Który asystent głosowy jest najlepszy? Niekoniecznie ten, który wspiera nasz język (co potwierdzam niedopracowaniem wielu aspektów w polskiej wersji). Wygrywa ten, który ma najwięcej przydatnych umiejętności. Wydaje się, że pod tym względem prowadzi obecnie Alexa. Ma mnóstwo skillów, a kolejne stale dołączają do bogatej już biblioteki. Amazon przygotował kolejny. Alexa Hunches będą automatycznie reagować na wybrane działania i już bez konieczności dawania na to pozwolenia.

Alexa Hunches – jak to działa?

Na początek przypomnę, że jeśli w naszym smart domu jest wystarczająco dużo inteligentnych modułów to możemy zbudować ciekawą automatykę i przeróżne sceny. Połączymy w akcje urządzenia, oświetlenie, termostat, itd. Koncepcja Hunches z 2018 roku wznosiła to na poziom wyżej, umożliwiając automatyce działanie bardziej samodzielne. Wszystko dzięki AI, które uczyło się naszych codziennych rutyn i wyciągało wnioski. Teraz system ma być bardziej proaktywny i już nie pytać o zgodę.

Główna różnica polega więc na tym, że nie musimy już potwierdzać wykonania jakiejś akcji, która sama się wyzwala na podstawie wcześniejszej nauki. Jeśli położyliśmy się wcześniej spać, a asystentka wykryła, że gdzieś pracują jakieś urządzenia, np. smart oświetlenie, to nie będzie już pytać o zgodę, by je wyłączyć. Po prostu to zrobi. Wiedząc, że to już nasza pora spania i prawdopodobnie nie zgasiliśmy światła przypadkiem. Pozostawi tylko te, które celowo zostawiamy zapalone na noc.

Alexa przez Hunches wyciąga wnioski

W aplikacji Alexy będziemy mogli określić w ramach których działań proaktywność Hunches ma działać. Skilla trzeba będzie zbadać samodzielnie, by wyczuć, co właściwie i w jakim zakresie nam daje. Wygląda na to, że asystentka po prostu nauczy się dodatkowych danych (powtarzalnych) i jeśli uzna, że dane urządzenie działa bez potrzeby (np. omawiane światło) to je zgasi. Alexa jest w stanie ogarnąć, że o podobnej porze gasimy światło, zmieniamy temperaturę w termostacie itd. W takich przypadkach zasugeruje kontrolę tego w pewnej automatyce. Odpowiednią komendą możemy nawet zapytać Alexę, czy ma dla nas jakieś sugestie w ramach Hunches („przeczuć”).

Amazon oczywiście wyda API, by kolejne rozwiązania były z tym kompatybilne. Na razie Alexa Hunches działa tylko z oświetleniem, smart gniazdkami, przełącznikami oraz termostatami. W planach jest włączenie proaktywnych działań np. wobec pieców (uruchamianie trybu oszczędnego na noc). Nie da się ukryć, że częściowo oddajemy tu władzę nad domem Sztucznej Inteligencji, więc musimy mieć zaufanie do jej przewidywań (wolę określenie – algorytmów). Generalnie im więcej poleceń wydajemy asystentce, tym więcej się uczy. Na tym mają bazować Hunches. Czy to nie takie podpowiedzi dla rutyn? Byśmy tworzyli akcje dla powtarzalnych czynności? Szukam różnic.

źródło: amazon.com