mobilna fotografia 22 sharp aquos r7Moduły fotograficzne w smartfonach zajmują coraz więcej miejsca na tyle urządzeń. Potrzeba więcej przestrzeni na odpowiednie ułożenie obiektywów, którym przybywa możliwości. Rosną też ich matryce. Rzadko kiedy producenci flagowych jednostek stawiają na jeden aparat. Sharp od zeszłego roku rozwija projekt masywnego sensora o przekątnej jednego cala. Wspólnie z Leica go udoskonalił i proponuje w modelu Aquos R7. Niestety ponownie wyłącznie na terenie Japonii.

Sharp Aquos R7 – calowy sensor

Zeszłoroczny Sharp Aquos R6 był pierwszym na rynku telefonem z calowym sensorem fotograficznym. Kilka tygodni później Leica zademonstrowała własny smartfon z calową matrycą (Leica Leitz Phone 1). Koncepcja nie zainteresowała innych producentów, ale obie marki się nie zrażają i rozwijają potencjał takiego aparatu.

Calowy sensor w Sharp Aquos R7 ma większą rozdzielczość. Urosła z 20 do aż 47 megapikseli. Jednostka ma wyłapać aż 1.8 raza więcej światła niż poprzednik, co już da mu spory zastrzyk możliwości (światło w fotografii to jedna z najważniejszych spraw). Obiektyw składa się siedmiu soczewek Leica Summicron i ma f/1.9 z ogniskową 19 mm. Ma też ostrzenie „Octa PD AF” (osiem pól na pikselu). Obok znajdzie się jeszcze czujnik do portretów (1.9 mpx). Video uda się zarejestrować nawet w jakości 8K.

Sensor główny zajmuje centralną część „plecków” smartfona i ma przyciągać wzrok. Ważniejsze jednak są efekty jego pracy. Te zaprezentowano podczas prawie 20 minutowej demonstracji. Przedstawiono tryby fotograficzne, RAW w HDR, no i pozostałe parametry urządzenia. O tych skrótowo już niżej.

Sharp Aquos R7 – specyfikacje

Zaktualizowano też wnętrze smartfona. Sharp Aquos R7 znów będzie szczycił się niezłej jakości wyświetlaczem. Panel to 6.6-caloy Pro IGZO OLED potrafiący odwzorować efekty powyższego aparatu bezpośrednio na ekranie. Jest też flagowy procesor. Poniżej najważniejsze ze specyfikacji:

  • ekran: 6.6 cala Pro IGZO OLED (2730 x 1260), 10-bit, wsparciem Dolby Vision, adaptacyjnym 240Hz i szczytową jasnością aż 2000 nitów!
  • czytnik palca zintegrowany z wyświetlaczem
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
  • 12 GB RAM i 256 GB na dane (tylko jedna konfiguracja)
  • selfie 12.6 mega w centralnym otworku
  • bateria: 5000 mAh (nie znam mocy ładowania)
  • certyfikacja szczelności: IP68
  • system: Android 12
  • cena Sharp Aquos R7: jeszcze nie podana

źródło