Mamy kolejny piątek, czyli tradycyjny już moment na podsumowanie ostatnich siedmiu dni w świecie najnowszych technologiach. Dotrwałem do 350 (!!) przeglądu w konwencji subiektywnego zestawienia ciekawszych premier i nadchodzących zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na kilku najciekawszych według mnie segmentach: przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i z przekierowaniami do pozostałych zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 351 to trzydziesty czwarty tydzień 2024 roku, a w nim m.in.:
-
debiutuje Zotac Gaming Zone (kolejna PC-konsolka)
- xMEMS Labs z aktywnym chłodzeniem bezpośrednio na mobilnym chipie!
- zwiastun Monument Valley 3 dla Netflix Games
- Honor zwiastuje składane V3 dla Europy
Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 17-23.08.2024 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).
1. #PstryknięteFonem
Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a że amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych smartfonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na Insta, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):
Process Zero w aplikacji Halide (anty AI)
Już od naprawdę wielu lat zdjęcia wykonywane domyślą (natywną) aplikacją niemal dowolnego modelu smartfona jest „skalana” jakimiś wspomagaczami oprogramowania. Ostatnio przeróżnymi algorytmami AI, które podkręcają ustawienia do rozpoznawanych warunków. Zdarzają się też specjalne tryby z filtrami, dzięki którym otrzymujemy style odpowiadające profesjonalnymi odpowiednikom ze świata fotografii. Twórcy aplikacji Halide (jest i na moim iPhonie) przygotowali ciekawą opcję dla miłośników pstrykania zdjęć w bardziej samodzielny sposób. Zdolniejsi fotografowie lubią zapisywać zdjęcia z surowymi danymi. Nowa opcja w apce Halide ma pomóc dostarczyć im możliwie „czyste” pliki, a więc bez jakichkolwiek poprawek softu dostępnego w telefonie.
Happy World Photography Day!
We’re celebrating by bringing Process Zero to even more iPhones — because great photos shouldn’t be limited to the latest and greatest.
With Halide 2.15.2, Process Zero is now available on iPhone 8, iPhone 8 Plus and iPhone X. pic.twitter.com/sNLcHlk1Fn
— Halide + Kino (@halidecamera) August 19, 2024
Process Zero od Halide został określony jako tryb „anty-inteligencja”. Już się pewnie domyślacie, co oferuje. Halide zwykle pomagał w udoskonalaniu efektów. Tym razem nowe usługi kieruje do entuzjastów działania po swojemu. Format RAW to praca zachowywana z pełnymi danymi z matrycy aparatu. Dzięki pełnemu zapisowy informacji możliwa jest efektywniejsza korekcja i postprodukcja obrazu. Bez żadnej kompresji, a więc zajmując sporo miejsca. Nowa opcja aplikacji ma ułatwić „zabawę” z formatem RAW. Autorzy podkreślają, że dzięki niej rozwiązania związane z surowymi danymi mają być bardziej przystępne dla użytkowników, którzy z tymi technikami dopiero się zapoznają. Więcej o apce napisałem w tygodniu w przeglądzie mobilnej fotografii.
Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #140
2. xMEMS XMC-2400 µCooling (projekt tygodnia)
Pasywne chłodzenie układów obliczeniowych nie jest już wystarczające przy obecnym potencjale chipsetów. Producenci smartfonów coraz częściej dopracowują konstrukcje odprowadzana ciepła, bo procesory grzeją się coraz mocniej i szybciej (mimo lepszej energoszczędności najnowszych procesów litograficznych). xMEMS przedstawił najnowszą propozycję “fan-on-a-chip”, a więc aktywnej opcji chłodzenia chipa. Docelowo przede wszystkim dla smartfonów i tabletów, które takich rozwiązań potrzebują najbardziej. xMEMS specjalizuje się w przetwornikach audio, ale swoje technologie rozwija ostatnio szerzej,
xMEMS XMC-2400 µCooling chip oferuje smukły format aktywnego chłodzenia chipa. Do tej pory wiatraczki wymagały znalezienia w telefonie lub tablecie miejsca. Warstwa od xMEMS stosowana bezpośrednio na procesorze nie wymaga wielkiej przestrzeni, a przy okazji wydłuża wydajną pracę układu. System micro-coolingu mierzy ledwie 9.26 x 7.6 x 1.08 mm (to ostatnie to grubość). Czytam właśnie, że na rynku jest już aktywne chłodzenie w postaci AirJet Mini od Frore (nawet skuteczniejsze, bo generuje 1750 Pascali ciśnienia dla chłodzenia, natomiast XMC-2400 „tylko” 1000 Pascali). Ten wydajniejszy moduł ma jednak aż 2.5 mm grubości, a to w obudowie smartfona ogromna różnica.
Chłodzenie xMEMS jest też znacznie lżejsze. Producent rozpocznie wysyłkę modułu do potencjalnych klientów w pierwszym kwartale 2025 roku. Smartfony (zapewne głównie gamingowe) ze wsparciem XMC-2400 mogą dotrzeć na rynek raczej w drugiej połowie przyszłego roku.
Kącik liczb tygodnia:
- 351 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
- 1909 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (ponad pięć i pół roku)
- 10192 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
- 5 – tyle lat z rzędu Oppo zostało wyróżnione przez EISA (Reno12 Pro smartfonem AI roku)
- 10% – o tyle wzrosło zainteresowanie segmentem „smart audio” (głównie słuchawki TWS) w drugim kwartale 2024 roku – największe udziały mają w tym tańsze modele słuchawek) | wg Canalys
- 35/30% – takie wzrosty wyników na jednym/wielu rdzeniach wykazał Snapdragon 8 Gen 4 (3 nm) | wg Geekbench
- 20/40/30% – o tyle szybsze będzie CPU/GPU/NPU w Snapdragonie 7s Gen 3
- 41.4% – takie (rekordowe) udziały odnotował w USA streaming | wg Nielsen
- 6.5 mld $ – takie przychody odnotowała w Q2 2024 marka Xiaomi (+27% r/r)
- 42.2 mln – tyle smartfonów (w tym Poco i Redmi) sprzedało w Q2 Xiaomi
- 22.1% – takie udziały w sprzedanych smartfonach Xiaomi stanowiły modele premium
- 676 mln – tylu użytkowników Xiaomi ma już na świecie chińska marka (+11% r/r). 3/4 klientów to posiadacze Xiaomi spoza chińskiego rynku (w Państwie środka to 164 mln telefonów)
- 16 – tyle kwartałów z rzędu marka Xiaomi jest na trzecim miejscu w sprzedaży smartfonów
We experienced an increased demand for our premium models in total smartphone shipments for Q2. This contributed to us being among the global top 3 smartphone brands for 16 consecutive quarters. Thank you for being a part of our journey!#NoMiWithoutYou pic.twitter.com/tSoO1c8w0f
— Xiaomi (@Xiaomi) August 21, 2024
- 180 mln – tyle smartfonów łącznie sprzedały trzy chińskie marki (Xiaomi, Oppo i Vivo) w pierwszej połowie 2024 roku (o 14% więcej niż rok wcześniej) | wg danych AltIndex
- 1250 MHz – taki rdzeń ma otrzymać GPU Adreno 850 w nadchodzącym Snapdragonie 8 Gen 4 (aktualny model oferuje 903 MHz w bazowej wersji i 1000 MHz dla Galaxy) | wg Ice Universe
- 90W – takie ładowanie wykazują certyfikacje chińskiego 3C dla Redmi Note 14 Pro
