Trudno jeszcze przewidzieć, kiedy dokładnie rozpocznie się właściwa era technologii AR, ale wszystkie wielkie marki ze świata high tech działają w tym zakresie już od ładnych kilku lat (albo dłużej). Rzeczywistość rozszerzona będzie za pewien czas królowała dzięki odpowiednim okularom. Te będą potrzebować wygodnego sposobu ich obsługi. Facebook Reality Labs demonstruje swoją wizję takiego naręcznego gadżetu, dzięki któremu możliwe będzie intuicyjne sterowanie w wirtualnym środowisku..

Facebook Reality Labs EMG wearables

Kontroler EMG do sterowania w AR

Już teraz gogle AR potrafią współpracować z systemami rozpoznawania gestów rąk, które muszą jednak śledzić odpowiednimi czujnikami (kamerami lub/i sensorami głębi). To wciąż technologie w fazie rozwoju, ale dające już pewną swobodę w poruszaniu się po cyfrowych warstwach AR. Dział odpowiedzialny w Facebooku za rozwój VR/AR proponuje alternatywę w postaci wearable z EMG (elektromiografia). Jeśli śledzicie mój blog uważnie to pewnie pamiętacie projekt Myo Armband. Bazował na dokładnie tej samej metodzie wykrywania gestów dłoni.

Czujniki wokół przedramienia wykrywały sygnały w pracy mięśni (konkretnie sieć nerwową), rozpoznając dzięki temu ułożenie dłoni. Facebook Reality Labs zaproponował to samo, ale w bardziej „zegarkowym” (przerośniętym) formacie. Sprawdzi się nie tylko w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale też przy zwykłych monitorach/ekranach. Interakcja ma przypominać naturalną, ale często w połączeniu z widzianymi tylko cyfrowo obiektami, m.in. klawiaturą. Dokładność jest to na poziomie milimetrowego odchylenia palca w przestrzeni. W dodatku sygnały mogą być rozpoznawane już na etapie przekazywania ich z mózgu do ręki, co powinno przyspieszyć responsywność.

Takie sterowanie za 5-10 lat

Przedstawiciele Facebook Reality Labs wierzą, że właśnie takie ubieralne peryferia będą współpracować z przyszłymi generacjami gogli i okularów AR (lub VR). Są wygodniejsze, dają więcej swobody, a algorytmy można stale trenować i udoskonalać ich precyzję. Zapewne będą się też zmniejszać gabaryty takich kontrolerów. Kiedy doczekamy się czasów uwzględniających takie zabawki? Twórcy przekonują, że za 5-10 lat. Ma to iść w parze z rozwojem smart okularów.

Prototyp Facebook nie ma jeszcze nazwy. To generalnie koncepcja wymagająca wprzężenia ze Sztuczną Inteligencją, dzięki której przetwarzanie sygnałów będzie dokładniejsze. Już kilka lat temu uważałem, że elektromiografia dysponuje sporym potencjałem. Takich wearables potrzebuje rynek. Inaczej, będzie potrzebował. W tej chwili to jeszcze gadżety na dość wczesnym etapie rozwoju, ale już mogące zademonstrować coś konkretnego. Obejrzyjcie załączone filmiki.

źródło: tech.fb.com