Gear VR for kids

Mój spory już zbiór wpisów na temat mobajlu dla dzieciaków potwierdza, że technologie myślą również o najmłodszych. Trzeba przyznać, że coraz częściej z uwagą na temat bezpieczeństwa (dzieciaki muszą być pierwszą grupą, która będzie odpowiednio chroniona). Zwiększa się świadomość wpływu najnowszych rozwiązań na młode umysły i developerzy biorą to pod uwagę. Znane marki przygotowują adekwatne aplikacje i bezpieczny dostęp do odpowiednio przygotowanych działów aplikacji. Właśnie aplikacje i smartfony/tablety mają dziś największy wpływ na dzieci. A co z VR i jego oddziaływaniem na dzieciaki?

Samsung rozwija swoją bazę propozycji dla gogli Gear VR i właśnie zainteresowało się najmłodszymi odbiorcami. Jak włączyć tę wrażliwą grupę użytkowników do świata wirtualnej rzeczywistości? Nie przez gry, a przez dobranocki. Bajki przed snem są czytane przez rodziców i ich zadaniem jest rozruszanie wyobraźni. Czy sferyczny materiał to dobry pomysł na przygotowanie malców do snu? I tak i nie. Przeciwnicy zarzucą zbyt inwazyjny, jeszcze bliższy oczu ekran z migającymi elementami. Zwolennicy ucieszą się, że bajkę w nowej, interesującej formie opowie im zestaw gogli (np. gdy opiekunowie nie mają czasu).

Samsung BedTimes VR Stories

Rzeczywisty efekt leży pewnie po środku, a wszystko zależy od przygotowanych materiałów. Samsung BetTime VR Stories ma pozwolić na oglądanie opowieści wspólnie. Rodzic i dziecko mają razem obserwować nowe wrażenia (oczywiście na odległość), więc potrzebne będą dwa zestawy Gear VR. Przykładową dobranockę można obejrzeć na YouTube i wygląda przyjemnie. Całość jednak ma dziwną, bo nową (zawsze nowego się boimy) formułę. Czy tak może wyglądać kiedyś świat z wszędobylskim VR? Fazę testową Samsung przeprowadził w Wielkiej Brytanii. O planach wdrożenia nie ma jeszcze mowy, bo i sam projekt wymaga odpowiedniego zbadania.

Już teraz jest kilka “ale”. Po pierwsze wpływ ekranu na młode oczy. Są zalecenie, by nie męczyć dzieci zbyt długim przebywaniem w wirtualnym świecie. To jasne. Wieczorynki nie są jednak długie, więc szansa na krótkie opowiastki, które uspokoją dzieci jest. Inny problem? Rozregulowanie mózgu przed snem. Tutaj też są rozwiązania, czyli ograniczanie niebieskiego światła, wpływającego na cykle snu. To pewnie nie wszystkie tematy do rozwiązania. Samsung proponuje dodatkowe obudowy do gogli, by były bardziej dziecięce. Sam nie wiem co myśleć o BedTimes VR Stories. Wygląda ciekawie, zwłaszcza, że pozwala spędzić więcej czasu z własnym dzieckiem, gdy wyjazdowa praca nie pozwala na więcej. Dodatek do videopołączeń?

źródło: Samsung via engadget.com