Do tej pory to Augmented Reality przekonywało bardziej do wykorzystania tych technologii przy szkoleniach. Od jakiegoś czasu smart okulary ułatwiają naukę oraz pracę w wielu fabrykach i pracowaniach. Rzeczywistość rozszerzona pozwala na nałożenie instrukcji i podpowiedzi na realny widok, co sprawia, że łatwiej jest nauczyć się oraz zapoznać z metodologiami lub obsługą. Google spróbuje dostarczyć podobne narzędzia, ale dla VR, czyli w środowisku wirtualnym.

Gogle VR są w tej chwili dużo powszechniejsze od modeli AR. Tendencje mogą się niebawem wyrównać, ponieważ wielu producentów wdraża właśnie swoje modele z Augmented Reality. Rzeczywistość wirtualna też może się jednak sprawdzić w szkoleniach lub treningu. Amerykański gigant w ramach Daydream Labs przygotował platformę, która w nieco uproszczony, ale skuteczny sposób, może wyszkolić pracowników. Chodzi przecież o wczesną fazę zaznajamiania się z tematem, zanim dotkniemy się do rzeczywistych urządzeń.

Pierwszym projektem, który ma być demonstracją oraz pewnego rodzaju odnośnikiem dla studiów developerskich, będzie wirtualny ekspres do kawy w 3D. Sferyczne środowisko ma zwiększyć imersyjność oraz odczucia, co przyspieszy naukę obsługi. Cyfrowy model reaguje identycznie z rzeczywistym, więc pozwoli na ogarnięcie funkcji. Obiekt jest wizualnie uproszczony, ale łatwo wyobrazić sobie wierną kopię w lepszej jakości. W okularach AR może jest i precyzyjniej, bo na żywym organizmie, ale ten obiekt musi być jednak dla nas dostępny. To o wiele droższy rodzaj szkolenia. Wersja VR może być natomiast uruchomiona nawet we własnym domu.

Platformę wyposażono w pełen samouczek, czyli instrukcje z podpowiedziami. Można nazwać to wirtualnym symulatorem do szkoleń. Przeprowadzono nawet testy skuteczności. Jedna grupa uczyła się z filmików na YouTubie, a druga zgłębiała temat w praktyce, czyli przez gogle VR. Pewnie wiecie, którzy studenci przyswoili obsługę szybciej. Widzom potrzebne były trzy próby, natomiast praktykantom dwie. Pomysł ma sens i potencjał. Nie tylko w biznesie, ale i szkolnictwie. Zawsze praktyka daje więcej niż przyswajanie samej teorii. Co prawda system ten jest tylko eksperymentalny, ale pokazuje możliwości rzeczywistości wirtualnej.

źródło: Google