#TechMix VOL. 120 – podsumowanie minionego tygodnia w świecie mobajlu. Jedenasty tydzień 2020 roku.

TechMix 118
Zobacz też: poprzedni #TechMix vol. 119

W 2020 powracam do regularniejszego podsumowywania w ramach #TechMixa. Teraz mniej, a częściej. Raz w tygodniu. Jak zwykle ciekawostki, najlepsze premiery, ważne wydarzenia, trochę liczb, plotek i przecieków, a na koniec zwyczajowy bonus. W niedalekiej przyszłości chciałbym przekształcić artykuł w slajdy. Będzie więcej klikania, ale materiał lżejszy, bo wrzucam sporo video, tweetów i postów z FB.

Podsumowanie siedmiu ostatnich dni, w którym znajdziecie miks wybranych wiadomości. Najczęściej, po prostu pominiętych w tygodniu na moim blogu, a równie interesujących. Lekko, szybko i przyjemnie. Od nowego roku małe zmiany, by trochę urozmaicić artykuł. Mam nadzieję, że poprawki wyjdą na dobre. Najważniejsze, że będzie częściej! Jedziemy! Jedenasty tydzień 2020 roku.

1. Xbox One Series X

Pierwsze informacje o Xbox One Series X pojawiły się już oficjalnie 3 miesiące temu. W tym tygodniu Microsoft zdradził więcej konkretów. Można już powoli podsumowywać konsolę nowej generacji. Wygląd urządzenia już znamy. Kilka ważnych informacji o wnętrzu już od zeszłego roku. Nowy Xbox ma być mocniejszy obliczeniowo od Xbox One X aż cztery razy. Ma posiadać ultra szybkie SSD, a do tego możliwość rozszerzania pamięci wkładami SSD (Seagate w technologii NVMe. Łączna moc obliczeniowa to 12 teraflopów, choć lepiej zerknąć na specyfikacje poszczególnych rdzeni i wątków. Płynność 4K w 60 fps ma być standardem, więc warto będzie posiadać adekwatny ekran. Cieszy wsteczna kompatybilność ze wszystkimi poprzednimi Xboxami. Premierę określono na 26 listopada 2020, czyli w amerykańskie święto dziękczynienia.

2. PlayStation 5

Także Sony zaczęło zwiastować konkretniej rywala dla Xboxa. PlayStation 5 nie pokazało się jednak całkowicie. Wciąż nie wiadomo jak konsola będzie wyglądała. Najwyraźniej japoński producent jest w tyle za Microsoftem. Mam nawet wrażenie, że sprzęt zadebiutuje dopiero w 2021 roku, chyba, że sytuacja przyspieszy. Sony przedstawiło sporo szczegółów online. PS5 ma mieć 10.3 teraflopy, czyli 5.5 razy tyle co PS4 i niemal 2.5 razy tyle, co PS4 Pro. Podobnie jak Xbox będzie dysponował 16GB RAM. Procesor AMD z ray tracingiem. SSD także z eliminacją ekranów wczytywania danych. Dostęp do danych w PS5 ma być ze 100 razy szybszy od poprzednika. Kompatybilność z tytułami na PS4 ma być rozwijana stopniowo. Audio 3D ma być działać na większości głośników, nawet tych telewizyjnych (choć pewnie nie z taką przestrzennością). Dysk 825 GB to mniej niż 1 TB w X, ale blisko. Mam wrażenie, że niezależnie od modelu, odczujemy wyraźny skok w jakości gier. Jak zwykle potencjał będą wydobywać developerzy.

3. Google Services na Huawei?

Zapewne większość obserwatorów rynku wie, że Huawei mocno oberwał na amerykańskim banie. Dopiero od niedawna jest to odczuwane, bo nowe smartfony nie mogą korzystać z usług Google. Sprzęt mocno traci głównie na rynkach zachodnich. Usług Google Play Services nie można wgrać na telefon, a przynajmniej teoretycznie. Google oczywiście odradza i mówi, że nie da to pełnego wsparcia zabezpieczeń i aktualizacji. Posiadacze tak ograniczonych urządzeń i tak szukają sposobu instalacji pakietu Google, bo telefon staje się prawie bezużyteczny. HuaweiBlog.de pokazali, że jest apka, która robi to w 5 minut. “Chat Partner” pozwala szybko dodać do smartfonów Huawei odpowiednie usługi. Pewnie Google szybko to zablokuje, więc specjalnie bym się nie cieszył. Zaznaczam też, że lepiej zapoznać się dokładnie z działaniem metody, bo może nie być do końca bezpieczna. W zeszłym roku coś podobnego robiła aplikacja “LZPlay”. Oczywiście została usunięta, natomiast z APK trzeba uważać. Szczególnie jeśli chodzi o nieznane źródła.


