smartfony tygodnia 6 przegląd
Zobacz też poprzedni przegląd “smartfony tygodnia”

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • widać już pierwsze wzmianki o smartfonach Pixel 7 i Pixel 7 Pro (mają pracować na chipie Tensor 2.0) | wg 9to5google
  • na iOS wystartowała platforma społecznościowa Donalda Trumpa
  • powrót BlackBerry z klawiaturką padł. OnwardMobility potwierdza
  • przecieki dot. Sony Xperia 5 IV wskazują na chip Snapdragon 8 Gen 1 Plus
  • Xiaomi 12 Ultra też ma korzystać z podkręconego Snapdragona 8 Gen 1+ (ma zadebiutować w trzecim kwartale roku) | wg Digital Chat Station
  • Apple zaprzestało prac nad Touch ID zintegrowanym z ekranem | wg iDropNews
  • Facebook zaczyna wciskać Reels w prawie każdy obszar swojej aplikacji
  • ruszyła testowa produkcja iPhone’a 14 Pro | wg Taiwan Economic Times
  • Qualcomm testuje zegarkowe Snapdragony Wear 5100 i 5100+ (ich architektura ma znacznie poprawić czas pracy na jednym ładowaniu) | wg WinFuture.de
  • Apple w iOS 15.4 doda bardziej genderowy głos dla Siri (co by nikt się nie obraził)
  • Google usunie tryb oszczędny Lite w Chrome na Androidzie (widać w wersji M100, która zadebiutuje 29 marca) | wg Android Police
  • 194 megapiksele będzie miała Motorola Frontier (premiera w lipcu)
  • w marcu zadebiutują Galaxy A73, A53, A33 i A23 (wynika z przecieków)
  • do 2024 roku sprzedaż składanych smartfonów ma dobić do liczby 30 mln rocznie


1. Seria Oppo Find X5

smartfony tygodnia 6 przeglądW tym tygodniu premierę miało kilka smartfonów, ale za najciekawszy uznałem duet serii Find X5 od Oppo. Chiński producent przygotował flagowce z bardzo dobrym zestawem fotograficznym. W tym roku we współpracy z Hasselblad. Szwedzka marka pomogła skalibrować kolorystykę. Telefony zyskały autorski chip NPU do przetwarzania sygnału obrazu, więc ze zbieranych przez sensory danych będzie wyciągane znacznie więcej. Oczywiście pozostałe podzespoły również na wysokim poziomie. Topowy chip, pamięć, bateria i ładowanie.

Czytaj więcej o: seria Oppo Find X5


2. Motorola Edge 30 Pro

Moto Edge X30 ze Snapdragonem 8 Gen 1W listopadzie Motorola zaprezentowała w Chinach flagową Moto Edge X30 – pierwszy ich smartfon z flagowym Snapdragonem 8 Gen 1. Ogłoszono globalną premierę tego telefonu. 24 lutego urządzenie zadebiutowało pod nazwą Motorola Edge 30 Pro (w USA jako Motorola Edge Plus ). Opcjonalnie będzie można do niej dokupić etui z miejscem na rysik. Oznacza to, że smartfon będzie posiadał cechy Moto G Stylus.

Czytaj więcej o: Motorola Edge 30 Pro


3. Vivo Y76 5G w Polsce

Na terenie naszego kraju pojawił się nowy „średniak” Vivo. Y76 5G wyceniono na prawie 1500 zł, więc można oczekiwać od niego konkretnych możliwości. Jak to w przypadku tej marki, obudowa w profilu jest smukła (7.79 mm). To lekka konstrukcja ważąca 175 gramów. Smartfon otrzymał ekran 6.58 cala LCD (60 Hz) w rozdzielczości Full HD+ (2400 x 1080) z małym ekranowym wcięciem na selfie 16 mpx. To standard kojarzony raczej z tańszymi Androidami. Aparat główny ma 50 mega i funkcję Eye Autofocus oraz EIS. Towarzyszy mu typowy duet „oczek” po 2 mpx do głębi i marko. Urządzenie pociągnie nagrywanie obiema stronami.

