W 2020 roku większość producentów będzie starała się rozwijać oferty słuchawek klasy TWS (true wireless stereo) o model z ANC (aktywną redukcją szumów). Liczono, że Samsung wprowadzając model Galaxy Buds+ uzupełni swoje werables właśnie te technologie. Stało się inaczej. Jakość dźwięku poprawiono, ale bez użycia ANC. Na szczęście w zasobach koreańskiego producenta jest kilka innych marek audio. Od lat sprzęt Samsunga wdraża systemy AKG. Nowy model AKG N400 ma posiadać ANC, więc będzie poziom wyżej od flagowych słuchawek Samsunga. Premiera odbyła się na razie w Korei Południowej, ale wkrótce gadżet powinien trafić do szerszej sprzedaży.

słuchawki AKG N400 ANC

Samsung AKG N400 z ANC

Galaxy Buds+ są lepsze od zwykłych Buds, ale niektórych mogły lekko rozczarować. Zawiedzionych mają przyciągnąć nowe prawdziwie bezprzewodowe AKG. Można nawet powiedzieć, że model N400 dostarczy te funkcje, których zabrakło w samsungowych odmianach. Pierwszą z nich jest wspomniane już redukowanie szumów napływających z zewnątrz. Słuchawki mają izolację silikonowymi wkładkami, ale robotę robi ANC. Aktywność w niwelowaniu hałasów objęły dwa mikrofony (na słuchawkę), których zakres poziomu może regulować z poziomu aplikacji mobilnej na smartfony (iOS/Android). Jednym dotknięciem lewej słuchawki uruchomimy tryb TalkThru, pozwalający wpuścić nieco otoczenia do ucha. Ma to ułatwić zrozumienie rozmówcy bez wyciągania gadżetu z ucha. Jest jest wsparcie dla lepszej jakości rozmów przy połączeniach telefonicznych. AKG odetnie zbędne hałasy w tle, a głos przekaże naszemu rozmówcy czytelniej.

Aktywna redukcja szumów ma wpływ na czas pracy baterii. Pełne naładowanie ma wystarczyć na 6 godzin ciągłego grania, ale już z ANC skurczy się o godzinę. Okazuje się, że dało się wdrożyć ANC w niewielkich słuchawkach, więc decyzja Samsunga musiała być podyktowana chęcią podzielenia portfolio audio na więcej różnorodnych poziomów. Tę lepszą jakość zarezerwowano na razie dla marek kojarzonych z audio. To właśnie AKG N400 mają bezpośrednio konkurować z AirPods Pro. Pozwoliło to zachować niższą cenę dla serii Galaxy.

AKG N400 ANC

Samsung AKG N400 z IPX7

AKG N400 będą lepsze od Galaxy Buds+ także pod innym względem. Są bardziej wodoszczelne. Otrzymały certyfikat IPX7, więc teoretycznie można je zanurzyć w wodzie do 1 metra nawet na pół godziny. Nie oznacza to jednak, że będzie można z tymi słuchawkami w uszach pływać. Można oczywiście spróbować, ale nie są to modele przystosowane do tego celu. To raczej ochrona w deszczowych warunkach i przypadkowym wpadnięciem urządzenia do kałuży.

Design przypomina trochę Galaxy Buds, ale widać różnice. Przede wszystkim wyraźny logotyp i masywniejszy wygląd. Powierzchnie boczne są dotykowe, by kontrolować odtwarzacz, asystenta głosowego lub połączenia. Etui z bankiem energii posiada bezprzewodowe ładowanie Qi i port USB-C. W trakcie transportu słuchawki AKG podładują się maksymalnie raz, czyli łącznie będzie 10-12h. Dźwiękiem zajmą się przetworniki 8.2 mm, które przekażą dźwięk w zakresie 10Hz-20KHz. Jest wsparcie kodeków AAC. Myślę, że dostarczą lepszą jakość od Galaxy Buds+, chociażby z uwagi na ANC. Połączeniem zajmie się Bluetooth 5.0. Trudno jeszcze ocenić cenę na polskim rynku (zakładam, że w naszym kraju AKG N400 też się pojawią). W Korei cena wyniosła 230 tysięcy wonów, czyli poniżej 200 dolarów. To jakieś 30% więcej od Buds+.

źródło: Samsung.com