Kostka Rubika została wymyślona w 1974 roku. Do dziś jest kultowa i doczekała się mnóstwa wariacji (są odmiany 2×2, ale i takie bardziej rozbudowane). Klasyczna ma układ 3×3 i to właśnie ona przyciąga fanów układanek logicznych. Bite są nawet rekordy szybkości jej ułożenia. Niektórzy potrafią układać dwie na raz, inni z zamkniętymi oczami (zapamiętując widziany bałagan na ściankach). Organizowane są nawet mistrzostwa świata w szybkim układaniu kostki Rubika, ale w tym roku sytuację utrudnia koronawirus. Problem ten jednak rozwiązano. Stworzono Connected Cube, czyli kostkę zapisującą wyniki online.

Connected Cube smart kostka Rubika

Connected Cube na Mistrzostwa Świata

Rozpoczęły się eliminacje do tegorocznej edycji mistrzostw i nowa smart kostka Rubika ma pomóc dostać się na nie praktycznie każdemu chętnemu. Trzeba będzie oczywiście zamówić gadżet, połączyć go z aplikacją i przesłać swój czas. Nie jest to pierwsza taka wersja kostki. Na stronie można nabyć też bardziej profesjonalną jej odmianę GoCube za 80$ (wariant STEM do nauki). Connected Cube będzie chyba przystępniejsza cenowo, choć na razie tej informacji nie zdradzono (pre-ordery 18 sierpnia). Też będzie pozwalała śledzenie swoich postępów, a pewnie też wprowadzi w temat jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wynalazkiem Rubika. Docelowo jednak ma to być model kostki do rywalizacji zdalnej w Rubik’s Cube World Cup.

Każde ułożenie kostki Rubika będzie zapisywane w aplikacji na smarfonie lub tablecie, więc przypuszczam, że nasze rekordy będzie można odtworzyć w formie trójwymiarowej wizualizacji (niektórzy nagrywają też filmiki). Połączenie z platformą Rubika przekaże najlepsze czasy do rankingu, gdzie jest już około 47 tysięcy graczy. W tym roku w konkursie będą mogli sprawdzić się też amatorzy, którzy dotąd nie mieli okazji do sprawdzenia swoich umiejętności na tle najlepszych. Na kwalifikacje jest czas do 10 października. Finały odbędą się 7 listopada. Trzeba jednak zauważyć, że czasy kwalifikacyjne na pewno będą gorsze od tych na zawodach, ponieważ kostka nie ma wspomagania magnesowego. Wszyscy będą jednak mieli równe szanse, bo każda Connected Cube jest przecież taka sama.


Rekord szybkości ułożenia kostki Rubika

To przy okazji nie wypada podać oficjalnego rekordu świata Yushenga Du. Ułożył on kostkę Rubika w 3.47 sekundy. Tego wyniku przy pomocy Connected Cube raczej nikt nie uzyska (z powodu, który wyjaśniłem powyżej), ale i tak rywalizacja będzie nietypowa i w ogóle będzie się mogła odbyć. Niedawno premierę dokumentu o kostce i szybkim jej układaniu zaoferowała platforma Netflix. W jej bazie znajdziecie tytuł „The Speed Cubers”, gdzie pojawi się sporo wskazówek oraz ciekawostek o maniakach układania kostki.

źródło: rubiksarena.com