Kilka miesięcy temu Sony ogłosiło, że zostało oficjalnym sponsorem globalnych turniejów PUBG MOBILE Esports. Trochę głupio być partnerem takiego wydarzenia i nie posiadać stricte gamingowego smartfona. Czujny obserwator rynku domyślał się jednak, że japoński producent stworzy Xperię do grania. W końcu to posiadacz marki PlayStation, a w planach ma też rozwój w mobajlu. Przed wami Sony Xperia 1 IV Gaming Edition. Jak wygląda na tle typowo gamingowych Androidów?

Sony Xperia 1 IV Gaming Edition

Sony Xperia 1 IV Gaming Edition + Xperia Stream

Nie było czasu na zbudowanie gamingowej jednostki od podstaw, więc Sony wykorzystało istniejący telefon jako bazę. Konstrukcję oparto o Xperię 1 IV. To model z fajnym zestawem fotograficznym, co przy premierze mocno podkreślano. Teraz do wnętrza dołożono pamięci operacyjnej i kilka akcesoriów, by rozgrywka była płynniejsza i wygodniejsza. Właściwie to wszystko. Tyle Sony zdążyło przygotować, by współpraca z gamingowymi partnerami jakoś wyglądała.

Xperia 1 IV Gaming Edition ma aż 16 GB RAM (to bardzo dużo jak na potrzeby mobilnego grania, ale nie rekordowo w segmencie) i 512 GB na dane. Żeby Snapdragon 8 Gen 1 pracował efektywniej, dorzucono zewnętrzne aktywne chłodzenie. Xperia Stream to właściwie obudowa z czterema dodatkowymi portami: pełnym HDMI, LAN, portem słuchawkowym (LOL :P) i USB-C (zastępuje ten zajęty przez cały adapter). Aż żal, że bez dodatkowych przycisków i/lub joyów… Wciąż trzeba bazować na dotyku, a i kontroler nie wejdzie, bo wiadomo. HDMI pozwoli jednak przejść na zewnętrzny ekran (1080p i 120Hz) i tam sterować padem.

Sony Xperia 1 IV Gaming Edition – specyfikacje

Właściwie to mogę tu przekopiować specyfikacje Xperii 1 IV i uzupełnić ją o nową konfigurację pamięci. Smartfon wyceniono na 175 000 jenów, czyli ponad 1200$. Do tego przystawka Xperia Stream swoje kosztuje. 23 100 jenów to ponad 150$, ale coś czytam, że moduł ten jest w zestawie (oddzielnie można go pewnie kupić do zwykłej Xperii 1 IV). Ceny w jenach sugerują debiut na rynku rodzimym, ale pewnie pojawi się też edycja międzynarodowa. Jak ocenić wariant Sony Xperia 1 IV Gaming Edition? Jakiś start w dział gamingowy to jest, ale IMO trzeba zrobić więcej, szczególnie pod kątem wygodniejszej kontroli.

  • ekran: OLED 6.5 cala w proporcjach 21:9, 120Hz z Bravia HDR (i 240Hz motion blur)
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 z Adreno 730
  • tryb gamingowy ze wsparciem Qualcomm’s Snapdragon Elite Gaming i kontrolą odprowadzania ciepła w trakcie grania (m.in. przy ładowaniu w trakcie zabawy). Do tego czułość na dotyk 240Hz i aplikacja Pomocnik gracza
  • pamięć: 16 GB RAM i 512 GB na dane
  • audio: Dolby Atmos i lepszej jakości nagrywanie dźwięku
  • łączność: WiFi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, modem 5G z sub6/mmWave
  • certyfikacja szczelności: IP65/68
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 30W
  • system: Android 12

źródło