Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Artykuł

Amazon Build It, czyli crowdfunding dla Alexy
Gadżety

Amazon Build It, czyli crowdfunding dla Alexy 

Amazon od kilku już lat rozbudowuje ofertę swoich urządzeń z Alexą. Chce pokazać, że asystentka głosowa może być pomocna w bardzo różnych urządzeniach, nie tylko smart głośnikach lub smart ekranach. Kilka ostatnich rozwiązań mocno odbiegało od konwencji, a te najnowsze postanowiono objąć specjalnych programem, bo są wyraźnie inne. Amazon Build It posłuży promocji koncepcji potrzebujących wsparcia crowdfundingu.

Amazon Build It crowdfunding

Amazon Build It = crowdfunding

Na swoim blogu piszę o crowdfundingowych projektach dość często. Platformy te obfitują w naprawdę ciekawe wynalazki, którym brakuje wsparcia finansowego. Te zapewniają im fundatorzy, np. my. Amazon uruchamia właśnie serwis Built Id, by oryginalne produkty miały szanse przedostać się na rynek. Trzy najnowsze propozycje są na tyle dziwne, że najwyraźniej inna droga nie wchodziła w grę.

W zeszłym roku wystartował “Day 1”, który pozwalał na zaistnienie nietypowym urządzeniom w limitowanej serii w celu zebrania feedbacku od chętnych insiderów. Tak do ogólnej sprzedaży wkroczyły smart okulary Amazon Echo Frames. Oczywiście z Alexą! Build It to niejako jego bardziej rozwinięta forma. Różnicą jest szansa na natychmiastowe wykonanie, gdy wystarczy na to zbiórka. Będzie to przypominało typowy crowdfunding, który znamy z formatu Kickstartera lub Indiegogo (platformy goszczące na moim blogu najczęściej). Build It przypomina mi troszeczkę C-Lab od Samsunga.

Smart Cockoo Clock Alexa

Smart projekty z asystentką Alexa

Wraz ze startem Build It pojawią się trzy pierwsze urządzenia, które mają szansę wejść do sprzedaży zaproponowaną wyżej drogą. Będą oczywiście promowały serwis Amazona. Każdy ma szansę na produkcję, o ile do 19 marca zbierze minimum środków, jakie są dla niego potrzebne. Na początek wybrano zegar “kukułkę”, smart wagę kuchenna oraz drukarkę do notek. Wszystko ze wsparciem Alexy. Chyba Amazon naprawdę chce wprowadzić asystentkę już wszędzie.

Wszystkie trzy projekty mają działać z asystą komend głosowych. Wszystkie trzy wyglądają dość klasycznie i standardowo, ale w rzeczywistości są smart. Smart o Alexę. “Kukułka” nie jest pierwszym zegarek z asystentką Amazona, ale ma bardziej tradycyjny (uroczy?) format. Każdy nowy gadżet wymaga połączenia z którymś ze smart głośników/ekranów Echo. Nie mają wbudowanego nasłuchu typu far-field. Dopiero wtedy będą reagować na polecenia Alexy.

Smart Sticky Note Printer

Smart “Kukułka”, waga kuchenna i drukarka notek

Smart Cockoo Clock ma wbudowany własny mini głośniczek i 60 diod LED wokół tarczy, by wskazywać czas lub “kukać” o pełnych godzinach (dźwięki można zmienić, nie musi to być kukułka – pewnie znajdzie się tu np wybijanie godziny w klasyczny sposób starodawnego zegara). Podejrzewam, że będzie działał też timer (na diodach). Wskazówki dostosują godzinę do tej zapisanej w Echo.

Smart Sticky Note Printer to dopiero ciekawy wynalazek. Zamiast zapisywać notki dla rodziny lub pozostałych domowników, podyktujemy je Aleksie, a ona przerobi to na tekst. Oczywiście drukowany (termicznie) na charakterystycznym, bo żółtym papierze. Można je zostawić w widocznym miejscu lub gdzieś przylepić. W smart ekranach jest już chyba taka opcja w postaci cyfrowej, no ale stworzono coś bardziej rzeczywistego. Coś, co lubimy.

Smart Nutrition Scale

Smart Nutrition Scale to z kolei kuchenna mini waga. Taka typowo pod pichcenie, ale w inteligentnej odmianie. Alexę można zapytać o składniki odżywcze ważonego produktu. Asystentka podpowie, ile na przykład może być konkretnie cukru w danym owocu. To coś dla maniaków poprawnego liczenia diety. W połączeniu ze smart ekranem Echo Show dane pojawią się w sposób wizualny na wyświetlaczu.

Pierwsze projekty w lipcu/sierpniu

W crowdfundingu obowiązuje pewna zasada. Najpierw jest promocja i zbiórka środków, a potem kilka miesięcy oczekiwań na dotarcie realizacji na rynek. Amazon przewiduje, że jeśli fundusze zasilą konto projektów to pierwsze sztuki dotrą do klientów na przełomie lipca i sierpnia. Wyczuwam, że do tego czasu uruchomionych zostanie kilka innych dziwnych gadżetów z Alexą. W tej chwili najniższe kwoty, jakie można wpłacać za poszczególne urządzenia Amazona wyglądają następująco (jeśli zbiórka nie osiągnie progu nikt nie straci swoich środków – co bywa na innych platformach):

  • Smart Cockoo Clock – 80$
  • Smart Nutrition Scale – 35$
  • Smart Sticky Note Printer – 90$

źródło: amazon

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.