Kamery sferyczne 8K to już na tyle dobre urządzenia, że materiały 360 wyglądają jak należy. Powoli tak duża rozdzielczość robi się w tym segmencie rejestratorów standardem, bo „kadr” wymaga pełnego objęcia. A co z modelami mobilnymi? Tymi najbardziej kompaktowymi? Tu producenci też starają się doganiać mocniejszych braci, ale dopiero wychodzą poza 4K. To zdecydowanie za mało, nawet jak na potrzeby amatorskie. KanDao QooCam 8K to zmienia!

KanDao QooCam 8K kamerka 360

KanDao QooCam 8K – kieszonkowo i z 8K

Firma KanDao zapowiada pierwszy na świecie tak mały model kamerki 360 z sensorem 8K. Myślę, że śmiało można użyć tu określenia „game changer”. QooCam schowamy do kieszeni, co zwykle łączyło się z koniecznością pójścia na jakieś kompromisy. Sprzęt postara się powalczyć o klientów, którzy wydają przeważnie pieniądze u Insta360 lub GoPro. Ten ostatni stworzył ostatnio fajną GoPro Max z 5.6K z szansą na nagrywanie także w normalnym formacie. Z kolei Insta360 One X to 5.7K.

O KanDao już raz pisałem na swoim blogu. Już wtedy pierwsza QooCam robiła wrażenia, bo łączyła efekty VR z 3D w jednym gadżecie. QooCam 8K stawia na jakość obrazu. Oczywiście sama rozdzielczość to nie wszystko, ale w tym wypadku ma znaczenie. W środku zastosowano dwa obiektywy 180 stopni z sensorem 20 megapikseli 1/1.7 cala. To o 58% więcej fotoczułego obszaru. Model zintegrowano nawet z własnym dotykowym ekranikiem 2.4 OLED, by wygodniej obsługiwać funkcje i ustawienia. Nie zabraknie też aplikacji na iOS lub Androida, by móc od razu streamować na żywo (tu „tylko” w 4K).

KanDao QooCam 8K

QooCam 8K skleja w real time

Podam jeszcze kilka innych ciekawych specyfikacji kamerki QooCam z 8K. Urządzenie oczywiście łączy obrazy z obu kamerek w czasie rzeczywistym, a potem pozwala na praktycznie natychmiastową edycję 8K z poziomu smartfona (pliki 4K proxy). Można zatem pracować z materiałem w pełnej mobilności. Podgląd pewnych działań jest też dostępny na wspomnianym wyżej wyświetlaczu. Akumulator 3600 mAh z portem USB PD 2.0 ma się szybko ładować. Nie sprecyzowano jednak, na ile czasu starczy ta pojemność baterii. Jeśli chodzi o pamięć to na pokładzie są 64 GB, ale z szansą rozszerzenia kartami microSD. Łączność bezprzewodowo to standardowe WiFi i Bluetooth.

Czas przyjrzeć się płyności. Nagrania 360 w 8K będą rejestrowane w 30 fps. Dopiero 4K zyskują 60 klatek na sekundę z możliwością uzyskania slow motion w 120 fps. Video ma otrzymać wsparcie SuperSteady przez połączenie sześcioosiowego żyroskopu oraz dodatkowych algorytmów. Ciekawi mnie, jaka to będzie odpowiedź na stablizację FlowState od Insta360. Tryb SuperVlog ma dać „płaski” obraz, czyli nagramy też normalne filmiki. Bardzo przyda się też wyjście na mikrofon. Jeśli chodzi o fotki to uzyskamy maksymalnie panoramy 30 mpx (7680 x 3840) z 12bit RAW. W przedsprzedaży cena QooCam 8K wyniesie 589$. Premiera w grudniu. W ofercie będzie też sporo akcesoriów. Nie sądzę, by taki wariant zastąpił profesjonalną Insta 360 Pro 2 za 5000$, ale różnica w cenie może odebrać liderowi klientów w niższej sekcji.

źródło: KanDao