Sony w segmencie smartfonów nie jest na jakiejś wysokiej pozycji sprzedażowej, ale ich dział mobilnych rozwiązań radzi sobie bardzo dobrze. Jakiś czas temu japońska marka skupiła się na dopieszczaniu swoich flagowych Xperii przede wszystkim w obszarze fotograficznym oraz ekranowym. Topowa Sony Xperia 1 IV posiada bardzo ciekawy zestaw aparatów oraz efektowny wyświetlacz. Poniżej krótki przegląd z moim pierwszym komentarzem. Już na wstępie zauważę, że sprzęt dzieli pewne cechy z Xperią Pro i Xperią Pro-I. Jak się pewnie domyślacie, nie będzie tanio.

Sony Xperia 1 IV

Sony Xperia 1 IV z 3.5-5x zoomem optycznym

Sony oferuje sensory fotograficzne wielu innym producentom telefonów, więc ich Xperie są niejako jednocześnie modelami referencyjnymi – demonstrującymi potencjał foto/video. Oczywiście to również klasowego urządzenia dla konkretnych klientów. Xperia 1 czwartej generacji wprowadza pod tym względem kolejne nowe elementy. O nowinkach w mobilnej fotografii lubię się rozpisywać, więc poniżej podkreślę najważniejsze z tegorocznych nowości.

Firma przekazuje, że Xperia 1 IV jest smartfonem z „pierwszym na świecie obiektywem z prawdziwym zoomem optycznym”. Peryskopowy teleobiektyw ma płynne zbliżenie 85–125 mm, co ma być wyróżnikiem zestawu. Poprzednik również posiadał bardzo ciekawe ogniskowe (70-150 mm), ale zdaje się, że wykorzystywane raczej cyfrowo. Ciągły zoom optyczny zaoferuje zbliżenia 3.5-5x. Ogólnie moduł posiada aparaty (wszystkie z przetwornikiem obrazu Exmor RS):

 • 12 mpx z f/1.7 (sensor 1/1.7”), OIS, Dual Pixel PDAF
 • 12 mpx z f/2.2 (sensor 1/2.5” ultra wide 124˚), 16mm (z AF), Dual Pixel PDAF
 • 12 mpx z f/2.3(teleobiektyw 1/3.5”) z OIS i AF
 • czujnik głębi 3D ToF (ostrość przy słabym świetle)
 • czujnik RGB IR

Jak zwykle jest dwustopniowa migawa w przycisku, co ułatwia pstrykanie zdjęć. Wszystkie trzy sensory pozwalają na nagrywanie obraz w 4K i 120 fps (pięciokrotne spowolnienie). Jest wsparcie stabilizacji Optical SteadyShot z FlawlessEye, Eye AF oraz śledzeniem obiektów w czasie rzeczywistym (skupianiem ostrości). Na pokładzie smartfona jest wystarczająco mocy obliczeniowej, by „strzelać” serie 20 ujęć z AF/AE i HDR. Pomocne będą czujniki Time of Flight oraz RGB IR. Ten drugi z algorytmami AI usprawni kontrolę balansu bieli. Sony obiecuje autoportrety w 4K HDR, lepszą redukcję zakłóceń od wcześniejszej generacji Xperii 1 oraz optykę ZEISS (m.in. powłoki ZEISS T* na każdym z obiektywów).

Dla miłośników kręcenia filmów znajdą się tryby „Videography Pro” oraz „Monitor zewnętrzny” (z wybranych aparatów Sony Alpha). Ekran ma na tyle wyśrubowane właściwości, że podgląd nagrań na mobilnym urządzeniu powinien odwzorować planowane efekty. Cinematography Pro ma z kolei pozwolić kręcić filmy w „kinowym” formacie (bardziej pro).

Sony Xperia 1 IV fotografia

Sony Xperia 1 IV – specyfikacje

Dość o module fotograficznym. Przejdę do pozostałych parametrów Xperii 1 IV, ale tutaj już bardziej ogólnie. Specyfikacje po prostu wylistuję, więc będziecie mieli całościowy obraz tego flagowego Androida, który zadebiutuje gdzieś w połowie czerwca.

 • ekran: OLED 6.5 cala w proporcjach 21:9, 120Hz z Bravia HDR (i 240Hz motion blur)
 • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 z Adreno 730
 • tryb gamingowy ze wsparciem Qualcomm’s Snapdragon Elite Gaming i kontrolą odprowadzania ciepła w trakcie grania (m.in. przy ładowaniu w trakcie zabawy). Do tego czułość na dotyk 240Hz i aplikacja Pomocnik gracza
 • pamięć: 12 GB RAM i 256/512 GB na dane (z microSD)
 • audio: Dolby Atmos i lepszej jakości nagrywanie dźwięku
 • łączność: WiFi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, modem 5G z sub6/mmWave
 • certyfikacja szczelności: IP65/68
 • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 30W
 • system: Android 12
 • cena Sony Xperia 1 IV: 1600$

źródło