smartfony tygodnia 12 doogee s98
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia”

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • 1 mln – prawie tyle punktów uzyskał MediaTek Dimenstiy 9000 w testach AnTuTu (wciąż za top 3 należącym do Snapdragonów, ale już baardzo blisko)
  • 19 – tyle rekordów/wyrównań ma ekran składanego Vivo X Fold | wg DisplayMate
  • 300 tys. – tyle złożeń/rozłożeń wytrzyma mechanizm składanego Vivo X Fold  (wynik lepszy o 100 tysięcy od aktualnych norm) | certyfikacja TUV Rheinland
  • 360 – taki stopień giętkości ma mieć składany ekran w Xiaomi MIX Fold 2
  • Huawei Mate X3 ma składać się na zewnątrz (premiera jeszcze w kwietniu?)
  • 2024 – w tym roku ma zadebiutować własny chip Oppo
  • 1299 euro (ok.6000 zł) – to cena Oppo Find X5 Pro na polskim rynku
  • 06.2022 – w tym miesiącu powinien zadebiutować chipset Snapdragon 8 Gen 1+ (4 nm)
  • Apple testuje większe składane urządzenie (ekran OLED 9 cali – czyżby jakaś hybryda iPada z iPhonem?) | wg Kuo
  • Android 13 może wspierać dwa wirtualne numery na jednej karcie eSIM | wg Mishaala Rahmana z Esper.io
  • Samsung zakończył software’owe wsparcie Galaxy S9 (koniec S10 też blisko)
  • Samsung może niebawem zaproponować flagowy telefon z chipem MediaTek (prawdopodobnie w Galaxy S22 FE, ale i S23) | Business Korea

1. Galaxy M53 ze 108 mpx

Samsung Galaxy M53
Samsung Galaxy M53, foto: Samsung

Kolejny Galaxy nie będący flagowcem, który zyskuje sensor 108 megapikseli. Samsung po takiej propozycji z serii A wkracza z podobnym rozwiązaniem do serii M. Galaxy M53 jest oczywiście nieco tańszy od Galaxy A73. Pod kilkoma względami podobny, ale inaczej wyposażony. Zamiast procesora Qualcomm otrzymał Dimensity 900 od MediaTek (o 26% wolniejszy od Snapdragona 778G z zeszłorocznego Galaxy M52). Również posiada poczwórny zestaw fotograficzny, ale pozostałe trzy czujniki mają niższe rozdzielczości (i inny układ wysepki).

To co łączy obie jednostki to ekran Super AMOLED Plus Infinity-O w przekątnej 6.7 cala w rozdzielczości Full HD+ z płynnością 120 Hz. Na froncie ta sama kamerka selfie 32 mega. Tylko jedna konfiguracja pamięci (6/128 GB). Bateria o tej samej pojemości 5000 mAh z ładowaniem 25 oraz Android 12 z nakładką One UI 4.1 prosto z pudełka.


2. Realme C31 i C35 w Polsce

W Polsce pojawiły się dwa niedrogie Realme. C31 i C35 to budżetowce w ładnym opakowaniu i z całkiem rozsądnymi specyfikacjami. Za 600 lub 800 zł (ceny startowych konfiguracji) otrzymamy wystarczające w tej półce cenowej możliwości. To bardzo podobne Androidy różniące się głównie właściwościami aparatów fotograficznych, szybkością ładowania i pamięcią.

Realme C31 i C35 posiadają ekrany IPS LCD ok. 6.5-6.6 cala ze wcięciem na selfie (odpowiednio 5 lub 8 mega) i po trzy aparaty na tyle obudowy. W tym lepszym zestawie jest sensor 50 mega, więc nieźle. Pozostałe kamerki bardzo budżetowe. Dobrze wygląda temat baterii. Mają pojemność po 5000 mAh. Procesory bardzo podstawowe: UNISOC T612 i T616. RAM w zakresie 3-4 GB. Pamięć też maks do 64 GB. Na szczęście z opcją rozszerzenia kartami nawet do 1 TB. Tylko C35 dysponuje chipem NFC, co na pewno będzie miało znaczenie. Nie ma tu najnowszego systemu prosto z pudełka. Producent proponuje Androida 11 z nakładką Realme UI 2.0


