Amazon stale rozbudowuje ekosystem swoich smart urządzeń. Ostatnio nawet premiery odbywają się znacznie częściej. W większości są to moduły w przystępnej cenie. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego Smart Air Quality Monitor. Oczywiście w integracji z Alexą, by włączyć nowe możliwości w sieć inteligentnego sterowania domem.

Amazon Smart Air Quality Monitor z Alexą

Smart Air Quality Monitor z VOC

Nowy Amazon Smart Air Quality Monitor to nic innego jak kompaktowy czujnik jakości warunków otoczenia. Na rynku jest sporo takich monitorów, wiele z nich jest smart, a część współgra z platformą Alexa. Amazon doszedł do wniosku, że warto mieć w portfolio własny model tego typu. Będzie analizował kilka danych. Zmierzy temperaturę i wilgotność wnętrza, ale też konkretniejsze odczyty: stężenie kurzu, tlenku węgla oraz poziom zanieczyszczeń VOC.

Całkiem sporo ważnych dla zdrowia i bezpieczeństwa pomiarów. Dobrze mieć taki gadżet w pomieszczeniu jeśli mamy przy okazji inne urządzenia, które zareagują w scenie/akcji lub rutynie (nie wiem jednak, czy wszystkie z danych będą włączone w triggery). Przez aplikację Alexy można też śledzić trendy lub po prostu zapytać asystentkę w danym momencie o odczytanie aktualnych wyników. Alexa Routines pozwolą tworzyć automatykę przy smart termostatach, klimatyzatorach, roletach itd.

inteligentny czujnik powietrza Amazon Smart Air Quality Monitor z Alexą

Smart Air Quality Monitor ostrzeże

W Smart Air Quality Monitor nie zabraknie też systemu ostrzegania o zagrożeniu. To właściwie najważniejsza z funkcji tego monitoringu. Po połączeniu czujnika ze smart głośnikami Echo możliwe będzie alarmowanie o niebezpiecznych stężeniach. Zareagujemy na przykład otwarciem okien (chyba, że mieliśmy wcześniej ustawioną akcję, w której pewne rzeczy dzieją się same przy konkretnych wartościach odczytów).

Cena czujnika jest zaskakująco atrakcyjna. Nie jest może najniższa na rynku, ale daje natywną integrację z Alexą (jako bezpośredni produkt Amazona). Moduł wyceniono na niecałe 80€. To połowa tego, co proponuje Netatmo. Dopiszę jeszcze na koniec, że Nest Huby (inteligentne wyświetlacze Amazona) pokazują od niedawna również jakość warunków panujących na zewnątrz, więc teraz Smart Display przemienimy w rodzaj stacji pogodowej (indoor i outdoor). Aha, premiera dopiero w grudniu.

źródło: amazom