Ostatni tydzień w liczbach:

  • 2128 – tyle czasu korzystam już z Samsunga Galaxy S5 (5 lat, 9 miesięcy i 26 dni)
  • 333 – tyle dni nie działa mi już Surface Pro 3 (11 miesięcy i 5 dni) – czytaj: wadliwe Surface Pro 3)
  • 3.1 GHz – to dane chipa A14 dla iPhone’a 12, które wykryto na Geekbench (pierwszy powyżej 3GHz u Apple)
  • 1.2 mld € – to kara jaką Francja nałożyła na Apple (za praktyki monopolistyczne)
  • 12 TFLOPS – tyloma teraflopami mocy ma dysponować łącznie Xbox One Series X
  • 10.3 TFLOFP – tyloma teraflopami mocy ma dysponować łącznie PlayStation 5
  • 4K w 120 fps – taką płynność ma oferować nowy Xbox (60 fps w standardzie)
  • 512 GB z eUFS 3.1 – Samsung rozpoczął masową produkcję takiej pamięci mobilnej
  • 150 mpx – tyle megapikseli ma mieć kolejny sensor ISOCELL Nanocell od Samsunga (Q4 2020) | plotka z twittera
  • Q1 2021 – w tym czasie aparat 150 mpx miałby zadebiutować w Oppo i Vivo (jak było w przypadku ISOCELL Bright HMX w zeszłym roku)
  • 100 zł – do takiej kwoty podniesiony zostanie limit płatności zbliżeniowych bez PINu (z uwagi na koronawirusa, bo normalnie plany zakładały czwarty kwartał 2020). 19 marca VISA, 20-21 marca Mastercard
  • 120 – tyle krajów ma obejmować nowy HMD Connect Global Roaming Service (Nokia Connect z 12 euro miesięcznie)
  • 100 mln – ponad tylu użytkowników korzysta już z systemu Android Go
  • 110 mln – ponad tyle osób posiada już smartfon z serii Redmi Note
  • 6 GB – tyle RAM mają posiadać tegoroczne iPady Pro
  • 25% – o tyle odciążony będzie Internet w Europie dzięki obniżeniu jakości obrazu w serwisie Netflix (na 30 dni)
  • Google wdraża podobne rozwiązania w ramach serwisu YouTube (ludzie na kwarantannie obciążają sieci)
  • 1 mld – na tylu urządzeniach działa już Windows 10 (aktywnych miesięcznie)


4. Flagowa Motorola Edge+

Motorola wprowadziła w ostatnim roku sporo modeli w segmentach mid-range. Już jakiś czas nie było żadnego flagowca z linii Moto. To się jednak zmieni. Seria Edge ma rywalizować z topowymi rywalami i to konkretnym zestawem specyfikacji. Widać to będzie szczególnie po zakrzywionym ekranie. Może nie będzie to high-endowiec, ale parametry będą znacznie ciekawsze od tego, co wprowadzano do tej pory. Oprócz ekranu typu „waterfall” ma być też modem 5G, odświeżanie anelu 90Hz, a także sensor aparatu o wysokiej rozdzielczości (prawdopodobnie 64 mega), a przecieki wskazują, że obliczeniami zajmie się Snapdragon 765 (+ 6 GB RAM).

Motorola Edge Plus
fot. twitter.com/evleaks

5. Sportowy Huawei Watch GT2e

26 marca zadebiutują nowe flagowce Huawei – seria P40. Chiński producent zwiastuje też nowy smartwatch, a właściwie po prostu bardziej sportową odmianę już istniejącej jednostki. Huawei Watch GT2e jest już oficjalnie zapowiadany na kanałach społecznościowych marki. Na razie nie widać tam zbyt wielu szczegółów, poza tym, że przybędzie trybów śledzenia aktywności (dyscyplin). Huawei może nie pokazało smartwatcha, ale ten zdążył już pojawić się w internetowych wyciekach. Jak widać, ma perforowany pasek i bardziej sportowe wzornictwo.