- 2028 – nawet dopiero w tym roku mogą zadebiutować składane urządzenia Apple (z wczesnego 2026 przesunięto je na późny 2027 lub początek 2028) – twierdzi Ming-Chi Kuo
- 2$ – do takie kwoty wzrósł koszt subskrypcji Twicha na iOS i Androidzie
- 52.2% – takie udziały w pobraniach w App Store mają mieć w 2024 aplikacje z grami | wg NoKyc
- 150.4 mld – tyle gier ma być pobranych ze sklepików w 2024 roku | wg Statista Market
- 287.95 mld – tyle aplikacji ma być pobranych w 2024 roku w sklepikach App Store i Google Play
- 10mm – taką grubość ma mieć Galaxy Z Fold6 (o 2.1 mm mniej od normalnego modelu) – GalaxyClub przekonuje, że smartfon zostanie wprowadzony na koreański rynek jeszcze we wrześniu
- 17 – odbyła się już taka z kolei edycja iPhone Photography Awards
3. Gamescom 2024 (event tygodnia)
W niemieckiej Kolonii ruszyły kolejne Gamescom, czyli coroczne targi gamingu, które u naszego zachodniego sąsiada odbywają się niemal bez przerwy już od ponad dekady. W 2024 roku obejmują dni 21-25 sierpnia, a więc od środy aż do końca weekendu. Przez tych kilka dni miłośnicy gier mają szansę zobaczyć zapowiedzi nowych tytułów, ale też sprzętu i rozwiązań dedykowanych branży. Mówi się, że Gamescom to taki młodszy i mniejszy brat targów E3 (które dokonały ostatnio żywota). Już w dniu otwarcia imprezy poznaliśmy sporo zwiastunów. Mnie najbardziej ciekawią propozycje mobilne. Na imprezie obecny jest m.in. Netflix Games, a więc jedna z świeższych platform z grami z głównym przeznaczeniem na przenośne platformy (iOS i Androida).
W trakcie Gamescom 2024 przedstawiono Monument Valley 3, które zadebiutować ma właśnie w serwisie Netflixa (i pewnie będzie tam przez jakiś czas na wyłączność). Bardzo mnie to cieszy, bo poprzednie dwie części przeszedłem z wielką przyjemnością. Ten bardzo estetyczny i przyjemny również dla ucha puzzler pokonałem w pierwszej odsłonie na iPadzie, a w jego kontynuacji już na Androidzie. Teraz z wypiekami na twarzy wyczekuję na trzecią propozycję. Ponownie tworzoną przez ustwo games. Szkoda, że do premiery trzeba poczekać aż do 10 grudnia…
4. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthacki tygodnia)
Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.
Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra
Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:
Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).
- Mapy Google w wersji offline jako update dla zegarków Wear OS
- Asystent Google dla Android Auto (zyskał design UI a’la Siri od Apple)
- smartfon Motorola Moto G45 (Indie)
- smartfony iQOO Z9s i Z9s Pro (Indie)
- budżetowy smartfon Tecno Spark Go 1 (z Android 14 Go)
- słuchawki Bowers & Wilkins Pi6 i Pi8
- słuchawki JBL Tour Pro 3 z etui z transmitterem
- tablet Redmi Pad SE 8.7 w Europie (dosłownie wczoraj trzymałem go w rękach)
- ZAPOWIEDŹ: 27 sierpnia premiera zegarka Redmi Watch 5 Active (Indie)
- ZAPOWIEDŹ: 24 sierpnia Tecno przedstawi składane Phantom V Fold2 i V Flip2 (ruszyła przedsprzedaż w Ganie)
- ZAPOWIEDŹ: 29 sierpnia premiera Motorola Edge 50 Neo
- PRZECIEK: we wrześniu Apple przedstawi dwa modele AirPods 4 | wg Marka Gurmana
- PRZECIEK: 29 września potencjalny debiut zegarka Huawei Watch D2 (drugiej generacji smartwatcha z ciśnieniomierzem zintegrowanym z pompką w pasku) | wg @UncleKanshan (Weibo)
- PRZECIEK: we wrześniu prezentacja podwójnie składanego Huawei | potwierdził Richard Yu
- PRZECIEK: w październiku premiera serii Oppo Find X8 (Chiny)
- ZAPOWIEDŹ: 5 września (targi IFA) europejska prezentacja składanych smartfonów Honor V3 oraz tabletów Honor MagicPad 2 12.3″
Don’t just imagine the future. Be there when it unfolds.
