Składane smartfony są z nami już kilka lat, ale wciąż ich ceny są zaporowe dla większości z nas. Są często droższe od normalnych flagowców, a ich głównym wyróżnikiem pozostaje nietypowa konstrukcja. Już kilka marek walczy w tym segmencie o klienta, ale niekoniecznie przystępniejszym cennikiem. Huawei Pocket S spróbuje to zmienić. Na razie głównie na terenie Chin. Ten „składak” kosztuje prawie połowę mniej od Huawei P50 Pocket, więc w jakich obszarach producent znalazł oszczędności?

Huawei Pocket S – słabszy chip i foto

składany Huawei Pocket SChiński producent podjął słuszny krok – składany Android musi być powszechniejszy, czyli tańszy. Żeby jednak telefon trafi do szerszego grona odbiorców, musiał przejść pewien downgrade. Huawei P50 Pocket oferował (oferuje) flagowe rozwiązania, ale jego cena startowała na naszym kontynencie od 1300€. Huawei Pocket S został wyceniony na 6000 juanów, czyli trochę ponad połowę kwoty wcześniejszej generacji. To sporo mniej, więc spodziewałem się okrojonych specyfikacji.

Huawei Pocket S jest oczywiście słabszy od Huawei P50 Pocket, ale głównie w dwóch elementach: chipie oraz zestawie fotograficznym. Do tego doszła niższa konfiguracja pamięci. „eSka” otrzymała Snapdragona 778G, 128 GB na dane oraz laserowy czujnik do autofocusa zamiast 32-megapiksleowej kamerki do detekcji głębi kolorystycznej. Właściwie to dałoby pewnie radę jeszcze coś odjąć, by smartfon był tańszy, ale Huawei woli zachować pewne minimum – to wciąż ma być urządzenie z wyższej półki.

Stylistycznie to praktycznie ten sam gadżet. Różnice widać głównie w wykończeniu. Zamiast wyrazistych wzorów są po prostu czyste kolory. Opcji jest więcej, bo aż sześć: Mint Green, Gold Yellow, Rose Pink, Ice Crystal Blue oraz Black (jedną nazwę zgubiłem).

Huawei Pocket S

Huawei Pocket S – specyfikacje

To jeszcze dla przypomnienia pozostałe parametry składanej serii Pocket. Te współdzielone między obiema jednostkami. Huawei Pocket S i Huawei P50 Pocket posiadają:

  • ekran wewnętrzny: OLED 6.9″ (2790 x 1188) z odświeżaniem 120Hz i próbkowaniem 300Hz
  • ekranik zewnętrzny: okrągły OLED 1″ (340 x 340) do powiadomieni, widgetów, podglądu selfie, czy efektownych motywów zegara
  • 8 GB RAM i 256 GB na dane (Pocket S ma 128 GB, P50 jeszcze 12 GB RAM)
  • kamerka selfie: 10.7 mpx
  • zestaw aparatów: 40 mpx + 13 mpx (ultra wide) + trzeci czujnik (różnicę podałem wyżej)
  • bateria: 4000 mAh z ładowaniem 40W
  • łączność: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.2, NFC
  • system: HarmonyOS 3.0 z nakładką EMUI

Czy ten model zawita do Europy jak P50 Pocket? Czy wpłynie na ceny konkurentów? Czy w końcu składane telefony staną się powszechniejsze? W końcu muszą… Huawei stawia na razie na rodzimy rynek. Globalnie ma trudniej z uwagi na bany z usługami Google, które jednak mają dla wielu znaczenie.

źródło: Huawei (weibo)