Analitycy przewidywali, że pod koniec października zadebiutują nowe, lepsze słuchawki AirPods. Wskazywały na to też przecieki w kodzie iOS 13. Dzisiaj, bez większego splendoru i specjalnego eventu, Apple wprowadza do sprzedaży AirPods Pro, czyli słuchawki z lepszą jakością dźwięku i aktywną redukcją szumów. Odmianę dokanałową, mniejszą i po prostu lepszą. W końcu “pchełki” z Cupertino, które nie trzeszczą? Modele Pro będą z segmentu premium, co potwierdza zresztą wysoka cena – aż 1249 zł!

Apple AirPods Pro

AirPods to najpopularniejsze prawdziwie bezprzewodowe słuchawki na rynku, ale pozycję zawdzięczają jedynie znanej marce i efektowi fanów korzystających z ekosystemu Apple. Jakość ich dźwięku przegrywała chyba z większością konkurencyjnych modeli. Cieszy zatem fakt, że producent zmienia politykę i wprowadza do portfolio model o lepszych parametrach. Oczywiście większość funkcji będzie taka sama, ale zdecydowanie poprawi się audio.

Apple AirPods Pro z ANC

Najważniejszą poprawką jest konstrukcja główki. Będzie mniej efektowna w designie, ale lepiej utrzyma się w uchu i będzie izolować przed zewnętrznym hałasem. AirPods Pro otrzymają specjalne wkładki oraz technologię ANC (active noise cancelling). Aktywne wyciszanie szumów ma poprawiać właściwości dźwięku, gdyż na ten nie wpływa hałas. Redukcja jest osiągana przez dwa mikrofoniki oraz specjalne oprogramowanie. System ten ma dopasowywać się indywidualnie do naszego ucha, a także zmian ułożenia słuchawek. Tłumienie powinno dawać stale ten sam efekt. Oczywiście dotyczy to zarówno muzyki, jak i rozmów telefonicznych.

Apple AirPods Pro z aktywną redukcją szumów

Apple dokładniej opisało zastosowaną technologię ANC. Pierwszy mikrofon analizuje to, co dzieje na zewnątrz. Drugi z kolei skierowano do wewnątrz, by też eliminował napotkane szumy. Całość działa na zasadzie przeciw fazy. W AirPods Pro redukcja działa z częstotliwością 200 razy na każdą sekundę. W jakości pomoże też Adaptive EQ z automatycznym dostrajaniem niskich i średnich częstotliwości pod kształt ucha. Jest też wzmacniacz do lepszej dynamiki. Także przetwonik ma niestandardowy format. Bogaty ma być również bas (do 20 Hz). No, ciekawi mnie jakość nowych AirPodów. Apple oferuje też Ear Tip Fit Test do lepszego wyboru wielkości wkładek. Ma to wpłynąc zarówno na komfort, jak i odpowiednie wyciszanie hałasów.

AirPods Pro to AirPods 3

Apple posiada już trzy wersja smart słuchawek w wersji true wireless. W marcu zadebiutowały AirPods z ładowaniem Qi, lepszą baterią i “Hej Siri”. AirPods Pro to niejako AirPods 3, choć nie jest to oficjalne nazewnictwo. Trochę inny jest ich wygląd. Pałeczki są krótsze, a całość mniejsza. Dzięki temu zmniejszają się też gabaryty etui z powerbankiem. Jedno ładowanie słuchawek ma wystarczyć na 5 godzin pracy, natomiast przenośny schowek rozszerza to wszystko do 24h. Warto jeszcze dopisać, że przy uruchomionym ANC czas odsłuchu muzyki spada do 4.5 godziny, a przy rozmowach bateria wystarczy na 3.5.

W AirPods Pro zastosowano chip H1, który jest wydajniejszy od W1 z normalnych AirPods. W dyspozycji są wszystkie pozostałe funkcje bezprzewodowych słuchawek. Dostęp do komend asystentki Siri bez konieczności dotykania słuchawek lub smartfona (Hej Siri), szybkie parowanie z iPhonem oraz bezprzewodowe ładowanie Qi. Certyfikat IPX4 ma pozwolić użytkować słuchawki w trakcie aktywności.

źródło: Apple.com