Witness the debut of #HONORMagicV3 #HONORMagicPad2 #HONORMagicBookArt14 on Sep 5, at IFA 2024.#UnfoldYourMagic #HONORIFA2024
See more: https://t.co/Phx1coo60C pic.twitter.com/gGB59Bn3kk
— HONOR (@Honorglobal) August 19, 2024
5. Motorola Moto G45 (smartfon tygodnia)
W tym tygodniu nieco zaskoczę, bo telefonem tygodnia wybrałem budżetowego Androida. Smartfon zadebiutował w Indiach, ale jest szansa, że dotrze też na Stary Kontynent. Jest to propozycja budżetowa, ale na pierwszy rzut oka tego nie zdradza. Dopiero w środku widać z czym w rzeczywistości mamy do czynienia. Motorola w Moto G45 proponuje niedrogie, ale w wielu kwestiach wystarczające podzespoły. Mamy 5G, maksymalną konfigurację z nawet 8 GB RAM, ekran 120Hz i aparat główny 50 mega. Za ok. sześć stówek (choć dojdą pewnie jeszcze cła i podatki – u nas wyczuwam okolice 900 zł) otrzymamy całkiem znośny pakiet rozwiązań dla Androida.
Experience lightning-fast 5G performance with the latest #MotoG45 5G, offering 13 Bands Clear for seamless connectivity. Capture stunning videos, enjoy premium multimedia
Sale starts Aug 28, starting at ₹9,999* @reliancedigital, https://t.co/azcEfy1Wlo & leading stores#FastNWow— Motorola India (@motorolaindia) August 21, 2024
Oto jak wyglądają najważniejsze specyfikacje Motoroli Moto G45:
- ekran: IPS LCD 6.5″ (HD+) z odświeżaniem 120Hz
- chip: Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 z 5G
- konfiguracje pamięci: 4/8 GB RAM (+8GB wirtualnie) i 128 GB na dane (UFS 2.1) + microSD
- estetyczny design (wegańska skóra i kilka charakterystycznych dla Motoroli kolorów)
- foto: aparat główny w rozdzielczości 50 mpx + 2 mpx (makro) i selfie 16 mega
- szczelność zgodna z normą IP52 + Gorilla Glass 3 na ekranie
- bateria: 5000 mAh z ładowaniem 18W
- audio: głośniki stereo z Dolby Atmos i port słuchawkowy 3.5 mm
- system: Android 14 (+ jedna aktualizacja do wyższego softu)
Czytaj więcej o: smartfony tygodnia #136
6. OnePlus Buds Pro 3 z podwójnym DAC (wearable tygodnia)
Segment słuchawek TWS jest dziś reprezentowany nie tylko przez bardzo wiele modeli, ale i podkategorii. Najnowsze OnePlus Buds Pro 3 możemy śmiało kwalifikować do grupy tych lepiej wyposażonych. Chiński producent w najnowszej odsłonie True Wireless Stereo proponuje pakiet naprawdę efektownych właściwości.
