Sony wyraźnie stawia na aspekty fotograficzne w swoich nowych Xperiach. Japoński gigant od dawna dostarcza sensory innym producentom telefonów, ale sam też stara się oferować adekwatne możliwości we własnych smartfonach. Najnowszy duet Xperia 1 III i Xperia 5 III mają sporo podobnych właściwości fotograficznych. Różnią się głównie ceną i pozostałymi parametrami. Teleobiektyw we flagowcu jest inny niż u rywali. To pierwszy na świecie teleobiektyw o zmiennej ogniskowej w smartfonie z matrycą Dual Pixel.

Sony Xperia 1 III

Xperia 1 III i 5 III – zmienna ogniskowa w tele

Poprzednia generacja Xperii 1 była naprawdę niezła fotograficznie. Konkurencja mocno jednak podniosła w ostatnim czasie poprzeczkę. Trzecia generacja nie trafi może na szczyty rankingów w dziale telefonów do focenia, ale ma kilka rozwiązań, których wcześniej u Sony brakowało. W pewnych elementach poszczególne aparaty będą lepsze od oferty innych producentów. Takim ma być pierwszy na świecie teleobiektyw ze zmienna ogniskową do sensora z Dual Pixel.

Autofokus Dual PDAF ma płynnie przełączać się między ogniskową 70 mm a 105 mm, czyli dać szybkie ostrzenie w różnych zakresach głębi. W sumie zestaw oferuje cztery ogniskowe: 16, 24, 70 i 105 mm, więc moduł przystosowano do fotografowania różnych kadrów. Nie zabraknie oczywiście optyki ZEISS (z powłoką T) skalibrowanej specjalnie pod Xperię. Teleobiektyw jest oczywiście w konstrukcji peryskopowej. Jest stosowana już w kilku flagowych smartfonach. Daje lepszy bezstratny zoom optyczny.

Sony Xperia 1 III zmienna ogniskowa

Zestaw aparatów w Xperii 1 III wygląda następująco (Sony nadal unika większych rozdzielczości w sensorach dla swoich smartfonów):

  • 12 mpx z f/1.7 (sensor główny z Dual Pixel PDAF, OIS)
  • 12 mpx z f/2.3 (peryskopowy teleobiektyw 70-105mm) z Dual Pixel PDAF, OIS i 3/4.4 zoomem optycznym
  • 12 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 124˚) z Dual Pixel PDAF
  • 0.3 mpx iTOF 3D do głębi
  • 8 mpx z f/2.0 – aparat selfie

Photography Pro i Real-time Eye AF

Wyjątkowy teleobiektyw to nie wszystko. Pozostałe możliwości aparatów też są porządne. Sony przekazuje nawet, że część technologii przeniesiono z aparatów Alpha. Xperia 1 III i Xperia 5 III były konstruowane z ludźmi z sekcji aparatów Sony α. Skorzystała na tym przede wszystkim ostrość. Każdy aparat (wszystkie trzy mają po 12 megapikseli) ma ciągły system AF oraz Real-time Eye AF. To szybkie i dokładne ustawienie ostrości. Śledzenie w czasie rzeczywistym ma dopasowywać ostrość, gdy w kadrze nagle pojawi się jakiś nieprzewidziany ruch. Odpowiedzialne za to są algorytmy AI oraz czujnik głębi iToF 3D.

A aparatów Sony Alpha zaczerpnięto AF/AE z pomiarami 60 razy na sekundę. Z kolei obecność procesora BIONZ X ma dać tryb seryjny nawet w słabym oświetleniu (z odpowiednią redukcją szumów). Da to większą efektywność i pewność, że kilka klatek z wykonanej serii będzie posiadało pożądaną jakość. Przypominam, że mówimy o pstrykaniu telefonem. AI super resolution zoom ma zwiększać rozdzielczość zoomu przy Sztucznej Inteligencji. Z kolei tryb Photography Pro to dostęp do manualnych ustawień ISO, migawki, EV, czy RAW. Podoba mi się obecność przycisku spustu migawki, który doceni każdy fotograf.