Vivo chwali się na fejsie pojemną baterią, ale to chyba jakiś żart… Przy rynkowym standardzie 5000 mAh akumulator z 4100 mAh nie brzmi zachęcająco. Dobrze, że jest chociaż szybkie ładowanie FlashCharge 44 W.


4. OnePlus 10 Pro Extreme Panda White

OnePlus 10 Pro Extreme Panda WhiteCoraz częściej premiery chińskich smartfonów odbywają się najpierw na ich rodzimym terenie, a dopiero później na pozostałych rynkach. Nie wszystkie ich edycje są jednak przeznaczone do międzynarodowej sprzedaży. Najnowszy OnePlus 10 Pro w wersji Extreme Edition będzie dostępny wyłącznie w Państwie Środka. To Android praktycznie o identycznej specyfikacji, ale z ceramicznym panelem na tyle w bieli Panda White. Trzecia wersja kolorystyczna i wykończeniowa. Jedyna różnica to większa przestrzeń na dane. Aż 512 GB, której nie było wśród normalnych konfiguracji. Nie pojawiły się dotąd żadne informacje wskazujące na dostępność OnePlus 10 Pro Extreme Edition Panda White poza Chinami.

Foto z oneplus.cn


5. Black Shark 4 Pro globalnie

Xiaomi Black Shark 4Seria gamingowych smartfonów Black Shark od Xiaomi nie jest dostępna na wszystkich rynkach, co moim zdaniem mocno utrudnia jej rywalizowanie w tym dziale. Czytam o pierwszych przeciekach dot. piątej generacji tych Androidów (mowa m.in. o ładowaniu 120W), a tymczasem do globalnej sprzedaży wchodzi dopiero model Black Shark 4 Pro. To jednostka jeszcze sprzed niedawno przedstawionych wariantach „S” (dopracowanych). Lepiej późno niż wcale. Przypomnę, że to wiąż bardzo dobrze wyposażony telefon do grania, ale nie należący do najnowszych. Ma na pokładzie m.in. Snapdragona 888 i ekran z odświeżaniem 144HZ. W Europie model wyceniono na 579€.

Czytaj więcej o: Black Shark 4 Pro


6. Seria iQOO 9 globalnie (start w Indiach)

iQOO 9 Pro z gimbalemDziewiąta generacja iQOO miała miejsce chyba jakoś na początku roku. Teraz przedstawiono jej globalną edycję, która ekspansję rozpocznie od Indii. Międzynarodowe modele mają kilka zmian. Tylko wariant iQOO 9 Pro ma takie same specyfikacje. Większość parametrów przedstawiłem już w chwili bliższego przyglądania się telefonom przy chińskiej prezentacji, więc niżej podam tylko najważniejsze różnice. Do przeglądu pełnych specyfikacji zapraszam w linku pod listą.

  • iQOO 9 korzysta ze Snadpragona 888+ (nie z najnowszego Snapdragona 8 Gen 1), ma mniejszy ekran AMOLED 6,56 cala, mniej pojemną baterię 4350 mAh i Androida 12 z nakładką FunTouch.
  • iQOO 9 Pro praktycznie bez zmian
  • iQOO 9 SE to z kolei nowa nazwa dla iQOO Neo5s

Czytaj więcej o: iQOO 9


7. ZTE nubia Z40 Pro – pierwszy z Sony IMX787

ZTE nubia Z40 ProZadebiutował pierwszy smartfon z nowym czujnikiem Sony IMX787. Będzie nim nubia Z40 Pro od ZTE. Matryca została połączona z obiektywem 35 mm, co zresztą odpowiednio podkreślono na tylnym module z sensorami telefonu chińskiej marki. Ma czerwoną obwódkę, zwracającą na ten element uwagę. Potencjał fotograficzny zacny. Przesłona f/1.6 wpuści sporo światła. Jest pełne PDAF oraz optyczna stabilizacja obrazu. Optyka (siedem soczewek) ma zredukować zniekształcenia o 35%, dostarczając o 80% więcej światła. Zakładam, że w odniesieniu do standardowego aparatu. Do przetwarzania sygnału zaangażowano technologię Neovision, czyli własne techniki i algorytmy do wyciągania z danych dodatkowych efektów. Zakres ogniskowej między obiektywami ma wynosić 14-125mm.

