Rzadko piszę na blogu o dronach, ale to dlatego, że w segmencie tych mniejszych propozycji jest trochę mniej. DJI przygotowało właśnie w mniej więcej tej kategorii coś nowego. Model DJI FPV. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wariant głównie racingowy, a więc bardzo szybki i zwrotny. Oczywiście w komplecie z goglami do imersyjnego, wygodniejszego operowania „wariatem”. Jego konstrukcja różni się od Maviców. Ma być szybko, a kamerka 4K skierowana inaczej, bo do przodu.

DJI FPV – do 100 km/h w 2 sekundy

Drony wyścigowe robią ostatnio karierę. W ogóle drony rozwijają się bardzo szybko. Zarówno te proste, czyli do użytku osobistego, jak i bardziej zaawansowane. Przybywa sekcji, a w każdej specem chce być DJI. Także w tej racingowej. Tutaj wzrok chce przyciągnąć wariantem DJI FPV. Przyjrzałem się jego możliwościom nieco bliżej i w sumie marka ma się czym pochwalić. Nie wiem jak ten gadżet wygląda na tle topowej konkurencji, ale ogólne jego specyfikacje robią wrażenie.

Należy pamiętać, że drony wyścigowe wymagają zupełnie innej kontroli. Są dużo szybsze i zwrotniejsze, więc już ich obsługa wymaga dodatkowych, imersyjniejszych dodatków. Tymi są gogle FPV. Prowadzimy drona przez widok z kamerki, czyli z jego perspektywy. Jakby z pokładu. Cały komplet obejmuje też specjalny kontroler, ale i moduł gestowy. Mają ułatwić operowanie. Dronik rozpędza się do 100 km/h już w dwie sekundy! Maksymalna prędkość do 140 km/h.

dron wyścigowy DJI FPV

DJI FPV waży tylko 795 g

Waga dla drona wyścigowego jest bardzo ważna. DJI udało się zejść poniżej 800 gramów przy zachowaniu akumulatora o pojemności pozwalającej na 20 minut przelotu. Niestety nie umiem określić, czy ta waga jest efektowna. Tutaj wolałbym poprosić o komentarz lepiej zaznajomionych z tym tematem. Dron poradzi sobie z utrzymaniem w powietrzu nawet przy podmuchach do 40 km/h.

Do dyspozycji mają być trzy tryby lotu. Będą zależne od zdolności „pilota”. W normalnym operator otrzyma podobny zakres sterowania z innych dronów DJI. Ten FPV będzie wspierany GPS i.lub wizualnym pozycjonowaniem. Jest to frontowa detekcja przeszkód do spowalniania prędkości, ale omijanie pozostanie w gestii sterującego. Opcja manualna wyłączy te czujniki. Da pełen zakres swobody. Trzeci tryb to ten sportowy. Połączy trochę możliwości obu wcześniejszych. Ma być czymś ułatwiającym wejście w temat. Spersonalizuje zakres kontroli.

Gogle dla drona DJI FPV

Jeśli dobrze widzę, nowy dronik korzysta z gogli DJI FPV Googles V2. Wykorzystują one system transmisji O3 z 50 Mbps. Gogle ważą 420 gramów i posiadają przekaz obrazu z niskim opóźnieniem. Musi takie być, bo DJI porusza się bardzo szybko, a i odległości na trasie mogą być znacznie. Radio da radę nawet do 10 kilometrów. Jest tu pomoc automatyki w przełączaniu kanałów oraz technologie redukujące ewentualne interferencje.

Apka DJI Fly pozwoli dostosować jakość streamowanego obrazu. Tutaj znajdziemy też pomoc w nauce kontroli drona, co przyda się początkującym. Można uruchomić dodatkowy podgląd dla widzów, by widzieli to co my (na swoich goglach).

DJI FPV Motion Controller

DJI FPV z kamerą 150° i 28 ms

Czas ocenić kamerkę, na której będziemy przecież bazować. Przyglądam się jej parametrom i wyglądają mi na takie, które wykorzystamy zarówno do ścigania, ale i ogólnego nagrywania widoku z loty ptaka. Na gimbalu (jedna oś) jest sensor 12 megapikseli z 4K z 60 fps oraz stabilizacja RockSteady (zdaje się, że stosowana też w ręcznych gimbalach). Korekcja zniekształceń uwzględnia efekt rybiego oka. Jest pomoc 4-krotnego Slow Motion w 1080p dla 120 fps. Zapis idzie w formacie H.265 lub H.264.

W sumie dostępne są trzy tryby dla obrazu: standardowy, HD z niskim opóźnieniem, a wspomniane gogle mają dostęp do 1440 x 810 w 60 fps dla 142° pola widzenia lub 50 fps dla 150°. Tutaj opóźnienie będzie poniżej 40 ms. Tryb Smooth obniży opóźnienie do ponizej 28 ms (1440×810p z 120 fps dla 142° lub 100 fps dla 150°). To chyba niezłe wyniki?

Kontroler ruchu do DJI FPV

Zaciekawił mnie specjalny kontroler ruchu do jednej ręki. Alternatywę dla typowego „pada”. Motion Controller przekazuje nam całą kontrolę nad dronem w gestowym systemie sterowania. Nie wiem tylko, czy to łatwiejszy do opanowania tryb kontroli, czy trudniejszy od typowego modułu do operowania dronem. Prawdopodobnie to kwestia przyzwyczajenia. Jak z myszką i trakcpadem w laptopie. Generalnie jednak gadżet ten ma sporo przycisków i przypomina joystick, ale użytkowany w powietrzu.

Ile za DJI FPV? Pełen komplet, czyli dron, kontroler, gogle i bateria i odpowiednie akcesoria to 1299$. Można dokupić zestaw z dwiema dodatkowymi bateriami i ładowarką za dodatkowe 299$. Motion Controller wyceniono na 199$. Łącznie dość sporo!

źródło: DJI