smartfony tygodnia 29 moto razr 2022
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #29

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • Samsung uruchamia Repair Mode z zabezpieczeniami danych klienta (dane smartfona, m.in. zdjęcia, będą chronione przed dostępem serwisantów)
  • Nothing Phone (1) Lite jest w drodze (bez doświetlenia Glyph) – wg mnie to bez sensu, ale takie rewelacje podaje The Mobile Indian
  • Samsung i iFixit startują z możliwościami samodzielnego naprawiania urządzeń Galaxy (dostępne będą części do smartfonów koreańskiej marki)
  • 40,6 mld $ (+2.8% r/r) – to przychody Apple ze sprzedaży iPhone’ów
  • 40.3 mln – tyle smartfonów sprzedano w Q2 2022 na terenie Europy – to -13% względem poprzedniego kwartału (i najgorszy wynik od 2013 roku)  | wg Counterpoint Research
  • 60% – tyle światowej populacji ma korzystać z cyfrowych portfeli w 2026 roku | wg Juniper Research
  • 15 – aż tyle gier ubyło z katalogu serwisu Apple Arcade
  • 150W – to moc ładowania w OnePlus 10T (drugi taki po Realme GT Neo3)
  • 10 – tyle minut ładowania w OnePlus 10T  ma wystarczyć na cały dzień pracy telefonu
  • 799$ – taka będzie startowa cena iPhone’a 13 (utrzymana) | wg koreańskich źródeł
  • 1.1 mln – ponad tyle punktów zdobył w rankingu AnTuTu gamingowy smartfon ASUS ROG Phone 6 Pro (z 18 GB RAM)
  • 293.7 mln – tyle smartfonów sprzedano globalnie w Q2 2022 (gorzej niż w Q 1- 307.7 mln i gorzej niż w Q2 2021 – 303.3 mln) | wg Omdia
  • 287 mln – tyle smartfonów sprzedano globalnie w Q2 2022 | wg Canalys


1. Motorola Razr i Edge X30 Pro/Ultra później

mobilna fotografia 34 Edge X30 ProW tym tygodniu premierę miały mieć dwa flagowce Motoroli – Edge X30 Pro (globalnie ma być znany jako Edge 30 Ultra) i Razr 2022. Ten pierwszy ma wprowadzić na rynek 200-megapikselowy sensor, z kolei drugi to ulepszona, trzecia już generacja składanego flip-phone’a (rywala dla Galaxy Z Flip 4). Niestety producent nagle anulować event i przeniósł go dopiero na 11 sierpnia, czyli dzień po Galaxy Unpacked Samsunga).

Prawdopodobnie wszystko z uwagi na niespodziewaną wizytę amerykańskiej administracji na Tajwanie. Dla chińskich firm jest to trudny temat, mogący mieć wpływ na strategiczne decyzje. Tajwan do miejsce produkcji półprzewodników stosowanych w bardzo wielu urządzeniach.


2. Galaxy Z Fold 3 (test tygodnia)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


3. Oppo A77 4G (Indie)

smartfony tygodnia 30 oppo a77 4gJuż coraz mniej telefonów jest pozbawiana modemu 5G, ale wciąż są na świecie rynki, na których opłaca się zaoferować Androidy z 4G LTE (zbijają koszty). Oppo przygotował dla Indii wariant A77 4G. To „średniak” z ekranem IPS LCD o przekątnej 6.56 z HD+ i gorszym odświeżaniem od odmiany 5G. Ma 60 Hz (zamiast 90Hz). Słabszy jest też chip. Dimensity 810 zastąpiono Helio G35. Kamerka selfie 8 mpx jest we wcięciu, więc też w „bieda” formacie.

Z tyłu tylko dwa aparaty. Główny z 50 megapikselami i wsparciem czujnika głębi 2 mpx (mono). Dobrze wygląda bateria, bo ma aż 5000 mAh. Na pokładzie tylko 4 GB RAM i 64 GB na dane, ale ze slotem na karty microSD. Jest ostatnie wydanie Androida 12 i nakładka systemowa ColorOS 12.1. Nic nie wiadomo o szerszej ekspansji tej wariacji A77.

Wyróżniam za: zbijanie kosztów (jeśli ktoś nie potrzebuje 5G) – telefon wyceniono (w przeliczeniu na dolary) na niecałe 200$


4. OnePlus 10T (premiera tygodnia)

OnePlus 10TMyślałem, że premierą tygodnia będą Motorole, ale z uwagi na anulację eventu automatycznie na ich miejsce wskakuje nowy OnePlus 10T. To wciąż flagowiec dziesiątej generacji, ale odbiegający pod względem możliwości fotograficznych od edycji Pro sprzed ponad pół roku. Chińska marka nie zaoferowała w nim kalibracji Hasselblad, więc moduł z sensorami jest słabszy.

