Liv bracelet

Obgryzanie paznokci, skubanie włosów, dłubanie w nosie, drapanie twarzy, wkładanie palców do buzi – to złe nawyki, których nie jesteśmy świadomi, gdy dzieją się samoczynnie (najczęściej są to pozostałości z dzieciństwa). Manier to najtrudniejsze do zlikwidowania przyzwyczajenia. Kiedyś pisałem o ubieralnym gadżecie, który „pieścił nas prądzikiem”, aby pozbyć się złych nawyków. Liv to konkurencyjny projekt, ale bez aż tak radykalnej terapii szokowej. Firma HabitAware proponuje bransoletkę Liv uświadamiająca sytuację wibracjami.

Bransoletka ma poznawać nasze złe przyzwyczajenia i wibracją dawać znać, że sytuacja się powtarza. Zadziała? Być może lepiej niż uwagi znajomych, których pewnie nie lubimy. Gadżet jest kalibrowany i programowany z poziomu aplikacji mobilnej na iOS lub Androida. Potem konkretne położenie ubieralnego gadżetu jest zachowywane wewnątrz bransoletki, więc system ma już wzorce, których odtąd pilnuje. Wibracje nie są silne. Mają tylko przekazywać powiadomienie.

Liv app

Liv przypomina popularne „pajączki” na plecy, które dbały o poprawną posturę. Bransoletka jest bardziej uniwersalna, ponieważ skupić się może prawie na dowolnym złym nawyku (choć związanym z rękami). Małżeństwo projektujące urządzenie zadbało nawet o fałszywe alarmy, czyli pewną dokładność rozpoznawania gestów. Oczywiście projekt przypomina rozwiązaniem odczyty fitness, które są gromadzone w czasie, dzięki czemu można przejrzeć również pewne statystyki.

Ciekawa propozycja walki z przyzwyczajeniami, ale dopiero dłuższe testy wykażą, czy jest to działająca metoda, czy tylko krótkotrwały bacik na rutynowe zachowania. Specjaliście od badania zachowań i odruchów uważają, że to świetny wynalazek, zwłaszcza na wczesnym etapie życia. Pisałem wyżej, że nawyki powstają zwykle w wieku dziecięcym i właśnie odmiana bransoletki dla dzieci będzie tutaj urządzeniem najefektywniejszym. Autorzy przygotowali jednak trzy różne warianty stylistyczne: ogólny, dziecięcy i bardziej stylowy. W zależności od wersji Liv wyceniane jest na 99-119$.

źródło: HabitAware via gizmag.com