Cały zestaw aparatów prezentuje się następująco:

  • 64 mpx z f/1.6 (Sony IMX787 z 35 mm), OIS, pełne PDAF, laserowe AF
  • 8 mpx (peryskopowy teleobiektyw z bezstratnym zbliżeniem 5x)
  • 50 mpx z f/2.4 (ultra szeroki kąt 116˚)

Czytaj więcej o: ZTE nubia Z40 Pro


8. BLU G91 Max – budżetowiec ze 108 mega

Standardy z roku na rok idą w górę, więc z generacji na generację smartfony zyskują coraz lepsze parametry nawet w podstawowym wydaniu. Niektóre marki chcą szokować specyfikacjami przy niskiej cenie w sposób ekstremalnie efektowny (i przyciągający klientów z mniejszym budżetem do wydania). BLU G91 Max to bardzo przystępny cenowo smartfon z kilkoma wyróżniającymi się możliwościami (w tej półce cenowej). Z 250$ BLU proponuje:

  • 8 GB RAM i 128 GB na dane (i slot na karty pamięci)
  • chip MediaTek Helio G95 (z 2020)
  • poczwórny aparat: 108 mpx + 5 mpx (115 stopni) + 2 mpx (makro) + 2 mpx (głębia)
  • aż 6.8-calowy ekran
  • baterię 5000 mAh z ładowaniem 18W i (10W bezprzewodowo)

Nieźle, ale są też pewne braki. Nie ma modemu 5G i chipa NFC do płatności zbliżeniowych. Do tego telefon prosto z pudełka ma na pokładzie Androida 11. Pod względem odpowiednich aktualizacji w telefonach BLU nie ma zwykle gwarancji, więc warto to brać pod uwagę.


9. Hisense Infinity H60 5G

Hisense Infinity H60 5GHisense to marka, którą w Polsce już znamy, ale raczej nie ze smartfonów. Głównie z telewizorów. Chińska grupa pokazała właśnie bardzo ciekawie prezentujący się smartfon. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wykończenie z wegańskiej skóry, bezramkowy wyświetlacz AMOLED, podwójny aparat selfie, 108-megapikselowy sensor i niezłej klasy procesor. Nie przyglądałem się modelowi Hisense Infinity H60 bliżej, więc poniżej wylistuję część z najważniejszych parametrów telefonu:

  • ekran: 6.6 cala AMOLED (Full HD+) zintegrowany z czytnikiem palca (z zakrzywieniami na dłuższych krawędziach panelu)
  • chip: MediaTek Dimensity 810
  • 8 GB RAM i 128 GB na dane
  • modem 5G
  • podwójny aparat selfie w ekranowym otworku
  • 108-megapikselowy aparat główny (+ obiektyw ultra wida i dwa mniejse „oczka”)
  • bateria: 4200 mAh z ładowaniem 33W

Bonus: Over the Horizon 2022

Flagowy dzwonek serii Galaxy przechodzi każdego roku pewne modyfikacje, ale trzon melodii pozostaje ten sam. Kolejny twórcy czują pewnie wyzwanie, gdy muszą stworzyć nową wariację tej kompozycji, ale z zachowaniem jej głównego motywu audio. Tegoroczną wersję skomponował Kiefer Shackleford (producent z Los Angeles). W 2022 roku melodia otrzymała nawet oficjalny clip video. Jak oceniacie jego interpretację?