Nowa generacja Budsów od OnePlus została opracowana wspólnie z artystą Anuv Jain. Dzięki tej współpracy i fajnym parametrom uzyskano lepszy dźwięk, skuteczniejsze tłumienie hałasów i dłuższy czas pracy. Poniżej wybrałem najciekawsze ze specyfikacji OnePlus Buds Pro 3:
- podwójny przetwornik DAC: 11mm (woofer) z podwójnym magnesem i 6mm (tweeter) z nowymi membranami (już poprzednia generacja imponowała efektami, a teraz może być jeszcze lepiej)
- adaptacyjne ANC (aktywna redukcja szumów) z 50dB (poprzednik miał 48 dB)
- korekcja ustawień (dopracowanie dźwięku) od Dynaudio
- czas pracy: 6h (z ANC) i 10h (bez ANC) + 25.5/43h łącznie z etui
- potrójny mikrofon z czujnikiem kostnym Voice Pick Up (VPU)
- łączność: Bluetooth 5.4 ze wsparciem kodeków LHDC 5.0 i AAC
- szczelność zgodna z normą IP55
- synchronizacja z lagiem 94 ms
- szybkie parowanie Google Fast Pair (z Androidami)
- wsparcie przestrzennego dźwięku Spatial Audio
- ładowanie: USB-C lub bezprzewodowe
- cena: OnePlus Buds 3 Pro: 220€
Czytaj więcej o: wearables tygodnia #127
Kącik ciekawostek tygodnia:
- seria Galaxy S26 może być reprezentowana przez odmiany: Note (aktualny Ultra), S26+ i S26 Pro
- wszystkie Pixele 9 Pro mają ekrany LTPO (niezależnie od regionu)
- Google planuje utrzymać sprzedaż pierwszej generacji składanego Pixel Folda (to dobre info, bo oba urządzenia różnią się nie tylko podzespołami, ale i proporcjami ekranów)
- iPhone’y 16 Pro będą pierwszymi z linii Pro, które trafią do produkcji w Indiach (już nie tylko bazowe)
- Google potwierdza, że nie będzie zegarków Fitbit Sense 3 i Versa 5 (ich rolę przejmują Pixele 3)
- iPhone 16 Pro/Pro Max w złoto-brązowym kolorze ma nosić nazwę Desert Titanium | wg Majin Bu (X)
- funkcja Circle to Search w Samsungach rozpozna też muzykę
- w Norwegii prawie wszystkie szkoły podstawowe zakażą uczniom smartfonów
- Pixel Watch 3 jest bardzo trudny w naprawie (jak wcześniej Fitbity)
- pierścień Galaxy Ring od Samsunga również jest nienaprawialny (nie da się wymienić baterii bez zniszczenia obudowy obrączki) – rozmawiałem z przedstawicielem marki w Polsce, który potwierdził, że globalna ekspansja gadżetu została zaplanowana na początek 2025 roku
- HMD zostało partnerem FC Barcelony (będzie wspierać kilka sekcji klubowych)
- w Neuralink poradzono sobie z pierwszymi komplikacjami implantu (pierwszy pacjent zgłaszał problemy, ale firma Elona Muska przekonuje, że udało jej się zrozumieć te kwestie)
- Snap opracowuje kolejną generację okularów Spectacles (premiera we wrześniu) | wg The Verge
- Movano wznawia sprzedaż pierścienia Evie Ring (po początkowych problemach w realizacji)
7. Dreame X40 Master (smart home tygodnia)
Długo czekałem (ale nie podpowiadałem producentom) na model robota sprzątającego, którego stacja dokująca będzie się integrowała z modułami kuchennych szafek. O taki format AGD aż się prosiło! W końcu znalazła się marka, które najnowszy sprzęt do sprzątania mieszkania przystosowano do nowoczesnego umeblowania. Chińskie Dreame proponuje model X40 Master. Ich zaawansowany robot zadebiutował kilka tygodni temu, ale teraz jest dostępny również na polskim rynku. Poniżej słowo wstępu i krótka charakterystyka najciekawszych rozwiązań zastosowanych w urządzeniu.
