Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Magic Keyboard do iPada Pro
Gadżety

Magic Keyboard do iPada Pro 

Wraz z premierą iPadów Pro 2020 przedstawiono też dla niego dodatkowe akcesorium – klawiaturę Magic Keyboard. Jej największą zaletą ma być zintegrowany trackpad, który do tej pory był oferowany wyłącznie w przystawkach third-party (wrzuciłem je w powiązaniach na końcu wpisu). To oczywiście pierwsza klawiaturka gigant z Cupertino, która ma gładzik. Wsparcie modułu z gestami zostało udostępnione dzięki aktualizacji do iOS 13.4/iPadOS 13.4. Update ma pojawić się 24 marca i dotyczyć także starszych iPadów Pro.

Magic Keyboard iPad Pro

Magic Keyboard do iPada Pro

Wraz z iOS 13 system w iPadach otrzymał emulację myszki. Posiadacze tabletów Apple wskazywali, że świetnym uzupełnieniem byłaby klawiatura z trackpadem przypominającym MacBooki lub odpowiedniki do Maców. Nazwa urządzenia nie jest przypadkowa. Magic Keyboard to określenie stosowane przy wymienionych przed chwilą urządzeniach. Nie wiem jeszcze czy dysponować będzie tym samym zakresem funkcji, bo te przecież zależeć będą od tego, co proponuje OS iPada. Należy spodziewać się, że firma będzie sukcesywnie rozbudowywać wachlarz opcji. Obiecane jest, że aplikacje Numbers, Keynote i Pages będą posiadać zwiększoną produktywność dzięki gładzikowi. Trudno porównywać to do laptopów, ale odczucia powinny być pod tym względem zbliżone. To multigestowy system.

Nie tylko trackpad będzie nowy. Producent dodał do Magic Keyboard jeszcze podświetlenie przycisków. Pisanie ma być wygodniejsze (mechanizmy nożycowe) i cichsze. Konstrukcja ma specjalny wspornik, magnetycznie łączący się z tabletem. Oczywiście klawiaturka chroni też iPada Pro po obu stronach. Akcesorium jest smukłe, więc będzie starać się nie zwiększać drastycznie profilu urządzenia. Wygląda elegancko, bo jest dedykowanym, firmowym dodatkiem. Umożliwi regulację kąta nachylenia ekranu. Port USB-C ma umożliwić podpinanie innych akcesoriów. Klawisze są wyżej niż zwykle, ale to daje większy komfort, a i gładzik musiał gdzieś się znaleźć. Generalnie jest ergonomicznie, ale trzeba to ocenić w praniu, tj. na przykład na kolanach. Podstawowy zakres funkcji ma być dostępny bez aktualizacji systemu, choć potrzebny jest update iOS 13.4 (iPadOS 13.4). Nawet apki third-party nie będą potrzebowały zmian. Nie traktowałbym tego jako super info, bo oznacza to brak kursora (emulacja myszki z kółeczkiem).

Trackpad Magic Keyboard i starsze iPady Pro

Dosyć ważną informacją jest kompatybilność klawiaturek Magic Keyboard z ofertą iPadów posiadanych przez Apple. Mam dobrą wiadomość. Akcesorium z gładzikiem nie powstało na szczęście wyłącznie dla iPadów na 2020 rok. Urządzenie ma działać z iPadami Pro produkowanymi od 2018 roku, a więc: iPada Pro 11 cali (1st gen), iPad Pro 11 cali (2nd gen), iPadem Pro 12.9 cala (3rd gen), iPadem Pro 12.9 cala (4th gen). Teraz dwie gorsze wieści Klawiatura będzie oferowana dopiero w maju i ma kosztować 1499 zł w wersji dla iPada 11 cali i 1699 zł w wersji 12.9. Czy ich tam w Cupertino pogrzało już do reszty? Type Cover do Surface’ów (których BTW nie polecam, bo się psują!) jest o wiele tańsza (choć też droga…), a ma gładzik od lat. Na koniec dobra wiadomość. Update iOS ze wsparciem gładzika i myszki pozwala na korzystanie z zewnętrznych modeli. Niekoniecznie muszą być od Apple (ale wtedy potrzebują łączności USB), ale Magic Mouse 2 oraz Magic Trackpad 2 będą śmigać z iPadami Pro.

źródło: Apple.com

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.