Oto Galaxy S23 Ultra – topowy model smartfona od Samsunga. Niby taki sam, a inny. Co nowego znajdziemy w najlepiej wyposażonej jednostce koreańskiej marki? Jest nowy Snapdragon 8 Gen 2 (i to mocniejszy od podstawowego), nowy sensor ISOCELL HP2 z 200 megapikselami i kolejne ulepszenia software’owe. Producent dopieścił swój high-endowy wariant flagowej serii. Podobnie jak w poprzednich generacjach, stylistycznie odróżnia się od bazowych odmian. Współdzieli jednak sporo rozwiązań z Galaxy S23 i S23+.

Galaxy S23 Ultra z podkręconym Snapdragonem 8 Gen 2

Galaxy S23 UltraTen fragment mógłbym po prostu przekopiować z materiału o bazowej edycji S23. Samsung w tym roku skorzysta z usług Qualcomm we wszystkich modelach topowego Galaxy i mam tu na myśli głównie regiony, w których producent oferuje swoje telefony. Nie będzie już podziału na Snapdragony i Exynosy, a więc wydajniejszy chip pojawi się również w europejskich smartfonach. Nie będzie już „dyskryminacji” użytkowników, którzy zresztą narzekali na tę strategię koreańskiej marki.

Nowy Snapdragon będzie nie tylko wydajniejszy ogółem, ale też nieco szybszy od pozostałych flagowców pracujących na tym procesorze. Samsung i Qualcomm podkręciły Snadpragona 8 Gen 2, co przez pewien moment na rynku da urządzeniom przewagę nad resztą rywali z tym układem. Zegar w customowym „Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy” został podkręcony z 3.2 do 3.36GHz (względem normalnego chipa). Do tej pory Qualcomm podkręcał swoje chipsety w ich kolejnych edycjach. Otrzymywały „+” do nazwy. Można śmiało powiedzieć, że Galaxy S23 Ultra będzie posiadał gamingowy potencjał. Przypomnę, że wśród oferowanych w SD 8 Gen 2 jest m.in. Ray Tracing!

Galaxy S23 Ultra z ISOCELL HP2 (200 mega)

Teraz dłuższą chwilę o opcjach fotograficznych w modelu Ultra. Samsung ma się tu czym pochwalić. Zacznę oczywiście od czujnika ISOCELL HP2, o którym koreańska marka powiedziała więcej już dwa tygodnie przed prezentacją swojego najnowszego Androida. Trzecia generacja sensora została dopieszczona i lepiej zoptymalizowana, by zagwarantować lepsze zdjęcia.

Na początek trochę suchej specyfikacji. Samsung Electronics podało, że ISOCELL HP2 ma 1/1.3” i piksele wielkości 0.6μm. Oczywiście z rozwiązaniami łączenia ich w większe, czulsze diody. Tetra2pixel pozwoli połączyć cztery sąsiednie piskele (1.2μm) dające zdjęcia w rozdzielczości 50 mega lub szesnaście (2.4μm) z 12.5 mpx. Także pełne 8K dla video wykorzysta łączenie, ale tylko w tej pierwszej opcji. Przy natywnym 200 mpx możliwy będzie zapis aż 15 klatek na sekundę! To 2x lepiej od HP3 i o 50% lepiej od HM3 (100 mpx). Dla porównania, HP1 i HP3 dawały 7.5fps przy 200 megapikselach. Zapewne będzie to zasługą podkręconego Snapdragona 8 Gen 2.

Numeracja modelu może nieco mylić, bo sugeruje, że HP2 jest pomiędzy HP1 i HP3, ale w rzeczywistości nazwa dotyczy wielkości pikseli. W komunikacie prasowym Samsunga napisano, że sensor ten będzie najlepszym w dotychczasowej ofercie marki, więc powinniśmy spodziewać się konkretnych efektów. Koreańczycy dopracowali sporo elementów m.in. reprodukcję kolorów. Dual Vertical Transfer Gate (D-VTG) ma zbierać znacznie więcej światła. AF powinien działać wertykalnie i horyzontalnie, czyli precyzyjniej. Da lepsze ujęcia także nocą. ISOCELL HP2 ma być pierwszym sensorem Samsunga z DSG (Dual Slope Gain) przy 50 mega. Zaoferuje super HDR. Podwójna ekspozycja ma zredukować straty konwencjonalnego trybu HDR. Video 4K HDR nagramy przy aż 60 fps!