Poprawie uległa jednak wydajność jednostki oraz szybkość ładowania baterii. OnePlus 10T dysponuje mocą ładowania z aż 150W (to drugi taki telefon na rynku po Realme GT Neo3). Smartfon ma też specjalne chłodzenie i zarządzanie temperaturami, by wydłużyć cykliczność uzupełniania baterii. Za obliczenia odpowiedzialny będzie podkręcony do 3.2GHz chip Snapdragon 8+ Gen 1.

Czytaj więcej o: OnePlus 10T

Wyróżniam za: bardzo szybkie ładowanie 150W, najnowszego Snapdragona 8+ Gen 1 i nawet 16 GB RAM (najwyższa z opcji przy wyborze pamięci operacyjnej)


5. iQOO 9T (Indie)

Czy flagowiec może być jednocześnie dobrze wyposażony i przystępny cenowo? Vivo przekonuje linią iQOO, że tak. W Indiach przedstawiono model iQOO 9T. Dysponuje topowym chipem, efektownym ekranem i atrakcyjną ceną (biorąc pod uwagę wyposażenie i ceny konkurentów). Telefon ten jest kolejnym przedstawicielem platformy Snapdragon 8+ Gen 1. W ostatnim tygodniu nastąpił prawdziwy wysyp smartfonowych premier z tym chipem Qualcomma.

iQOO 9T ma też 8 lub 12 GB RAM i 128 lub 256 GB na dane. Zestaw fotograficzny nie wygląda źle. Jest sensor główny 50 mega (Samsung GN5) z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) i pomocą czujnika 13 mpx (ultra szeroki kąt) i teleobiektywu 12 megapikseli.  Będzie wykorzystywał obliczenia przy użyciu dodatkowego procesora V1+, który zaczynał karierę w flagowcach premium marki Vivo. Bardzo dobrze wygląda ekran. To spory panel AMOLED 6.78 cala z FHD+ i odświeżaniem 120Hz. Także ładowanie będzie na wysokim poziomie – aż 120W! To wszystko w najniższej konfiguracji poniżej 3000 zł (z przeliczenia z rupii i nie uwzględniając podatków/ceł).

Wyróżniam za: połączenie ekranu AMOLED(E5) 120Hz, Snapdragona 8+ Gen 1, niezłego zestawu aparatów oraz bardzo szybkiego ładowania 120W.


6. Samsung Galaxy A23 5G (kilka zmian)

Niektóre premiery odbywają się po cichutku. Samsung rozszerzył w ten sposób ofertę o model Galaxy A23, ale z 5G, czyli wariację uzupełniającą budżetowy telefon o modem piątej generacji. Zmieniły się też niektóre specyfikacje urządzenia. Przede wszystkim chipset, który zintegrowano z 5G. Nie wiadomo do końca o jakim procesorze mówimy, ale najprawdopodobniej jest to Snapdragon 695 (o 15% szybszy od SD 690). Nie wykluczone, że producent obniżył odświeżanie panelu do 60 Hz, ale nie chcę tego sugerować (to tylko moje podejrzenie). Ważne, że jest Android 12 i nakładka One UI 4.1 za rozsądne pieniądze. Do wyboru 4/6/8 GB RAM i 64/128 GB na dane. ale ze slotem na karty microSD do 1TB. Zeszłoroczny model startował od 230€, więc z 5G będzie nieco drożej.

Wyróżniam za: upgrade bardziej budżetowego smartfona o modem 5G


7. Najlepsze fotograficzne smartfony na rynku (2022)

najlepsze fotograficzne smartfony
Zobacz też: najlepsze foto smartfony (2022)

Na koniec chciałbym Was przekierować do mojego najświeższego zestawienia topowych smartfonów, które celują w fanów mobilnej fotografii. Jestem aktualnie w trakcie poszukiwań dobrej jednostki do robienia odpowiedniej jakości zdjęć, a że sekcja fotograficzna jest u mnie ostatnio mocno rozwijana, to chcę, by i prace były na poziomie.

Oczywiście fotki trzeba umieć też robić, ale i hardware się liczy. W high-endowych telefonach sensory dają znacznie więcej potencjału. Przygotowałem listę najciekawszych modeli foto-telefonów na 2022 rok. Pośród tych jednostek chcę coś wybrać, a przy okazji pomóc (lub utrudnić 😛 ) wybór moim czytelnikom.