Samsung proponuje kolejnego Galaxy z serii A. W zeszłym miesiącu marka zaprezentowała dwa modele Galaxy A22 (odmiany 4G i 5G) o zadziwiająco różnych specyfikacjach. Ten pierwszy trafił właśnie do „wolnej” sprzedaży w Polsce, czyli bez potrzeby zaglądania do operatorów komórkowych, którzy czasem maja wybrane jednostki na wyłączność. Nie pisałem na blogu o żadnym z tego duetu, więc może spróbuje je tutaj porównać. Różnic jest sporo.

Najczęściej jest tak, że smartfony tej samej serii mają większość parametrów takich samych. Różnią się zwykle konfiguracjami pamięci i/lub właściwościami fotograficznymi. W przypadku Galaxy A22, zależnie od zastosowanego modemu, różnic jest więcej. Obejmują nieoczywiste elementy. Koreańczycy zastosowali dość dziwny manewr. Chyba już nie pierwszy raz zresztą. Spróbuję podkreślić, w których miejscach są największe dysproporcje.

Samsung Galaxy A22

Galaxy A22 4G vs Galaxy A22 5G – ekrany

Pewne zmiany w wadze i gabarytach nie mają większego znaczenia. Ciekawiej robi się, dlaczego potrzebne były inne rozmiary opakowań dla Galaxy A22. Oba modele mają zupełnie inne panele.

  • Galaxy A22 – ekran Super AMOLED z 90Hz (6.4 cala i HD+)
  • Galaxy A22 5G – ekran IPS TFT z 60Hz (6.6 cala i Full HD+)

Już tutaj widać, że jakość będzie inna. Są różne przekątne i rozdzielczości, więc i inna ostrość (ppi). W dodatku inne kontrasty i odwzorowanie barw oraz płynność. Jeśli konieczne nam 5G to musimy zejść z jakością ekranu. Pewnie dla wielu nie będzie to miało znaczenia, ale to jednak to spora różnica.

Galaxy A22 4G vs Galaxy A22 5G – aparaty

Kolejną wyraźną zmianą jest zestaw fotograficzny:

  • Galaxy A22 – 48 mpx z PDAF i OIS + 8 mpx (szeroki kąt 123˚) + 2 mpx (makro) + 2 mpx (głębia)
  • Galaxy A22 5G – 48 mpx z PDAF + 5 mpx (szeroki kąt 115˚) + 2 mpx (czujnik głębi)

W wariancie bez 5G jest więcej sensorów (ten dodatkowy nie robi jednak wrażenia), natomiast w tym z 5G jedno z czterech „oczek” to doświetlenie. Nie dość, że A22 ma wyższą rozdzielczość obiektywu ultra wide to jeszcze dodano optyczną stabilizację obrazu dla głównego sensora. Inne są też selfiaki. 13 vs 8 mega (w 5G).

Samsung Galaxy A22 5G

Galaxy A22 4G vs Galaxy A22 5G – chipy

Oba Galaxy A22 pracują na chipach MediaTek, ale ten z 5G potrzebował nieco lepszego (zintegrowanego też z modemem).

  • Galaxy A22 – MediaTek Helio G80
  • Galaxy A22 5G – MediaTek Dimensity 700

Różnica w osiągach jest dość znaczna, bo Helio G80 jest niemal o połowę mniej wydajny od Dimensity 700. To parametr, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze między tymi Samsungami. Pozostałe specyfikacje są już zbliżone lub identyczne. W obu najmniej RAM to 4GB i 64 lub 128 GB na dane (ze slotem na karty pamięci microSD). Wszystko jednak zależnie od regionu. Baterie mają po 5000 mAh i ładowanie 15W. Większych zmian nie widzę też przy pozostałych modułach. Jest oczywiście Android 11 z nakładką One UI 3.1. Kolorystyka podobna. Po trzy barwy. Pokrywają się fiolet i biel, ale trzecia opcja to czarny lub szary (przynajmniej w Polsce, bo widać jeszcze miętową opcję).

Galaxy A22 – skąd tak drastyczne różnice?

Mogę się tylko domyślać, że powodem tak sporych różnic pomiędzy Galaxy A22 i Galaxy A22 5G jest ten dopisek przy nazwie tego drugiego. Modem piątej generacji wciąż nie jest jeszcze wszędzie standardem, bo swoje kosztuje. Producenci telefonów chcą jednak mieć w ofercie jednostki z dostępem do szybkiego Internetu, ale muszą utrzymać atrakcyjną cenę. Nie tylko z uwagi na dużą konkurencję, ale też z powodu ogólnych kosztów.

Za Galaxy A22 trzeba będzie zapłacić ok. 949 zł. Myślę, że Galaxy A22 5G powinien kosztować jakieś 1050 zł (ale trzeba poczekać do oficjalnych danych).

źródło: samsung.com