Na ten projekt zwróciłem uwagę już przy okazji któregoś z podsumowań TechMix, ale wydaje mi się, że wypada mu poświęcić pełen wpis na blogu. Uważam, że właśnie dla tego typu rozwiązań wearables są najlepszym formatem i cieszy fakt, że firmy technologiczne starają się znaleźć im praktyczne wykorzystanie. Microsoft włączył w program Soundscape smart okulary Bose Frames. Mają pomóc osobom niedowidzącym i niewidomym przez precyzyjną nawigację.

Bose Frames i Soundscape

Bose Frames i Soundscape

Na początek trzeba przedstawić oba rozwiązania. O Bose Frames już pisałem, ale w skrócie przypomnę, czym są te inteligentne okulary, a właściwie ramki do nich. Smart okulary kojarzymy z ekranami przed okiem, a przecież marka Bose kojarzona jest z dźwiękiem. Ich Frames to głośniczki z feedbackiem audio oraz czujnikami ruchu. Autorzy stworzyli Rzeczywistość Rozszerzoną audio, wprowadzając na rynek dosyć nietypowy i oryginalny wyrób. Przekaz dźwiękowy ze sparowanych urządzeń ma zastąpić słuchawki, czy smartwatche, dając możliwość pozostania w kontakcie ze światem.

Soundscape to z kolei platforma Microsoftu (dział Microsoft Research). Projekt badawczy oparty o technologie dźwiękowe, skupiający się na osobach z wadami wzroku. Zwiększający poczucie otoczenia poprzez nowoczesne rozwiązania i pozwalający swobodniej poruszać się po świecie mimo przeszkód. Soundscape używa 3D audio, by tworzyć rodzaj mentalnej mapy przestrzeni, zwiększającej odczucia lepszego odbierania otoczenia. Słuchawki ze smartfonem (czujniki i lokalizacja) mają nawigować przez stereo, tworząc efekty przestrzenne, dające wrażenie odbioru przeszkód. Tworzone są spersonalizowane beacony, więc trasy robią się łatwiejsze do pokonania.

Bose Frames + Soundscape

Przedstawiłem oba projekty z osobna, czas na efekt synergii, jaki są w stanie dostarczyć w połąceniu. Microsoft Research zauważył potencjał Bose Frames i jego audio AR. Włączył wearable do swojego programu, by nadać mu nowych możliwości. Zamiast słuchawek Bluetooth używane będą inteligentne okulary. Mają o wiele większe możliwości, bo posiadają 9-osiowe czujniki ruchu. Orientacja położenia w przestrzeni da większą dokładność w przekazywaniu wskazówek audio. System wie, w którą stronę skierowana jest twarz, a to spore rozwinięcie zakresu danych. Oczywiście amerykański gigant przekazał wieści od testerów, którzy potwierdzili zdecydowaną poprawę w skuteczności takiego połączenia. Bose Frames nie należą do tanich, bo kosztują aż 200$. Soundscape można sprawdzić w działaniu przez darmową aplikację na iOS (trzeba jednak posiadać iPhone’a i słuchawki BT). Okulary są po prostu dokładniejszy zastępstwem dla słuchawek.

źródło: blogs.microsoft.com