Markę iRobot znamy przede wszystkim z robotów sprzątających. W połowie zeszłego roku firma kupiła Root Robotics, które specjalizowało się w tworzeniu zrobotyzowanych zabawek edukacyjnych. Pozwoliło to rozwinąć portfolio o ciekawe rozwiązania, by jeszcze bardziej skojarzyć brand z segmentem automatyki, czujników oraz inteligentnego oprogramowania. Twórcy Roomby wprowadzili do sprzedaży nową wersją robocika do nauki kodowania. Root rt0 ma cechy poprzednika zrealizowanego jeszcze pod poprzednią marką, ale jest sporo tańszy.

iRobot Root rt0 robot do nauki programowania

iRobot Root rt0 = STEM

Pewnie zdążyliście już zauważyć, że ta kategoria „zabawek” dla młodszego odbiorcy (choć nie tylko dla niego) robi się ostatnio popularniejsza. I dobrze! Współczesne gadżety powinny stawiać na kreatywność. Root rt0 oferuje różnego rodzaju narzędzia i rozwiązania programistyczne na swój sposób. Koncepcja STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jest dziś nie tylko konieczna w promocji, ale wręcz pożądana przez rynek. Zainteresowanie tematem musi być wszczepiane w młode umysły jak najwcześniej, by przyzwyczajały się do nowej normalności. Kształcić młodych inżynierów, na których zapotrzebowanie będzie tylko rosło.

Root rt0 pomoże zapoznać się z podstawami programowania przez zabawę. Urządzenie przypomina odmianę Root rt1 i posiada nawet większość jego możliwości, ale jest aż o 70 dolarów tańsze, czyli przystępniejsze cenowo. 129$ to nadal sporo, ale to naprawdę mały koszt jeśli weźmiemy pod uwagę efekty jakie może zwrócić. Akurat czas na promocję takich wynalazków jest odpowiedni. Przykry, bo zmuszający do przesiadywania w domu, ale idealny, by go mądrze wykorzystać. W końcu także i szkoły nie pracują w normalnym trybie, a dzieci trzeba czymś zająć.

Root rt0 z ponad 20 czujnikami

Co potrafi robocik Root rto od iRobot? Podobnie jak jego starszy pierwowzór, on też porusza się na dwóch kółkach, a więc jest mobilny. Można go zaangażować do ciekawej pracy. Na pokładzie ma ponad 20 różnych czujników, do których chyba w większości mamy jakiś dostęp lub możemy je wykorzystać w trakcie programowania lub zabawy (można używać tych określeń zamiennie – na tym to właśnie polega). Pojazd może rysować, wyczuwać fizyczne przeszkody (m.in. kontakt) i poruszać się po płaskiej powierzchni, np. na biurku. Widać trochę podobieństwa z Roombami, co pewnie miało znaczenie podczas rozważań na temat przejęcia marki Root Robotics.

Oczywiście w zestawie jest aplikacja iRobot Coding App (iOS, webowo na Chrome OS, Windows, macOS i Android), w której znajdziemy narzędzia do animowania Roota. Będzie się to odbywać przez jego programowanie. Dostępne będą zarówno graficzne (blokowe) opcje, jak i tekstowe (trudniejsze dla początkujących). W trackie zabawy będzie zatem możliwe przechodzenie od podstaw na wyższe poziomy zaawansowania. Najważniejsze, że wszystko jest dostępne z wprowadzeniem, ciekawymi propozycjami startu, mini projektami do realizacji, no i naturalnie mini grami. W ofercie jest też możliwość rozbudowy gadżetu o Root Brick Top (20$), na którym można złożyć figurki z klocków, by nadać zabawce więcej charakteru. W kwietniu iRobot otworzyło dział iRobot Education, gdzie oferuje więcej różnych robotów i produktów edukacyjnych.

źródło: irobot.com