3. Realme 9 4G z ISOCELL HM6 (108 mpx)

Seria Realme 9 ma kolejnego członka rodziny. Obok 9 5G, 9 5G Speed, 9 Pro i 9 SE pojawi się odmiana z modemem LTE. Realme 9 4G ma być jednym z  pierwszych na rynku smartfonów z sensorem Samsung ISOCELL HM6 w rozdzielczości 108 megapikseli. Chiński producent zapowiada w nim nową technologię łączenia pikseli (do zwiększania czułości). NonaPixel Plus Technology połączy dziewięć sąsiadujących pikseli i da tym samym o 123% więcej światła względem poprzedniego HM2. Efektem 108 mpx Pro Light Camera mają być wyraźniejsze (jaśniejsze) zdjęcia i mniejsza ilość szumów. Tyle na papierze. Zobaczymy, co wykażą testy. Poniżej pełne parametry potrójnego aparatu w Realme 9 4G:

  • 108 mpx z f/ (Samsung ISOCELL HM6)
  • 8 mpx (sensor ultra wide 120 stopni)
  • 2 mpx (czujnik makro z AF od 4 cm)
Realme 9 4G
foto: realme

Poprzednia generacja tego Realme posiadała sensor 64 megapiskele. Też dużo. Tym razem jest nie tylko więcej, ale i lepiej. HM6 jest bardziej dopracowaną przez Samsunga wersją czujnika. NonaPixel (wspomniane łączenie pikseli) będzie w nim głównym trybem pracy, ale opcjonalne otrzymamy możliwość „zoomowania” kadru, czyli zbliżenia efektów z tych 108 milionów pikseli.
Zauważono ciekawy problem w tym telefonie. Zastosowany Snapdragon 680 nie ma oficjalnej obsługi sensora o takiej rozdzielczości, więc gdzieś pojawią się pewne ograniczenia.

Czytaj więcej o: Realme 9 4G


4. Honor Magic4 Lite

Honor X30 Honor Magic4 LiteProducenci oferują często te same telefony na różnych rynkach pod innymi nazwami. We Francji po cichu zadebiutuje wkrótce Honor Magic4 Lite, czyli najprzystępniejsza cenowo odmiana z rodziny Magic4, która w w Europie jest już kojarzona. W rzeczywistości Lite to Honor X30 znany też jako Honor X9 5G.

Smartfon ma tylko jedną konfigurację 6/128 GB. Na pokładzie pracuje Snapdragon 695. Jest Android z usługami Google, ekran IPS LCD o przekątnej aż 6.81 cala i odświeżaniem 120Hz. Tylny moduł nawiązuje do super zestawu z Magic4, ale głównie designem. Czujniki są mniej efektowne. To połączenie 48 mpx oraz dwóch czujników po 2 mega do głębi i makro. To co łączy Lite z cechami premium Magic4 to szybkie ładowanie. Bateria 4800 mAh zostanie uzupełniona do 80% w pół godziny (dzięki mocy 66W). Cena powinna wynieść ok. 275€.


5. RedMagic 7 Pro globalnie (zapowiedź tygodnia)

2 miesiące temu Nubia zademonstrowała w Chinach gamingową serię smartfonów RedMagic 7. Na dwunastego kwietnia zapowiedziano globalną premierę wariantu Pro, czyli tego mocniejszego. Telefony dość konkretnie opisałem w oddzielnym artykule, więc tutaj przypomnę tylko kilka najważniejszych cech tego high-endowca. Otrzymał on ultra płynny i czuły wyświetlacz, specjalne chłodzenie i bardzo szybkie ładowanie (w Europie niestety ograniczone do 65W). Android ze specjalną nakładką pod gry, najszybsze obecnie standardy pamięci, a nawet oddzielny chip Red Core 1 do wybranych procesów dla odciążenia głównego układu. Ciekawostka: RedMagic 7 Pro posiada na froncie aparat ukryty pod wyświetlaczem.

Zobacz też: RedMagic 7 Pro


6. Składany Vivo X Fold (przeciek tygodnia)

Na pierwszy składany smartfon Vivo czekam już od dawna. Z kilku powodów. Przecieki wskazywały, że będzie bardzo konkurencyjny wobec już oferowanych na rynku rywali. Serwis Sparrow News znalazł na platformie Weibo materiały prasowe dot. specyfikacji nadchodzącego Vivo X Fold (premier w chinach 11 kwietnia). Faktycznie wskazują na efektowne właściwości urządzenia. Wymienię kilka najciekawszych:

  • ekran (składany): 8 cala (2K), 120Hz i LTPO 3.0
  • ekran (zewnętrzny): 6.53 cala (FHD+), 120Hz
  • chip: Snapdragon 8 Gen 1
  • pamięć w standardach: LPDDR5 i UFS 3.1
  • poczwórny aparat fotograficzny z pokryciem Zeiss T*: sensor 50 mpx (Samsung GN5) z OIS + 48 mpx (ultra wide 114 stopni) + 12 mpx (portretowe 2x) + peryskopowe tele (60x z OIS)
  • bateria: 4600 mAh z ładowaniem 66W (i 50W bezprzewodowo)

Składany Vivo ma pobić lub wyrównać aż 19 rekordów związanych z wyświetlaczem (w ramach oceny A+ od DisplayMate). Do tego uzyskał certyfikację TUV Rheinland odnośnie wytrzymałości mechanizmu składania wyświetlacza (do 300 tysięcy razy – to też rekord). Mam nadzieję, że Vivo zaoferuje X Folda poza Chinami. Oppo Find X i Xiaomi Mi MIX Fold nie jest sprzedawany globalnie.


7. OnePlus 10R (przeciek tygodnia)

Obecnie największą uwagę z rodziny telefonów OnePlus zwraca dziesiąta generacja flagowca w edycji Pro z powodu jej niedawnej premiery globalnej, ale na horyzoncie są już kolejne telefony chińskiego producenta. W necie znalazłem przecieki OnePlus 10R, które przypomina rebrandowany model Realme GT Neo 3. To by potwierdzało przewidywania na temat rekordowo szybkiego ładowania o mocy 150W. Wizualnie też wszystko się zgadza.

OnePlus 10R posiadałby ekran AMOLED 6.7 cala (120Hz), chip MediaTek Dimensity 8100 i nawet do 12 GB RAM. Potrójny aparat to połączenie sensorów 50 mega, ultra szerokiego kąta (8 mpx) i czujnika 2 mpx do makro.


8. Oppo F21 Pro (zapowiedź tygodnia)

12 kwietnia Oppo zaprezentuje nowy telefon. Model F21 Pro bazuje na konstrukcji serii Reno7, ale zyskał kilka nowych elementów. Widać je szczególnie w warstwie zewnętrznej. Plecki smartfona wykończono nietypowym pokryciem. Marka chce być trendsetterem i proponuje obudowę łączącą skórę i włókno szklane. Skórzany tył nie jest niczym nowym w świecie Androidów (widziałem go w LG, Samsungach i w paru innych modelach), ale zwykle wygląda stylowo tylko w pierwszych miesiącach użytkowania. Brudzi się, ściera i nie wygląda luksusowo.

Oppo F21 Pro ze skórą z włóknem szklanym ma być wytrzymalsze, lepiej reagować na trudniejsze temperatury, szczelniej zabezpieczać przed wodą, ale zachowywać przy tym przyjemny dla dłoni efekt. Drugim wyróżnikiem widocznym również na tylnej części urządzenia ma być pierścień LED wokół jednego z sensorów modułu fotograficznego. „Orbit Light” doświetli kadr i poprawi jakość konkretnych ujęć.


9. Honor Play 6T i 6T Pro (Chiny)

smartfony tygodnia 13 honor play 6tW Chinach przedstawiono kolejny duet Androidów Honor z linii Play. Modele 6T i 6T Pro przypominają stylistycznie propozycje rywali. Widać inspiracje Xiaomi oraz Apple. Producent zastosował nawet coraz popularniejsze ostatnio zróżnicowanie estetyczne pomiędzy obiema propozycjami. Jedna jest bardziej opływowa, druga bardziej kanciasta. W końcu kliencie mają różne gusta. BTW: zauważyliście jak kanciasty iPhone 12 i 13 wpłynął na wygląd wielu innych telefonów?

Oba Play 6T posiadają ekrany IPS LCD z odświeżaniem 90Hz. Pracują na chipach MediaTek (odpowiednio Dimensity 700 i 810) oraz dysponują konfiguracjami 8/256 GB. Oba z modemami 5G. Inne są baterie. Ten słabszy ma pojemniejszą, bo z 5000 mAh. Droższy wyposażono w 4000 mAh. Moce ładowania to 22.5 i 40W, czyli dość standardowo. W obu Androidy 11 z nakładką Magic UI 5.0 bez usług Google (gdyby pojawiły się globalnie to pewnie GMS by był). W przeliczeniu na złotówki to urządzenia w zakresie 800-1000 zł (bez podatków).