6. Top 100 wzornictwa wg Fortune

Magazyn Forbes lubi robić listy najlepszych marek, produktów i usług. Najnowsze takie zestawienie to 100 najlepszych produktów współczesnego wzornictwa wg Forbes. Wygrał iPhone, ale innych produktów Apple jest tam więcej. A inne propozycje? Jest Walkman od Sony, iPod, Polaroid, Tesla Model S, Nokia 3210, termostat Nest, VW „Garbus” (jego spłaszczona wersja 911 też jest 😉 ), ale też usługi, np. silnik wyszukiwarki Google, platforma Spotify, czy serwis Uber. Nawet Super Mario się zakwalifikował.


Ciekawsze premiery i zapowiedzi:

  • Apple Beats Powerbeats 4 z chipem H1 (jak w modelu Pro)
  • Nokia C2 – budżetowy Android Go (5.7 cala)
  • Samsung Galaxy M21 (Indie)
  • Samsung Galaxy A11
  • Samsung Galaxy A41
  • Budżetowa Motorola Moto E6s
  • Nokia 007 Kevlar (obudowa z motywem Bonda), Nokia 8.3 5G, Nokia 5.3, Nokia 1.3, Nokia 5310 za 39 euro
  • iPad Pro 11 i 12.9 cala (2020) z sensorem LiDAR
  • ZAPOWIEDŹ: 23 marca pojawi się Redmi Note 9S (Malezja)
  • ZAPOWIEDŹ: 15 kwietnia – tego dnia mogą zadebiutować OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro
  • ZAPOWIEDŹ: Pixel 5 może otrzymać Snapdragona 765G | wg 9to5Google
  • ZAPOWIEDŹ: Samsung PlayGalaxy Link zostanie wyłączony po 4 miesiącach od uruchomienia
  • PLOTKI: iPhone 9 Plus ma mieć ekran 5.5 cala (taki większy SE 2)
  • ZAPOWIEDŹ: w czerwcu Sonos wprowadzić firmware S2 (starsze głośniki bez współpracy)
  • PLOTKI: zbliża się premiera Fitbit Charge 4 (być może z GPS)
  • ZAPOWIEDŹ: 31 marca premiera nowych Xiaomi w Polsce:


7. Camera Go dla Android Go

Przekazałem w sekcji z liczbami, że już ponad 100 mln urządzeń korzysta z Androida Go (lżejszej wersji mobilnego systemu Google). Skoro ma już tylu użytkowników to trzeba im dostarczać adekwatne aplikacje. Nie wszystkie na nim działają, zwłaszcza te cięższe. Najnowszą będzie apka do aparatu – Camera Go. Jest specjalnie zoptymalizowana pod kątem hardware’u, czyli do 1GB RAM i 8/16 GB na pliki. Interfejs oraz funkcje są dostosowane do możliwości sprzętu, na jakim działa Android Go. Innymi słowy, jest lekka, a dzięki temu dająca płynne działanie. Jest tu nawet dedykowany tryb portretowy. To już kolejna wersja Go dla popularnych usług Google. Wcześniej podobne modyfikacje przeszły m.in.: YouTube, Mapy Google, Gmail, czy Files. Camera Go ma śledzić przestrzeń na zdjęcia i video, dzięki temu będzie sugerować uwolnienie przestrzeni konkretnymi działaniami. W tej chwili apka jest dostępna na świeżo wydaną Nokię 1.3.

8. Google Tłumacz w czasie rzeczywistym

W Tłumaczu Google można już nagrać rozmowę, by potem poddać ją tłumaczeniu. Tryb zaprezentowano na początku roku. Funkcja trafia właśnie na Androidy, ale tylko dla ośmiu języków (na razie). Potrzebne będzie jednak ciche otoczenie. Tylko w takich warunkach uda się zastosować Tensor Processing Units (TPUs). Możliwości znają już posiadacze apki Recorder dostępnej na Pixelach. Opcja Translate trafi też pewnie na iOS, ale nie wiadomo kiedy.

9. Aplikacja mobilna GitHuba

Wierzcie lub nie, ale GitHub nie miał dotąd aplikacji mobilnej na smartfony! Platforma istnieje od 2008 roku, gdzie udostępnia darmowy hosting programów typu open source i prywatnych repozytoriów. Od niedawna właścicielem jest Microsoft. Może to właśnie dzięki temu serwis zyskał właśnie apkę na iOS i Androida? Wersja na telefony powinna nieco ułatwić zarządzanie projektami i kontakt z innymi użytkownikami, bo o edycji kodu zapomnijcie. Nie byłoby to zbyt wygodne.


