Sony Xperia 1 - trzy kamerki i OLED 4K

Sony oferuje atrakcyjne flagowce, ale nie radzi sobie z konkurentami. Topowe Xperie są bardzo dobrej jakości, mają high-endowe możliwości, a jednak klienci wybierają w większości sprzęt konkurentów. Na targi MWC w Barcelonie japoński gigant zabrał nową linię topowych telefonów z Androidem. Xperia 1 to początek nowej generacji urządzeń. Odświeżenie serii i realizacja nowych trendów. Sony wprowadza na rynek pierwszy smartfon z ekranem OLED w 4K! Do tego trio kamerek.

Sony Xperia 1 – trzy kamerki i OLED 4K

Sony zawsze stawiało na jakość, zwłaszcza obrazu. Nie inaczej będzie przy okazji nowej Xperii 1. To prawdopodobnie pierwsze smartfony z wyświetlaczami o kinowych proporcjach 21:9. Bardzo panoramiczne horyzontalnie i bardzo pionowe w wertykalu. Multimedia wciąż na pierwszym miejscu! Czy w telefonie potrzebny jest tak szeroki format, nietypowy zwłaszcza w użytku telefonu na co dzień? Kiedyś Philips wprowadził 21:9 do świata TV, ale był to raczej eksperyment. Fajny, ale odbiegający od domowych standardów. Czy smartfon z takimi proporcjami nie skończy podobnie? Multitasking ma przekonać (dwie aplikacje na jednym ekranie).

Sony Xperia 1 - trzy kamerki i OLED 4K

Składane smartfony w zamkniętym układzie wyglądają podobnie, czyli bardzo pionowo. Może Sony już przewiduje, że będziemy musieli przyzwyczajać się do takich ekranów? Sony Xperia 1 ma 6.5 cala w przekątnej i 3840 z 1644 pikseli rozdzielczości. Netflixa na tym będzie się oglądało wyśmienicie, więc fani kina zwrócą uwagę na te parametry. 21:9 to nie jedyna opcja zaczerpnięta z telewizorów. W nowym telefonie jest jeszcze picture-mapping z Bravia, HDR i Dolby Atmos. Filmowanie Xperią i potem oglądanie efektów bezpośrednio na wyświetlaczu będzie super. Jeśli ktoś jest amatorem rejestrowania dobrej jakości materiałów, to Xperia 1 jest dla niego.

Wewnątrz smartfona aktualnie najmocniejszy procesor Qualcomma, czyli Snapdragon 855. Do tego 6 GB RAM i 128 GB na dane z opcją rozszerzenia kartami pamięci. Na bocznej krawędzi jest skaner palca, a na tyle aż trzy kamerki. Można powiedzieć, że w końcu. Sony proponuje trio sensorów 12 megapikseli z dwukrotnym zoomem. Sony zapożyczyło też techniki ostrzenia z aparatu A7 III (Eye AF – eye autofocus tracking). Wszystkie trzy aparaty mają oczywiście różne ogniskowe. 16 mm dla szerokiego kąta, 26 mm dla normalnego i 52 mm dla tele (wszystkie ekwiwalent 35 mm). Zdjęcia mają być bardzo dobrej jakości, zwłaszcza te robione po ciemku. To za sprawą „1.4μm dual photo diode image sensor” i redukcji szumów w RAW.

Sony Xperia 1 - trzy kamerki i OLED 4K

Nagrywanie filmów przygotowano we współpracy z profesjonalistami z działu CineAlta. Sony Xperia umożliwi rejestrowanie obrazu 4K HDR w 24 klatkach na sekundę w formacie 21:9, czyli kinowym. Nie dość, że nagramy, to jeszcze obejrzymy (podejrzymy) wszystko od razu na telefonie. To mobilne narzędzie dla zawodowego operatora. W stabilizacji obrazu ma pomóc hybrydowy system SteadyShot. Software z kolei zaoferuje osiem kinowych efektów kolorystycznych. Generalnie hollywoodzkie standardy w kieszonkowym urządzeniu. Miliard kolorów, profesjonalne ITU-R BT.2020 – oznaczają, że zobaczymy na ekranie dokładnie to co nagrywamy. Na przodzie nie ma żadnego wcięcia na kamerki, więc nie będzie przeszkadzać w oglądaniu efektów. 21:9 może przydać się też do grania w Fortnite, gdzie szeroką kąt widzenia ma spore znaczenie. Sony planuje wejść z Xperią 1 na rynek późną wiosną, ale nie zdradziło jeszcze ceny flagowca. Będzie raczej drogo. Sony kieruje ofertę do innej grupy klienckiej i chyba to dobry krok.

źródło: Sony