Ciekawe wearables to nie tylko smart zegarki, trackery fitness, zaawansowane słuchawki (hearables), ale też inteligentne okulary. Nie zawsze muszą one dysponować ekranem, kamerką lub systemem słuchawkowym. Czasem w ramce można ukryć inne technologie – nawet bardziej praktyczne. W crowdfundingu znalazłem taki projekt. 32ºN mają chronić wzrok, ale kiedy potrzeba, wyostrzą obraz (są korekcyjne).

DeepOptics 32N adaptacyjne okulary przeciwsłoneczne

32ºN – chronią przez UV i ostrzą z bliska

Nie pierwszy raz przedstawiam na blogu nietypowe okulary z dodatkowymi możliwościami. 32ºN to kolejne takie przeciwsłoneczne, ale tym razem nie z mechanizmem do kontroli stopnia zaciemnienia. Te mają ostrzyć obraz na zawołanie, a konkretnie – dotyk panelu na zauszniku. To świetne rozwiązanie dla osób z wadą krótkiego widzenia. Nie będzie to zatem typowe wearable z mojej tematyki, ale wystarczająco ciekawe, by dołączyło do działu bazy moich treści.

32ºN (chyba czytane z „north” w nazwie) to adaptacyjne okulary przeciwsłoneczne. Twórcy obiecują, że będą miały lepsze właściwości od progresywnych i tzw. bifocali. Przede wszystkim w zakresie ostrego widzenia. Pierwszy, średni i dalszy plan pokażą ostro w znacznie szerszym kadrze, a nie tylko w ograniczonym obszarze. Nie trzeba będzie zdejmować lub łączyć okularów przeciwsłonecznych z tymi korygującymi wzrok, gdy zechcemy podczas słonecznego spaceru odczytać coś w telefonie.

32ºN – zmiana ostrości gestem palca

Jak to wszystko w ogóle działa? Deep Optics przekazuje, że specjalna warstwa w szkiełkach wyostrzy obraz poprzez aktywne pokrycie LCD. Na boku znajdziemy dotykową powierzchnię reagującą na gest palca – szybki sygnał zmieniający ostrość obrazu. Praktycznie, jak na zawołanie. Nie zabraknie tu też łączności Bluetooth, by sparować gadżet z aplikacją na smartfon. Z poziomu telefonu ustawimy odpowiednią dla naszego oka ostrość, by wspomniana komenda była dopasowana do indywidualnych potrzeb. Zakres obejmuje dwie dioptrie, więc są pewne ograniczenia. Nie dla wszystkich będą idealne.

Smart okulary 32ºN mają zatem kilka zalet. Chronią przed słońcem, mają filtr niebieskiego światła i dają ostry obraz w przeciwsłonecznym formacie (+ w szerokim zakresie widzenia). Do tego kilka stylów wykończenia. Trzeba będzie jednak pamiętać o ładowaniu. Bateria ma wystarczyć na cały dzień pracy (energia jest zużywana tylko podczas trybu aktywnej ostrości). Jak cenowo? Na Kickstarterze koszty będą niższe. We wczesnej fazie nawet prawie o połowę – 229$ (przy planowanej cenie 449$). Opracowywane są też normalne odmiany (bez przyciemniania).


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.