Ciekawostki tygodnia:

  • Google zapowiedziało stronę poświęconą koronawirusowi (widocznie sytuację będziemy śledzić jeszcze długi czas…)
  • WhatsApp wprowadzi wkrótce znikające wiadomości
  • Wykryto aplikacje na iOS, które mają dostęp do schowka bez naszej zgody | wg Tommy Mysk i Talal Haj Bakry
  • Użytkownicy Apple Card będą wspierani z powodu sytuacji związanej z koronawiusem
  • Apple przygląda się aplikacjom i grom żerujących na motywie wirusów
  • Xiaomi zamknęło wszystkie sklepy Mi Stores na terenie Polski (do odwołania)
  • Microsoft zamknął wszystkie swoje sklepy (z powodu COVID-19)
  • Ligi 'PUBG Mobile’ World i Americas Pro przesunięte
  • Android 11 (dev preview) zdradza ulepszenia dla giętkich ekranów. System ma potrafić rozpoznawać zgięcie wyświetlacza, by zmieniać treści w zależności o formy otwarcia
  • Apple stworzyło wirtualny model nowego iPada Pro w wersji AR (można zobaczyć jak będzie wyglądał na naszym biurku przez ARKit)
  • Realme Narzo ma być nową serią smartfonów rywalizującą z Redmi i Poco
  • Galaxy Tab S7 lub Tab S20 jest w trakcie prac | wg GalaxyClub.nl
  • Google Play Games planuje wprowadzić społecznościowe granie “Play Together”
  • Samsung opracowuje nakładkę One UI 2.5 (ma zadebiutować z Galaxy Note 20)
  • Samsung sterylizuje smartfony w swoich placówkach (nie tylko własnej produkcji)
  • Powstaje aplikacja do sprawdzania obecności w miejscu kwarantanny (trzeba będzie się logować i przesyłać selfie)
  • Google uruchomiło sekcję (HUB) na YouTube dla informacji o koronawirusie


10. Gładzik dla iPada Pro

Nowy iOS 13.4 uruchamia wsparcie trackpadów dla iPadów. Nie tylko tych Pro, dla których powstały specjalne klawiatury Keyboard Folio z gładzikiem Magic Keyboard, ale też starszych jednostek. Dla nich swoje akcesoria przygotowało już Logitech, a niebawem powstaną pewnie modele od innych producentów. Poniżej Craig Federighi pokazuje je w akcji. Czy tak będą wyglądać prezentacje podczas czerwcowego WWDC przeniesionego do sieci z powodu koronawirusa?

11. Huawei P40 i P40 Pro

W tym roku flagowe smartfony Huawei też pojawią się w różnych odmianach, a ta najpotężniejsza będzie wyraźnie lepsza. Poprzednio edycja Pro otrzymywała ulepszenia, ale tym razem zadebiutuje też topowa odmiana P40 Premium. Będzie się odróżniać i to już na pierwszy rzut oka. Zresztą, ten wariant wyróżni się też na tle wszystkich innych rywali. Normalny Huawei P40 ma posiadać trzy aparaty (w tym sensor 52 mpx), P40 Pro kwartet aparatów, natomiast P40 Premium pięć obiektywów. W dodatku będzie posiadał najsmuklejszą ramkę z zakrzywieniami, które sprawią, że będziemy mieli wrażenie, że cały front zajął wyświetlacz.

12. e-papier zasilany NFC

Ekrany E Ink mają fajne właściwości. Są ograniczone, ale energooszczędne. Stan obrazu zmienia się przy użyciu małej ilości energii, więc można tu zastosować pewną sztuczkę. Panel „Waveshare” ma być wyświetlaczem, który zmieni treści przy zbliżeniu smartfona z NFC. Przez chip zbliżeniowy przekazane będzie wystarczająco dużo energii, by zmienić wyświetlany materiał. Może służyć jako plakietka informacyjna itd. Nie będzie tu potrzebna żadna bateria. Prototypowy ekranik ma 7.5 cala i rozdzielczość 800 x 400.

BONUS:

Samsung sterylizuje smartfony w specjalnych punktach (nie tylko modele swojej produkcji), Apple pozwala na przecieranie obudowy iPhone’a alkoholem (przypadek zgłoszenia z zapytanie do producenta, czy można go stosować – wygoogle’ujcie), a Xiaomi wrzuca na swoje kanały instrukcję, jak poprawnie zrobić to wszystko samemu:


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!