Sony przygotowało w ramach Photogrpahy Pro dodatkowy tryb podstawowy. To ukłon w stronę amatorów, którzy chcą ogarnąć obsługę trudniejszych ustawień. Łatwiej będzie obsłużyć dotykowe wyzwalanie migawki, układ pionowy, artystyczne rozmycie bokeh, panoramę itd. Ja zwróciłbym jeszcze uwagę na obecność stabilizacji Optical SteadyShot i FlawlessEye dla płynniejszego rejestrowania video.

Xperia 1 III z Cinematography Pro

Jak już jesteśmy przy filmach to tutaj też widzę kilka wartościowych dla filmowców opcji. Sony już od kilku generacji oferuje odpowiedniej jakości tryby nagrywania video. Połączone oczywiście ze świetnym ekranem. Panoramicznym OLED, z HDR, rozdzielczością 4K i 120 Hz. Nagrywane materiały w formacie 21:9 podejrzymy od razu na fajnym ekranie. Video można rejestrować w 24, 25, 30 lub 60 klatkach na sekundę. Ogarniemy to w ramach trybu Cinematography Pro. Jest tu też osiem zaprogramowanych ustawień wyglądu obrazu dla bardziej zaawansowanych twórców.

Także dźwięk będę zapisywany z „inteligentną filtracją wiatru”, więc sam tylko telefon nagra niezłe efekty. Pewnie i tak większość profesjonalistów podepnie zewnętrzny mikrofon, ale dobrze jest mieć do dyspozycji lepsze właściwości audio również w podstawie (prosto z kieszeni). Pomocne filmowcom będzie podglądanie parametrów nagrywanych ujęć, by stosować je potem ponownie.

Sony Xperia 1 III – specyfikacje

Wiele z pozostałych parametrów zaczerpnięto z zeszłorocznej konstrukcji. M.in. wspomniany już ekran OLED w rozdzielczości 4K i HDR. Ma standard odświeżania na współczesnym poziomie flagowych jednostek, czyli 120 Hz. To zdaje się też pierwszy taki panel w telefonach (połączenie 4K i 120Hz). Wylistuję najważniejsze specyfikacje nowej Xperii 1 III:

  • ekran OLED 6.5 cala z 4K HDR, 120 Hz, 21:9, Gorilla Glass Victus
  • próbkowanie na poziomie 240Hz (dotyk ekranu)
  • chip: Snapdragon 888 z grafiką Adreno 660
  • 12 GB RAM
  • 256 lub 512 GB na dane (slot na microSD przy SIM)
  • głośniki stereo ze wsparciem 360 Reality Audio (pierwsze na świecie w smartfonie) i Dolby Atmos
  • łączność: modem 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.2, NFC
  • bateria 4500 mah z ładowaniem 30W (+ ładowanie indukcyjne Qi)
  • port słuchawkowy 3.5 mm
  • czytnik palca na boku smartfona
  • certyfikacja szczelności IP65/68
  • Android 11

Sony Xperia 5 III

Sony Xperia 5 III – specyfikacje

Między Xperią 1 III i Xperią 5 III nie ma wielu różnic. Są głównie w obszarze gabarytów. „Piątka” jest troszkę mniejsza, ale stylistyka urządzenia jest identyczna. Telefon ma 6.1 cala i takie same właściwości, ale niższą rozdzielczość obrazu. Zamiast 4K jest Full HD+ z 2520 x 1080 pikseli. Ochrona panelu to też Gorilla Glass, ale nie Victus a 6. Nie znajdziemy tutaj wsparcia śledzenia ostrości w czasie rzeczywistym, czujnika głębi iTOF 3D, bezprzewodowego ładowania. Mniej będzie też pamięci operacyjnej i na dane. Ten model ma dysponować 8 GB RAM i 128/256 GB na pliki.

Aby nieco odróżnić między sobą telefony dano im inne odmiany kolorystyczne. Xperia 1 III ma być dostępna w czerni lub fiolecie. Xperia 5 III w czerni lub zieleni. Premiera „wczesnym latem”. Nie sprecyzowano dokładnej daty ani cen smartfonów. Trzeba zakładać, że nie będzie tanio. Ciekawi mnie różnica cenowa między wariantami.

źródło: sony.pl