Od kilku lat możliwości obliczeniowe w przenośnych urządzeniach dają szansę na bezproblemową pracę w trybie desktopowym, ale potencjał smartfonów i tabletów uwalniany jest stopniowo. Już kilku producentów rozwija tryb „komputera” w swoich telefonach, tak, by działanie było bardziej produktywne. Wykorzystanie podzespołów smartfona jako mózgu, do którego podłącza się klawiaturę, monitor i myszkę, są promowane, ale brakuje im trochę marketingu. Samsung DeX ma już kilka generacji i w tym roku otrzyma kilka ulepszeń.

Samsung DeX Galaxy Note 10

Samsung DeX dla Note 10

Wraz z prezentacją najnowszego Galaxy Note 10 zapowiedziano poprawki dla DeX. Akurat smartfon z serii Note jest idealnym kandydatem, by stosować go nie tylko w terenie, ale i przy biurku, więc i moment na promocję dobry. Wewnątrz telefonu jest nawet 12 GB RAM i bardzo mocny procesor, a to wystarczy, uruchamiać aplikacje na większych ekranach. DeX ma zyskać na współpracy z Windowsami i Macami, by wykorzystać integrację pełniej. Ogłoszono zatem partnerstwo na linii Samsung – Microsoft. Nie będziemy bazować już tylko na Androidzie, choć właśnie to z nim współdziałać ma Windows.

Samsung i MS proponują DeX for PC, czyli pewną alternatywę dla Androida w motywie desktopu. Galaxy mamy po prostu podpinać do komputera, by połączyć siły. Podłączony telefon przez przewód USB ma powiązać oba urządzenia i synchronizować między nimi dane. Obok uruchamiania aplikacji z Androida na zewnętrznym monitorze, będziemy mogli wykorzystać wyświetlacz np. laptopa. W tej wersji ułatwimy sobie przesyłanie plików między telefonem a komputerem, ale też obsłużymy apki w telefonie przy użyciu myszki, klawiatury i ekranu. Będziemy też mogli trzymać wszystkie pliki na telefonie, które będzie naszą bazą danych.

Samsung DeX Galaxy Note 10

Note 10 z Your Phone

Galaxy Note 10 będzie też posiadał na swoim pokładzie aplikację Your Phone, którą Microsoft rozwija od kilkunastu miesięcy. Obecnie potrafi ona coraz więcej i prawdopodobnie połączenie z Samsungiem ma przyspieszyć rozbudowę jej funkcjonalności. W momencie podłączenia telefonu do komputera z Windows 10 odczytamy powiadomienia na większym wyświetlaczu. Podobnie z wiadomościami SMS oraz odpowiadaniem na nie. Z czasem tych możliwości ma być więcej. To w sumie żadna nowość, co zresztą potwierdza SideSync (właśnie Samsunga), który pewne rzeczy z tego co wymieniłem już posiadał). Może przy bezpośredniej współpracy dwóch gigantów system ten rozwinie się lepiej i szybciej. Już Microsoft zapowiedział, że jeszcze w tym roku odbierzemy i wykonamy telefon poprzez komputer z podłączonym smartfonem. Wszystko uruchomimy skrótem, by łatwiej przełączać się między trybami pracy.

Co jeszcze? Użytkownicy PC będą mogli strumieniować gry z Windowsa do Galaxy Note 10 w sposób bezprzewodowy, co umożliwi im granie w bardziej mobilny sposób. Praca wielozadaniowa przy użyciu obu ekranów (małego i większego) ma być dostępna zarówno przez USB-C, jak i USB-A. Na koniec chciałbym jeszcze przypomnieć, że nadchodzący Android „Q” 10 ma zaoferować natywnie tryb desktopowy, a więc powinniśmy móc przekształcić dowolny smartfon lub tablet w komputer (przez monitor).

źródło: samsung.com