Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Artykuł

TCL NXTPAPER – hybryda LCD i e-papieru
Android

TCL NXTPAPER – hybryda LCD i e-papieru 

W zeszłym roku miałem pisać o nowym typie ekranu od TCL, który marka dopiero prezentowała. Pomyślałem jednak, że z tematem poczekam do jakiegoś gotowego produktu wykorzystującego te technologie. Taki debiutuje właśnie na wirtualnych targach CES 2021 w postaci tabletu z Androidem. NXTPAPER ma łączyć cechy LCD i e-papieru, dając ciekawe efekty.

TCL NXTPAPER
foto: prnewswire.com

TCL NXTPAPER jak LCD + e-papier

NXTPAPER został pierwszy raz zapowiedziany na wrześniowych IFA w Berlinie. Wtedy to obiecywano, że nowy typ wyświetlacza pojawi się w gotowym urządzeniu już wkrótce. Cieszy zatem fakt, że jest to początek 2021 roku. To dopiero prezentacja, bo finalna premiera ma się odbyć dopiero w kwietniu, ale to i tak blisko. O czym w ogóle mówimy? O jeszcze innym typie ekranu, który ma dać lepszą czytelność w słońcu oraz energooszczędność. Cechy, które znamy z e-tuszu.

TCL obiecuje, że czytelność będzie przypominać czytniki książek, ale w kolorze, a przy okazji wydłuży się czas pracy urządzenia. Transfleksyjny IPS odbije światło od wyświetlacza, więc skorzysta z natury. Czyli po ciemku potrzebne będzie sztuczne doświetlenie? NXTPAPER ma mieć o 25% wyższy kontrast nawet od e-ink i o 65% lepszą oszczędność energii od typowego LCD. Nie będzie efektów migotania i niebieskiego światła (z braku typowego podświetlenia). Przekątna panelu to 8.88 cala. Rozdzielczość 1440 x 1080. Jeśli chodzi o wnętrze: MediaTek MT8768e, 4 GB RAM i 64 GB na dane z microSD. Bateria 5500 mAh i opcjonalne 4G LTE. Android 10, kamerki 8 mpx na tyle i 5 mpx na przodzie, Bluetooth 5.0, port USB-C. Cena to 349€, a premiera planowana na kwiecień.

TCL TAB 10S dla USA

W Stanach Zjednoczonych pojawi się tylko specjalna wersja tabletu w technologii NXTPAPER. Będzie to większy model, ale tańszy. W Europie też się pojawi i również w odmianie pełnej i bez LTE. Różnice będą głównie w konfiguracji pamięci i wersji procesora MediaTek (tu bez “e”). Nadal będzie miał osiem rdzeni, ale wybór pamięci operacyjnej między 3 i 4 GB. Na pliki przestrzeń identyczna. Wyświetlacz w TCL TAB 10S powiększy się do 10.1 cala. W parze pójdzie rozdzielczość. Tu wyniesie 2000 x 1920 pikseli. Bateria z racji większych rozmiarów panelu jest większa i ma 8000 mAh (ładowana z 18W).

Pinowe złącze ma umożliwić podłączanie klawiatury, a opcjonalnie będzie też wsparcie rysika TCL T-Pen. Pytanie, jak precyzyjnego? Te jednostki pojawią się już w marcu. Podstawowy TCL TAB 10S wyceniono na 199€, a ten z LTE na 249€. Bardzo jestem ciekaw odbioru panelu przez nasz wzrok, no i rozwiązania przy trudniejszych warunkach świetlnych. Czyżby trzeba było pracować przy lampce?

źródło: tcl.com i prnewswire.com

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2020 Tabliczni.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.