Niewątpliwym wyróżnikiem X40 Master jest oczywiście jego nietypowy format. W zeszłym tygodniu zwracałem uwagę, że jedni klienci wybierają roboty, których rozwiązania chcą w mieszkaniu wręcz wyeksponować, natomiast inni przede wszystkim je ukryć. Dreame chce dotrzeć do obu tych grup, ale przede wszystkim tej poszukującej estetyki. Najnowszy model ma rozmiary dopasowane do szafek. Tak, by wkomponować swoje większe gabaryty w zabudowie (gdzie można też zamaskować przyłącza do wody). Dokładnie na wzór kuchenek mikrofalowych, piekarników i innych urządzeń.
Jak się pewnie domyślacie, rozmiary przystosowano do zabudowy. Szerokość ok. 60 cm. Wysokość to tylko 28 cm. Cały bunkier/garaż dla robota (tak czasem nazywam te ogromne stacje dokujące dla robotów) z pojemnikami na brudy i zbiorniki z wodą będą niewidoczne (te w zasadzie mają wężyki, więc można je bezpośrednio podpiąć do opływu i źródła wody przy zlewie). W całej obudowie jest wystarczająco dużo miejsca na system mycia i suszenia mopa („podwozia”). O pozostałych funkcjach robota nie będę się rozpisywał. Nie ma tu na to tyle miejsca. Napiszę tylko, że w specyfikacjach widzę komplet technologii kojarzonych z modelami premium. W naszym kraju robota widzę w cenie ok. 6000 zł.
Czytaj więcej o: smart home tygodnia #117
8. Zotac Gaming Zone (gaming tygodnia):
Na początku czerwca odbyły się targi Targi Computex 2024, na których Zotac przedstawił swoją wersję PC-konsolki z Windowsem na pokładzie. Gaming Zone debiutuje w drugiej połowie sierpnia przy okazji Computex. Nowa maszynka to bezpośredni rywal Steam Decka, Legion Go, czy ROG Ally. Sprzęt wyceniono na 799$ za model entry-level (to ten sam poziom co niedawno debiutujący ASUS ROG Ally X). Debiut gadżetu to okazja do przyjrzenia się jego pełnym specyfikacjom (poprzednio wrzucałem na blog tylko ogólne parametry).
Zotac Gaming Zone przypomina większość pozostałych handheldów premium. Ma też bardzo zbliżone podzespoły pozwalające na przenośną gry w tytuły klasy PC:
- dotykowy ekran 7″ AMOLED z FHD 120Hz, HDR i 800 nitami jasności
- chip: AMD Ryzen 7 8840U (8x Zen 4) i grafiką Radeon 780 (12x AMD RDNA 3)
- kamerka IR ze wsparciem rozpoznawania twarzy Windows Hello (to wyróżnik w segmencie) + czytnik palca na obudowie gadżetu (dwie drogi szybkiego logowania do systemu)
- podwójny trackpad pod joyami (pierwszy handheld z takim zestawem)
- pamięć: 16GB RAM (LPDDR5-7500), slot M.2 2280 i 512 GB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD
- łączność: WiFi 6E i Bluetooth 5.2
- porty: 2x USB4, 3.5mm audio jack i slot na karty microSD
- joy i triggery z efektem Halla, dwustopniowe shouldery i dwa tylne przyciski Macro
- wbudowana nóżka do oparcia urządzenia
- aktywny system chłodzenia (wiatraczek, trzy rurki i 60 aluminiowych żeberek
- opcjonalna stacja dokująca (z dwoma slotami M.2 2280 PCIe Gen 3, Gigabit Ethernet, HDMI, USB 3.2 Gen 2 Type-C oraz Type-A + USB 3.0 Type-A). Łączność z konsolą przez USB-C (transfer 10 Gbps)
Zobacz też: mobilne granie #163
9. Beaverlab Finder TW2 – smart teleskop (crowdfunding tygodnia):
Nie pierwszy raz w moich przeglądach pojawiają się inteligentne teleskopy. Nie są aż takmobilne jak kamerki akcji, kompaktowe aparaty i smartfony, ale z racji współpracy z aplikacjami na telefony warto o nich czasem coś napisać. Mnie osobiście przyciąga w nich jeszcze moje ogólne zainteresowanie kosmosem. W ostatnich miesiącach dawałem przykłady dwóch smart teleskopów. Na Indiegogo znalazłem kolejny. Marka Beaverlab proponuje kolejną już wariację sprzętu z optyką. Tym razem nową generację urządzenia do obserwacji i rejestracji kosmosu w inteligentniejszy sposób.
