Drugiego września 2021 roku, czyli kilka dni temu, zostałem zaproszony na internetowy event w ramach Smart Home League. Jedną z marek, które przedstawiały tam swoje najnowsze plany związane z rozwojem inteligentnych rozwiązań było tado°. Możecie kojarzyć ich z okazjonalnych wpisów na moim blogu. Oferują smart termostaty i sterowniki do klimatyzacji, czyli ogólnie kontrolę warunków w mieszkaniu. Najnowszy soft do tego celu ma wizualizować koszty zużycia w czasie rzeczywistym.

tado software real time

tado° z pierwszą fazą ulepszeń softu

Monitorowanie zużycia energii przez inteligentne systemy ma swoją wartość. Wskazuje koszty i pozwala na lepszą orientację w sytuacji. Możemy wtedy odpowiednio reagować lub planować (ograniczać) wydatki powiązane z ogrzewaniem lub klimatyzowaniem wnętrza. Są już na rynku urządzenia ze smart algorytmami, które uczą się naszego stylu życia i dopasowują ustawienia do zastanego wzorca. Tado spróbuje wdrożyć w swoim oprogramowaniu wizualizacje kosztów w czasie rzeczywistym, by podnieść poziom całej kontroli poziom wyżej (niż dotychczas).

Narzędzie w aplikacji ma pozwolić podłączyć dane z urządzeń tado°, aplikację oraz analogowe lub inteligentne wskaźniki zużycia energii z inteligentnymi algorytmami do przetwarzania informacji. Ułatwi to ocenę wydatków w dowolnym momencie, by nie być zaskoczonym kwotą rachunku. Prawdopodobnie ze wsparciem prognoz, ale też wskazówek dot. zmniejszania zużycia (jeśli jest to oczywiście możliwe). Korzyścią będą oszczędności finansowe, ale firma wskazuje też na redukcję CO2. Generalnym celem jest tu podniesienie świadomości domowników na temat zarządzania ciepłem/energią. Zamiast robić coś na tzw. “czuja”, system tado° (trzeba go naturalnie posiadać w domu) pokaże efekty real-time.

Tado° obiecuje, że aktualizacja oprogramowania dotrze do użytkowników w Europie jeszcze przed sezonem grzewczym, a ten niestety zbliża się do nas małymi kroczkami.

źródło: tado