Oppo Reno 8 ProW Polsce dopiero zakończono wdrażanie siódmej generacji serii Reno (wariantem Lite), a w Chinach Oppo już demonstruje kolejną. Producent przygotował trzy Androidy ze średniej półki o różnych właściwościach: Oppo Reno 8, Reno 8 Pro i Reno 8 Pro+. W odmianach pro będą znacznie ciekawsze, szczególnie pod względem fotograficznym. Poniżej pierwsze informacje na temat serii. Bardzo możliwe, że europejskie nazewnictwo poszczególnych modeli (i wybrane specyfikacje) będą się różnić. Weźcie to pod uwagę czytają wpis w chwili polskiej premiery.

Chipy w Oppo Reno 8 Pro i Pro+

Reno 8 w odmianach Pro wyglądają jak flagowce, ale powoli „średniaki” z górnej półki tak już mają. Są dobrze wykonane, mają design wyższej półki i bezramkowe wyświetlacze. Oppo postawiło na stylistykę nawiązującą do ostrzejszych kształtów ostatnich iPhone’ów. Obie jednostki z zewnątrz rozróżnia głównie kolorystyka wykończenia oraz umiejscowienie przedniego aparatu (otworki są w innych miejscach panelu).

Inne są też wnętrza telefonów, choć głównie w obrębie modułu fotograficznego, pamięci oraz układów obliczeniowych. W obu przypadkach chip są wystarczająco wydajne.

  • Reno 8 Pro to debiut Snadpragona 7 Gen 1 w 4 nm (pokazanego przed tygodniem)
  • Reno 8 Pro+ działa na MediaTek Dimensity 8100 Max

Oppo Reno 8 Pro fotografia

Możliwości fotograficzne Oppo Reno 8 Pro/Pro+

Jak zwykle zwracam szczególną uwagę na potencjał fotograficzny smartfonów. W Pro jest niezły. Świadczy o tym już samo zastosowanie własnego procesora Mari X Silicon NPU (6 nm), który dotąd był stosowany głównie we flagowcach (ma go Oppo Find X5 Pro). Jego celem jest przetwarzanie sygnału z uwzględnieniem algorytmów AI. Procesor sygnału ma wydobywać z sensorów więcej konkretnych danych. W Find X5 Pro chip zajmował się m.in.: dynamiką, przetwarzaniem RAW, poprawą kolorystyk, redukcją szumów, nagrywaniem 4K Ultra Night Video. Poniżej zestawy kamerek w obu Pro:

  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX766), 1/1.56”, 1.0 µm z  PDAF – ten sam co w Find X5 Pro
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt obiektywu ze 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4 (do ujęć makro)

Oba telefony dysponują na przodzie kamerką selfie w rozdzielczości 32 megapikseli, ale tylko „plus” został wsparty autofocusem. Jeśli zależy nam na dobrych ujęciach wykonywanych frontem telefonu to warto zdawać sobie sprawę z tej różnicy. Dla potrzebujących warta dopłaty.

Specyfikacje Oppo Reno 8 Pro i Pro+

Wizualnie telefony są do siebie zbliżone, ale Pro+ ma smuklejsze ramki. 2.37 mm u góry i 1.4 mm u dołu sprawiają, że to najbardziej bezramkowy Reno w historii. Ósma generacja w najbardziej topowej edycji ma ekran OLED w przekątnej 6.7 cala i odświeżaniem 120Hz. Zwykły Pro ma 6.62 cala, czyli nieco mniejszy panel.

Duet jednostek Pro, poza wspomnianym wyżej procesorem, nie różni się specjalnie pozostałymi podzespołami. Bateria ma pojemność 4500 mAh i bardzo szybkie jej ładowanie z 80W SuperVOOC, Androida 12 z nakładką ColorOS 12.1 oraz opcje wyboru pamięci 8 lub 12 GB RAM (LPDDR5) oraz 128 lub 256 GB na dane (UFS 3.1).

Oppo Reno 8 jako entry-level

Bazowy Reno 8 ma być najtańszy, więc w pewnych kwestiach poczyniono downgrade. Ogólnie jednak smartfon zachowuje spójność z pozostałymi modelami. Gdzie zdecydowano się ograniczyć możliwości? Wyświetlacz AMOLED jest mniejszy (ma 6.43 cala) i ma słabsze odświeżanie 90Hz. Obok sensora głównego 50 mega są dwa małe „oczka” (choć jedno zajmuje więcej miejsca) po 2 mega makro i głębi. Nad wszystkim panuje MediaTek Dimensity 1300, a więc każda z propozycji to inny chip. Udało się zachować konfiguracje pamięci i baterię z tym samym ładowaniem.

Na koniec cennik, ale w juanach i tylko konfiguracje startowe, bo i tak lepiej poczekać na oficjalne informacje wariantów przeznaczonych na nasz rynek (nie muszą pokrywać się z chińskimi odpowiednikami).

  • Oppo Reno 8 (8/128 GB) – 2499 juanów (ok. 375$ bez podatków)
  • Oppo Reno 8 Pro (8/128 GB) – 2999 juanów (ok. 430$ bez podatków)
  • Oppo Reno 8 Pro+ (8/256 GB) – 3699 junaów (ok. 550$ bez podatków)

źródło: oppo