Motorola postanowiła uprzedzić Samsunga i skorzystać z uwagi. Prezentuje swojego „składaka” przed Galaxy Unpacked, które planowane jest w przyszłym tygodniu. Trzecia generacja Razr jest dopracowana i ma rywalizować z Galaxy Z Flip 4 oraz Huawei P50 Pocket – telefonami z giętkimi wyświetlaczami i zamykanymi w stylu klapki. Czym wyróżni się nowy Razr? Czy zadebiutuje międzynarodowo?

EDIT: telefon trafił do Europy (wybrane kraje). Jest tu jednak sporo droższy, bo został wyceniony na aż 1200€ (8 GB RAM i 256 GB na dane).

Razr 2022 wiąż z ekranem 2.7″

Przewidywano, że najnowszy Razr powiększy zewnętrzny ekranik, by treści dostępne bez otwierania urządzenia dały więcej swobody odczytu. Ten format potrzebuje sporego wyświetlacza w zamkniętej formie, by obsługiwać wygodniej najważniejsze funkcje Androida bez potrzeby otwierania większego panelu smartfona. Po co drenować niepotrzebnie baterię? Niestety przekątna pozostała bez zmian. Nadal będzie to 2.7 cala, czyli więcej niż w Galaxy i jego 1.9″. Zewnętrzny panel otrzyma możliwość szybkiego przeglądu treści w dziewięciu widgetach – coś na wzór kart w smart zegarkach, ale w znacznie obszerniejszym polu. Bardzo ładnie wyglądają motywy zegarów.

składana motorola moto razr 2022

Wewnętrzny ekran ma 6.7 cala, ale ma lepsze odświeżanie. 144Hz to najlepszy wynik w dziale składanych smartfonów i bardzo dobre parametry ogółem (obecnie wyżej są ekrany ze 165Hz). Konstrukcja ma usprawniony mechanizm i składa się całkowicie. Jak rozumiem, bez prześwitów. Zniknął też charakterystyczny „podbródek”. Telefon nie nawiązuje już tak do kilkunastoletniej serii.

Motorola pozwoli na prostopadłe ułożenie ekranu. Oczywiście z software’owym wsparciem podziału panelu na pół. Android zaoferuje tu kilka rozwiązań, m.in. oglądanie video na górnej części i wprowadzanie tekstu w dolnym okienku. Możliwości złożenia ekranu wykorzystano też do celów fotograficznych.

Razr 2022 – sensory fotograficzne

Ekran na froncie zajmuje sporo miejsca, ale udało się znaleźć miejsce na podwójny aparat. Są tylko dwa sensory, ale powinny sprostać najważniejszym potrzebom. Oferują lepszą jakość od dwóch wcześniejszych generacji. Motorola proponuje w Razr 2022:

 • 50 mpx (sensor 1/1.55″) z OIS – ten sam co w Edge 30 Pro
 • 13 mpx (ultra wide 121°) z AF i trybem makro z 2.8cm
 • selfie: 32 mpx w ekranowym otworku (już bez wcięcia)

W sumie trzy aparaty, ale ujęcia z wyciągniętej ręki dostępne są z obu stron smartfon, właśnie z uwagi na składany format Razr. Kamerka wewnętrzna przyda się w trybie połączeń video, natomiast selfiaki spokojnie pstrykniemy głównym zestawem, bo pomoże w tym mniejszy ekranik. Możliwość stabilizacji ustawień przy zgiętym ekranie przyda się w trybie dłuższego naświetlania. Motorola zaoferuje też zapis zdjęć do surowego formatu. RAW

Motorola Razr 2022

Motorola Razr 2022 – specyfikacje

Razr 3 (bo tak też można o niej pisać) będzie w końcu wyposażona w high-endowy chipset. Dwie poprzednie edycje telefonu korzystały ze Snapdragonów serii 7, co w zasadzie wystarczało, ale nie pasowało trochę do charakteru urządzenia. W tym roku jest inaczej. Procesor nadal od Qualcomm, ale najnowszy, podkręcony do 3.2 GHz Snapdragon 8+ Gen 1. Sprzęt będzie wydajniejszy, szybszy i po prostu lepszy (i bardziej konkurencyjny wobec bezpośrednich rywali).

Android ma odpowiednie funkcje wykorzystujące giętkie podejście. Dopracowano zarówno produktywność dla większego, jak i mniejszego ekranu.

Kiedy globalna premiera? To wyjątkowe telefony, więc na pewno trafią do globalnej sprzedaży – jak było zresztą z poprzednikami. Niestety, nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy. Cena będzie znacznie atrakcyjniejsza od wcześniejszych propozycji. 870€ brzmi bardzo dobrze, szczególnie w porównaniu do 1099€ za Galaxy Z Flip 4.

 • ekran zewnętrzny: OLED 2.7″ (800 x 573)
 • ekran wewnętrzny (giętki): OLED 6.7 cala, 144Hz, 10-bit, HDR10+
 • chip: Snapdragon 8+ Gen 1
 • mechanizm Star Trail (składanie bez prześwitu, promień 3.3 mm)
 • konfiguracje: 8/128GB, 8/256GB i 12/512GB
 • aparaty: 50 mpx + 13 mpx (ultra wide)
 • selfie: 32 mpx w ekranowym otworku
 • audio z Dolby Atmos
 • bateria: 3500 mAh (było 2800) z ładowaniem
 • łączność:
 • system: Android 12 z nakładką MyUI 4.0
 • cena Motoroli Razr 2022: 870€ (wynika z przecieków)

źródło.