Moduł fotograficzny w Galaxy S23 Ultra posiada poniższe właściwości:

  • 200 mpx z f/1.7 (sensor główny ISOCELL HP2) z OIS vs 108 mpx ISOCELL HM3
  • 12 mpx z f/2.2 (Sony IMX564 ultra szeroki kąt i tryb makro) z AF vs 12 mpx (Sony IMX563)
  • 10 mpx z f/2.4 (Sony IMX754 teleobiektyw z zoomem 3x) z OIS
  • 10 mpx z f/4.9 (Sony IMX754 peryskopowy teleobiektyw z zoomem 10x) z OIS
  • selfie: 12 mega z f/2.2 ISOCELL 3LU (w S22 było 40 mpx ISOCELL GH1) z autofocusem

Zestaw ponownie zaoferuje tryb „Space Zoom” ze stukrotnym zbliżeniem obrazu oraz specjalne funkcje wyciągające więcej z ustawień poszczególnych sensorów. Samsung (śladem Apple) już od lat starał się wyciągać maks przez software’owe algorytmy.

„Wysepka” otrzyma te same sensory ultra wide i tele, ale z lepszym przetwarzaniem danych, czyli wyższą jakością zdjęć. Galaxy S23 Ultra ma posiadać też poprawione efekty portretowego video. Filmiki nagramy w 8K nawet z 30 fps (poprzednik oferował 24 klatki). Także format 4K zyska. Tu rejestracja ma podskoczyć do 60 fps (co było proponowane w S22 Ultra jedynie przy 1080p). Mowa jest też o wyraźniejszej granicy między obiektem pierwszego planu a tłem, czyli głębią ostrości. Samsung ma też zagwarantować lepszą pracę urządzenia przy maksymalnych osiągach, co oznacza, że telefon podczas nagrywania w bardziej wymagających ustawieniach nie powinien się tak grzać.

Expert RAW jest teraz częścią aplikacji aparatu, a nie dodatkowo wgrywaną apką. Wszystkie dodatkowe opcje znajdziemy zatem w natywnej aplikacji aparatu, m.in. specjalne ustawienia, czy lepszą redukcję szumów.

Nowością w zestawie funkcji fotograficznych jest Astro Hyperlapse dla video. Widzę też poprawki w stabilizacji głównego sensora dzięki Adaptive VDIS, które analizuje ruchy i rozpoznaje warunki świetlne. OIS jest dwa razy szersze (kompensacja ok. 3°).

Galaxy S23 Ultra – specyfikacje

Zdecydowana większość parametrów Galaxy S23 Ultra pokrywa się z podstawową wersją S23/S23+. Jest kilka ulepszeń, no i nieco inny design tej jednostki. Tradycyjnie świetnie wygląda poziom bezramkowości. Wyświetlacz zajmuje praktycznie cały front smartfona. Wśród konfiguracji obok 8 GB pojawi się też opcja 12 GB RAM, której w niższych Galaxy zabrakło (tam nie ma wyboru i jest tylko ten niższy). O dziwo, standard opisano jako LPDDR5. Czyżby nie ten najnowszy (LPDDR5X)?

Galaxy S23 Ultra jest oczywiście większy od swoich podstawowych kompanów. Ma zatem pojemniejszą baterię, ale nadal 5000 mAh z tą samą mocą ładowania. 45W nie jest imponujące, ale Samsung nie chce chyba ryzykować.

  • ekran: 6.8″ 2X Dynamic AMOLED 2X (1440p) z 1-120Hz, HDR10+, 1750 nitów
  • zabezpieczenie wyświetlacza: Gorilla Glass Victus 2
  • czytnik palca zintegrowany z ekranem (ultradźwiękowy)
  • chip: customowy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) + Adreno 740 GPU (719GHz zamiast 680MHz)
  • konfiguracje: 8/12 GB (LPDDR5X RAM) i 256/512 GB w UFS 4.0
  • wsparcie precyzyjnego rysika S Pen
  • foto: 200 mpx (sensor główny) + 12 mpx (ultra wide) + 10 mpx (tele 3x) + 10 mpx (tele 10x)
  • selfie: 12 mega w otworku ekranu Infinity-O
  • audio: głośniczki stereo z Dolby Atmos
  • łączność: modem 5G, Wi-F 6e, Bluetooth 5.3, NFC, UWB (jak w S23+)
  • slot na dwie karty SIM + eSIM (ale bez microSD)
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 45W przewodowo i 10W bezprzewodowo
  • szczelność zgodna z normą IP68
  • system: Android 13 z nakładką One UI 5.1
  • cena Galaxy S23/S23+: od 1400€ (S22 Ultra startował od 1250€)

źródło: samsung.com