Astrofotografia ma swoich entuzjastów. Ja jeszcze do nich nie dołączyłem, ale jeśli czas i możliwości pozwolą, to chętnie w temat się zagłębię (może najpierw od opcji w smartfonach), a dopiero później przy użyciu teleskopów. Finder TW2 od Beaverlab ma być teleskopem wspomaganym narzędziami AI. Twórcy zapewniają, że pierwszym tego rodzaju, ale nie wydaje mi się, by była to prawda. Sprzęt skierowano zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów, którzy dopiero rozpoczynają z astrofotografią.
Nie mam tu za wiele miejsca dla pełnego opisu sprzętu (takie rzeczy rezerwuję sobie do bezpośrednich testów), więc wymienię tylko kilka z nich. Po więcej zajrzyjcie już do kampanii w crowdfundingu. Najważniejsze z dostępnych funkcji, które ja doceniam w takim teleskopie to:
- własny dotykowy ekran 5″ (ale chyba wolałbym żeby za panel robił smartfon)
- 29x zbliżenie optyczne (i 4x cyfrowe)
- optyka 500mm z f/6.1
- sensor 48 megapikseli (CMOS 1/1.8″ od SmartSens Tech) z opcją nagrywania video w 4K (większy od poprzednio zastosowanego Sony w TW1). Ma być czulszy na światło.
- wspomaganie algorytmami AI (wyostrzającymi zdjęcia i filmiki, korygującymi kolorystykę, aberracje i poprawiającymi dynamikę, redukującymi szumy itd.). Jest tu nawet odszumianie IR
- specjalne smart funkcje do ujęć: Księżyca, nocnych krajobrazów, zachmurzonego nieba
- tryb zdalnej migawki przez pilot Bluetooth
- aplikacja mobilna Beaver Point do kontroli teleskopu i pomocą poszukiwania konkretnych obiektów na niebie (+ informacje na temat widzianych w kadrze konstelacji)
- „6-osiowa” stabilizacja obrazu (żyroskop i EIS)
Cena w trakcie crowdfundingu startuje od 329$ (w zestawie) lub od 229$ za sam rejestrator (bez obiektywu). Realizacja pierwszych zamówień w okolicach września.
- Znalezione na Indiegogo
- Zobacz też: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 136
10. Szukam dobrych produktów
Każdy z Was liczy na pewno znaleźć na moim blogu porady i sugestie odnośnie wyboru najlepszego sprzętu, aplikacji lub serwisu/usługi. Staram się przedstawiać najciekawsze propozycje w różnych porównaniach i zestawieniach. Zawężać listy do najciekawszych zestawień i wskazywać cechy wyróżniające lub je psujące. Piszę na blogu o wadach i zaletach mnóstwa urządzeń. Nie zawsze jestem jednak w stanie śledzić potencjał każdego z segmentów branży nowych technologii. Ja też czasem potrzebuję rady.
Szukam informacji na temat mniej znanych kategorii i bazuję przy researchu na wiedzy innych użytkowników/blogerów/influencerów. Wpadłem na pomysł, by o zdanie zapytać też Was – czytelników. Też jesteście klientami wielu różnorodnych gadżetów. Stworzyłem listę swoich najbliższych zakupów, przy których potrzebuję porady i zdania. Może akurat pomożecie mi z wyborem najlepszego modelu? Planuję ten materiał utrzymywać przy życiu przez sukcesywną aktualizację o kolejne urządzenia.
Czytaj więcej: tych produktów poszukuję
11. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)
Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.
Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.
Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)
O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!