Samsung zaczyna nadrabiać zaległości w tarczkach na smartwatche Gear S2 i powoli daje szansę na instalacje niemal dowolnej propozycji widoku “cyferblatu”. Android Wear tutaj przoduje, natomiast Apple jest w d… aleko. Na Watcha i zegarki z systemikiem Google znajdziemy jednak platformę Facer, gdzie można wrzucać różne propozycje z bazy (dla Apple to raczej tapetki, ale są). Tizen w Gear S2 nie posiadał dostępu do Facera. Little Labs wydało właśnie odmianę sklepiku na okrągłego Gear S2 i to jest super wiadomość dla maniaków tarcz!

Facer Gear S2

Czym jest Facer? Już kilka razy pisałem o nim na blogu. To miejsce przypominające wirtualny sklepik, ale nie z aplikacjami, a tarczami do wgrania na smart zegarki. Swoje prace mogą tam wrzucać kreatywni developerzy, a my możemy pobierać je (w wersjach darmowych, ale i płatnych) na swoje naręczne gadżety. Propozycji nie będzie tak wiele jak na Android Wear, ale to początek, więc wystarczy śledzić zawartość oferty. Na razie dostępne są 22 tarcze na Gear S2. Trzy z nich są bezpłatne, natomiast reszta wyceniana na niecałe euro.

Programik można znaleźć w sklepiku Galaxy Apps (jeśli jeszcze nie w tej chwili to lada moment). Nie wiem jeszcze czy platforma Facer da pełne możliwości personalizacji poszczególnych tarczek, ale można być pewnym, że będzie się rozwijać. Samsung już od pewnego czasu poszerza możliwości instalacji kolejnych widoków na Gear S2 – jest ich coraz więcej. Jeszcze daleko do tego co znajdziemy na Android Wear, ale kierunek odpowiedni. Tarcze stają się prawie najistotniejszą częścią cyfrowego zegarka, a przynajmniej ważnym elementem jego personalizowania, a to wymusza na producentach większą otwartość. Podejrzewam, że druga generacja Apple Watch uwzględni szerszą ofertę “cyferblatów”.

Facer na Gear s2 będzie wykorzystywał domyślne podświetlenie ekranu, więc nie skorzystamy z własnego. To mały minus.

źródło: sammobile.com