Sony Xperia 1 IIW zeszłym roku Sony zmieniło nazewnictwo flagowych smartfonów, a przy okazji wdrożyło nową strategię związaną z designem oraz możliwościami mobilnych urządzeń. W tym wszystko jest kontynuowane i ulepszane. Xperia 1 II to pierwszy model smartfona japońskiego producenta z modemem 5G, zachowujący cechy szczególne poprzednika: dobry aparat, dźwięk i bezramkowy, panoramiczny ekran. Przeznaczona na targi MWC 2020 w Barcelonie jednostka ma w tym roku trochę upgrade’u, który znów skojarzymy z segmentem premium. Targi mobilne odwołano, ale premier smartfonów nie. Spójrzmy na najciekawsze parametry telefonu.

Sony Xperia 1 II dla fotografa

Każdy sprawny fotograf poradzi sobie z ujęciami używając również aparatów smartfona. Są jednak modele, które dają pod względem możliwości znacznie więcej. Sony stara się dotrzeć do tej grupy odbiorców, oferując im wybrane funkcje aparatów z serii Sony Alpha, ale w kieszonkowej wersji. To nie pierwsza taka próba, bo kilka lat temu firma wprowadzała na rynek zewnętrzne obiektywy o lepszych właściwościach, współpracujące z Xperiami. Model Xperia 1 II ma dysponować opcjami, które dotąd znajdowano tylko w aparatach fotograficznych. Oczywiście z ograniczeniami wynikającymi z gabarytów. To już drugi topowy Android dla fotografów od Sony.

O czym w ogóle mowa? Wersja „Mark II” dołoży kolejny sensor. W końcu będzie ich kwartet. Sony dopiero w tym roku dołącza do marek, których oferta uwzględnia telefon z poczwórnym aparatem. Aparaty wyglądają następująco (Exmor RS, BIONZ for Mobile i optyka Zeiss):

  • 12 mpx z f/2.2 (16 mm) ze 124 stopniami zakresu widzenia
  • 12 mpx z f/2.4 (70 mm) z trzykrotnym zoomem (34 stopnie) i OIS
  • 12 mpx z f/1.7 (24 mm) z 82 stopniami z OIS
  • sensor 3D iToF
  • 8 mpx z f/2.0 i 84 stopniami pola widzenia – aparat do selfie

Sony Xperia 1 II

Obiektywy z 16 i 24 mm to sensory Dual Photo Diode (Dual-PD). Autofocus „on-sensor” w tym drugim pokrywa 70% powierzchni, który wspiera jeszcze moduł do analizy głębi Time-of-Flight. Do tego jest również pomoc Real-Time Eye AF, rozpoznający ludzi i zwierzęta. Aplikacja do robienia zdjęć otrzymała nowy tryb Photo Pro. Interfejs (UI) przypomina motyw z aparatów Sony Alpha. Jest większa kontrola ostrości, przełączanie opcji i innych funkcji. Xperia 1 II posiada tryb burst (z 20 fps) i śledzeniem AF/AE. Jeśli chodzi o video to też jest bardzo dobrze. Nie ma tu 8K (na razie?), ale 4K będzie rejestrowane w 24, 25 lub 60 klatkach z HDR. Poprzednia „jedynka” miała tylko 24 fps. Filmy można ostrzyć przez Touch AF, manualnie zmieniać balans bieli i ekspozycję. Jest też inteligentny filtr do wiatru, by usuwać szumy. Pliki są kodowane w H.265. Przez port USB podepniemy zewnętrzny mikrofon, by poprawić audio. Profesjonalistów zainteresuje port HDMI (Type D).

Sony Xperia 1 II – specyfikacje

Nie samym aparatem fotograficznym smartfon żyje. Sony Xperia 1 II otrzymała 6.5 calowy ekran OLED HDR w kinowych proporcjach 21:9. Panel CinemaWide ma dać precyzyjne odwzorowanie kolorów, co znów przyda się głównie podczas fotografii lub nagrywania video. Od razu sprawdzimy efekty na ekraniku telefonu. Częścią cech wyświetlacza zajmuje się dział CineAlta (od kamer z segmentu pro). Ciekawi mnie odświeżanie. Redukcja typu motion blur ma dać ekwiwalent 90 Hz. Oprócz efektownego obrazu, aparatów i kamer telefon będzie miał też adekwatny poziom audio. Sony zapewnia, że uzyskamy efekty przestrzenne 360. Na froncie są głośniki stereo. Cieszy obecność portu słuchawkowego jack 3.5 mm. Sprzęt poradzi sobie z plikami Hi-Res z Tidala. Jest wsparcie Dolby Atmos.

Oczywiście nad wszystkim panuje najnowszy Snapdragon 865 z modemem 5G Qualcomm X55. To pierwsza Xperia z łącznością piątej generacji. Procesor wspiera 8 GB RAM i 256 GB na dane. Jest miejsce na dual-nano SIM. Nie zabraknie slotu na karty microSD. Skoro jest to smartfon do fotografii i video to musi być szansa na dodanie przestrzeni na materiały. Do telefonu można wsunąć kartę o maksymalnej pojemności 1 TB. Bateria ma pojemność 4000 mAh i specjalne algorytmy wydłużające czas pracy. Jest szybkie ładowanie, ale nie widzę konkretnej informacji do do mocy. Aumulator można ładować przewodowo i bezprzewodowo (Qi). Kolorystyka obudowy? Sony proponuje biel, czerń i chyba z fiolecie. Jeśli chodzi o ochronę to Sony wdrożyło standardy: Gorilla Glass 6 (przód i tył) oraz IP 65 i IP68. 1199$ to pułap Galaxy S20+ i iPhone’a 11 Po. Premiera za kilka miesięcy. Aha, Android 10 – najnowszy, jak na flagowca przystało.

źródło: Sony