Już wiele lat temu znane marki ze świata elektroniki współpracowały z firmami, dla których budowały smartfony. Kiedyś z takich możliwości korzystało nawet Google. Wciąż są to rzadkie praktyki, ale okazjonalnie na rynku pojawiają się takie jednostki. Smartphone for Snapdragon Insiders (EXP21) od Qualcomm i Asusa ma być efektem partnerstwa obu brandów. Skąd pomysł na taki projekt?

Qualcomm EXP21 Asus

EXP21 dla Snapdragon Insiders

Propozycja Qualcomma jest dość zaskakująca. Producent chipów jest obecny ze swoimi podzespołami oraz technologiami w bardzo wielu urządzeniach, więc po co całkowicie oddzielny model Androida i to jeszcze z podświetlanym logotypem Snapdragona na tyle obudowy? Wydaje się, że to rodzaj promocji rozwiązań, potencjału w zakresie możliwości oraz referencyjny pokaz dla branży. Wszystkie możliwe rozwiązania mobilnej platformy Qualcomma zebrane w jednym telefonie o high-endowych specyfikacjach.

Qualcomm chce zwrócić uwagę i przypomnieć, czym dysponuje. Musi, ponieważ MediaTek mocno naciska i odbiera część rynkowych udziałów. W obecnej chwili smartfon jest dostępny dla Snapdragon Insiders, czyli 1.6 miliona członków grupy entuzjastów, którzy chcą zapoznawać się z nowinkami jako pierwsi. Często są to też programiści i developerzy. W sierpniu telefon ma być dostępny szerzej. Myślę, że znajdą się na niego chętni z kilku powodów, ale cena może odstraszyć. O tym na zakończenie.

EXP21 jak ROG Phone 5

Czy Smartphone for Snapdragon Insiders (EXP21) czegoś wam nie przypomina? Model ma parametry oraz design podobny do gamingowego ROG Phone 5 od Asusa. Nawet spekulowano o specjalnej wersji telefonu do grania tych dwóch marek. Ostatecznie otrzymaliśmy coś innego. Androida, który dysponuje wszystkimi rozwiązaniami Qualcomma, które dość rzadko trafiają w komplecie do smartfonów ze Snapdragonami. Nie wszyscy producenci je proponują, a jeśli już to głównie we flagowych urządzeniach.

EXP21 dysponuje topem w praktycznie każdym zakresie. W cudzysłów ująłem oficjalne nazwy technologii Qualcomm, które w nim zmieszczono. To telefon do grania, pstrykania zdjęć, słuchania muzyki, nagrywania oraz wiernego odwzorowania multimediów. Pewnie nie sprzeda się w oszałamiającej liczbie, ale ma zupełnie inne zadanie.

 • “Snapdragon 888 5G Mmobile Platform” (2.84 GHz) z Adreno 660 GPU
 • “Qualcomm AI Engine” (6th-gen, 26 TOPS AI performance)
 • pełną łączność: WiFi 6 i WiFi 6E (z 3.6 Gbps), 5G (sub-6 i mmWave), Bluetooth 5.2 i NFC
 • ekran AMOLED 144 Hz (6.78 cala, 800-1200 nitów, HDR10 i HDR10+ i pokryciem kolorów 111.23% DCI-P3, 106.87% NTSC, 150.89% sRGB)
 • nagrywanie video w 8K
 • audio ze “Snapdragon Sound” oraz “Qualcomm aptX Adaptive” (niskie lagi, ANC i wsparciem 24-bit 96kHz) – pierwszy smartfon, który otrzymał ten element platformy i głośnikiem stereo (z frontowym AAC SLS0916A-04 F i bocznym AAC 1216SLS Side Firing Speaker).
 • kamerkę selfie 24 mpx z AI auto-zoom
 • 16 GB RAM ( LPDDR5) oraz 512 GB na dane (UFS 3.1)
 • aparaty fotograficzne z przetwarzaniem sygnału “Qualcomm Spectra 580 ISP” (64 mpx Sony IMX686 z OIS + 12 mpx ultra wide z makro + 8 mpx z optycznym 3x i OIS)
 • ładowanie “Qualcomm Quick Charge 5.0” z 65W (70% baterii 4000 mAh w 30 min)
 • czytnik palca “Qualcomm 3D Sonic Sensor Gen 2 fingerprint sensor” (jak w Galaxy S21)
 • aparaty z softwarem Qualcomm (Asus zajął się sensorami)
 • Android 11 bez bloatware’u (czyli praktyczne stockowy system)
 • podświetlane logo Snapdragona na tyle obudowy
 • słuchawki Master & Dynamic true wireless (żeby pokazać potencjał audio przez BT)
 • tryb gamingowy z “Qualcomm Game Quick Touch” i “Qualcomm Snapdragon Elite Gaming

Smartfon Qualcomma – dla kogo?

Qualcomm EXP21 i słuchawki Master & DynamicsGdybym ja miał oceniać, do kogo kierowany jest Smartphone for Snapdragon Insiders (EXP21) od Qualcomm i Asusa  to powiedziałbym, że dla tych najbardziej wymagających. Nie chodzi mi wyłącznie o topowe parametry, ale także o połączenie ich z wolnym od ciężkich nakładek Androidem. Praktycznie czystym. Oddającym pełen potencjał hardware’u. Zawsze będzie to też wyjątkowa jednostka. Możliwe, że z jakąś wartością kolekcjonerską, choć niekoniecznie.

Qualcommowi bardziej jednak zależy na promocji swoich technologii. Czy będzie prezentował takie smartfony co roku? Zbliża się premiera podkręconego Snapdragona 888+. Ja bym poczekał z realizacją obecnego urządzenia właśnie do tego czasu. Coś podobnego firma realizuje w ramach chipów dla gogli VR i AR. Cena insiderskiego modelu jest wysoka – aż 1299€. W cenie są jednak słuchawki premium za ok. 300 dolców, więc razem wygląda to nieco lepiej.

źródło: qualcomm