 2 i Huawei Mate Xs.

składany Royole FlexPai 2 5G

Royole FlexPai 2 5G z Cicada Wing FFD

To może warto zacząć właśnie od wyświetlacza. Zmienia we FlexPai wszystko. Poprzednik pojawił się chyba trochę za szybko. Tak przynajmniej mi się wydaje. Royole zyskał miano tego pierwszego na świecie, ale z jakby niedopracowanym systemem składania. Wydaje się, że producent wolał pokazać giętkość ekranu, który chyba dostarcza innym markom. FlexPai 2 przypomina teraz bardziej wspomnianych wyżej konkurentów z Azji. OLED ma lepszy promień zgięcia, więc jest w stanie całkowicie się zamknąć. Zyskają na tym gabaryty, czyli przestrzeń w kieszeni.

Trzecie generacja składanej konstrukcji ma być oczywiście wytrzymalsza. Ekran Cicada Wing FFD został przetestowany przez chiński National Institute of Metrology (Narodowy Instytut Miar), gdzie otrzymał certyfikację potwierdzającą rekordową liczbę zgięć. Żywotność określono na 1.8 miliona powtórzeń. Obecne standardy to ok. 200 tysięcy zgięć. Przejdźmy do parametrów wyświetlacza. Należy podać dwie specyfkacje. Ekranu otwartego – wtedy ma 7.8 cala i rozdzielczość 1920 x 1440. Zamkniętego – 5.4 cala z 1440 x 810 (lub 900 z drugiej strony) pikseli. Nie liczone jest chyba zagięcie, na którym też mogą wyświetlać się informacje. Tu warto odnotować nakładkę WaterOS 2.0 na Androida 10, dzięki której w smartfonowym ułożeniu telefon może być obsługiwany jedną ręką. Proporcje ekranu to 4:3.

Royole FlexPai 2 5G

Royole FlexPai 2 5G ze Snapdragonem 865

W środku mocne podzespoły. FlexPai 2 pracuje na Snapdragonie 865 od Qualcomm i ma do wyboru 8 lub 12 GB RAM (LPDDR5) oraz 256 lub 512 GB na dane w UFS 3.0. To szybka pamięć. Niestety nie ma slotu na jej rozszerzanie kartami. Jest głośniczek stereo. Royole proponuje trzy opcje wykończenia: Cosmic Gray, Midnight Black i Sunrise Gold. Smartfon wygląda o wiele lepiej niż jego pierwsza generacja. Może śmiało rywalizować z Galaxy i Mate X. Nie tylko designem, ale też ceną. FlexPai będzie najtańszy z całej trójki. Podstawowy wariant (z 8 GB RAM/256GB) wyjdzie niecałe 1500$ (9988 juanów). Topowa wersja będzie droższa o ok. 200$ i wyniesie lekko ponad 1700$.

Dla szybkiego porównania. Huawei Mate Xs kosztuje 16999 juanów, czyli ok. 2500$. Samsung Galaxy Z Fold 2 w USA wyceniono na 1999$. Jeśli software’owo Android będzie konkurencyjny wobec nakładek rywali to Royole FlexPai 2 ma szansę znaleźć klientów. Wciąż jednak jest to segment premium, a więc dla klienta z zasobniejszym portfelem.

Royole FlexPai 2 5G

Royole FlexPai 2 5G – cztery aparaty

Moduł fotograficzny jest niezły. Może nie jakiś topowy, ale ma wszystko co niezbędne. Jest sensor główny o wyższej rozdzielczości i czułości, teleobiektyw, aparat o ultra szerokim kącie oraz oczko portretowe. W konstrukcji nie była potrzebna oddzielna kamerka do selfie, bo wystarczy złożyć gadżet, by zyskać tryb pstrykania z wyciągniętej ręki. Tą samą stroną wykonamy sobie zdjęcie z podglądem ujęcia (ten może być zresztą widoczny po obu stronach). Zestaw sensorów prezentuje się następująco:

  • 64 mpx z f/1.89 – sensor główny
  • 16 mpx z f/2.2 – ultra szeroki kąt 116 stopni
  • 8 mpx z f/2.4 – teleobiektyw z bezstratnym zoomem 3x
  • 32 mpx z f/2.0 – do portretów (zastępstwo dla selfie)

O czym jeszcze należałoby napisać? Chyba o akumulatorze. Jest większy niż wcześniej. Z 3970 urósł do 4450 mAh. Oczywiście na pokładzie jest modem 5G (z kompatybilnością na Chiny i Europę). Może podam jeszcze grubość urządzenia. W zamknięciu jest 12.8 mm, po otwarciu – 6.3 mm. Wczoraj przedstawiono składany tableto-smartfon na ponad godzinnej prezentacji. Urządzenie pokazał sam Bill Liu (CEO Royole). W Chinach premierę przewidziano już na 25 września. Na razie nie znam planów w związku z premierami na innych rynkach. Zdaje się, że Android nadal będzie tu bez usług Google (tak przynajmniej było w pierwszej generacji).

źródło: royole.com